Kontrakty terminowe na złoto – handel i perspektywy.

Blog 3 min.
19 stycznia 2024
W perspektywie zbliżających się obniżek stóp procentowych w USA, coraz więcej aktywnie poszukujących możliwości inwestycyjnych osób, zwraca swoje zainteresowanie w kierunku złota. Jakie mamy w tym zakresie nowoczesne instrumenty finansowe i gdzie można je nabyć?

W 1974 roku po uwolnieniu w Stanach Zjednoczonych handlu złotem Nowojorska Giełda Towarowa (New York Commodity Exchange, “NYMEX”) wprowadziła na rynek pierwszy kontrakt terminowy na złoto, a w 1982 roku opcje na złoto. W 1994 roku New York Mercantile Exchange i COMEX połączyły się. Obecnie NYMEX jest własnością COMEX a obie giełdy należą do Chicago Mercantile Exchange Group (CME Group). Dział COMEX jest miejscem handlu instrumentami pochodnymi (kontraktami terminowymi i opcjami) na złoto i srebro. Inwestorzy mogą zawierać transakcje spekulacyjne, zabezpieczające i arbitrażowe.

Najbardziej znanym instrumentem finansowym na COMEX jest kontrakt terminowy na 100 uncji złota (symbol: GC). Na giełdzie są również notowane kontrakty na mniejsze ilości złota - 50 uncji oraz 10 uncji. Z łatwością można odnaleźć oferty brokerów, tak polskich jak i zagranicznych, umożliwiających dokonywanie transakcji tymi instrumentami. Mamy też kilkanaście funduszy inwestycyjnych w Polsce, które w procesie inwestycyjnym operują tymi instrumentami.

A co z perspektywami dla ceny złota? Złoto ustanowiło niedawno nowy rekord wszech czasów (27.12.2023 - 2077 USD za uncje w cenach zamknięcia), po czym nastąpiła realizacja zysków. W dłuższym terminie powinno ono drożeć wraz ze spadkiem realnych stóp procentowych, co zwiększa jego atrakcyjność względem innych aktywów. Realne stopy procentowe to stopy procentowe po odjęciu inflacji. Są miarą rzeczywistego kosztu pożyczania pieniędzy i stopy zwrotu z inwestycji. Gdy realne stopy procentowe są dodatnie, to nominalna stopa procentowa jest wyższa niż aktualna stopa inflacji. Jeśli kolejne dwa–trzy lata przyniosą spadek realnych stóp procentowych (co jest możliwe przy założeniu chłodzenia się gospodarki USA), to w ostatnich 20 latach nie było takiej sytuacji, aby wraz z ich spadkiem złoto nie drożało (!). Drugim argumentem za wzrostem ceny jest stały popyt ze strony banków centralnych. Według Światowej Rady Złota banki centralne rynków wschodzących kupowały średnio 473 ton rocznie w latach 2010–2021. W 2022 roku było to już 1100 ton tego cennego metalu, a rok 2023 to rekordowe 1200 ton.  Analitycy prognozują, że to wzmożenie może trwać jeszcze przez długie lata. W opublikowanej w maju ankiecie blisko jedna czwarta wszystkich banków centralnych stwierdziła, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planują zwiększyć swoje rezerwy złota. To dwa argumenty „za złotem” a pozostaje jeszcze zwykle najczęściej cytowany przy złocie - obawy związane z niestabilną sytuacją gospodarczą i polityczną na świecie.

Wydaje się, że złoto, a w szczególności kontrakty terminowe i opcje na złoto pozostaną długi czas w kręgu zainteresowania inwestujących na rynkach.

W Phinance wierzymy, że doświadczenie i wiedza naszych doradców pozwala skutecznie zarządzać inwestycjami, biorąc pod uwagę aktualne trendy tak na rynku złota jak i szerzej rozumianych inwestycji. Warto skonsultować się z nimi, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści płynące z inwestycji w złoto, zwłaszcza w kontekście obniżek stóp procentowych i globalnej sytuacji ekonomiczno-politycznej.

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również