Wysoka inflacja – czemu to duży problem dla gospodarki i co możemy zrobić, aby ratować domowe budżety?

22 września 2023

Kolejne inflacyjne odczyty nie napawają optymizmem, a nadchodząca zima i kryzys energetyczny, którego widmo majaczy na horyzoncie potwierdzają przypuszczenia o tym, że wysoka inflacja może zostać z nami na lata. Czy faktycznie jest to jednak taki problem? Czy jest szansa na ucieczkę od inflacji?

Wysoka inflacja zawsze oznacza wyższe ceny, ale nie zawsze jest to faktycznie duży problem. Zależy to od tego z jakiej bazy startujemy i jakie są nasze możliwości finansowe. Inflacja w Turcji w czerwcu wyniosła 78,6 % a w Grecji 11,3%. Tymczasem, jeśli zdarzyło się nam odwiedzić oba kraje tego lata, mogliśmy się przekonać, że ceny w Grecji są blisko 2 razy wyższe niż w Turcji. 

W Polsce również wysoka inflacja jest odczuwana różnie przez poszczególne grupy Polaków. Jeśli jednocześnie wzrosło nasze wynagrodzenie, nie mamy kredytów, nie poruszamy się dużo autem ani nie ogrzewamy domu gazem lub węglem, wzrost cen może być dla nas mało odczuwalny.

Jeśli jednak mamy kredyt hipoteczny, którego rata poszybowała w górę o kilkadziesiąt procent, na paliwo wydajemy nawet o 50 % więcej niż przed rokiem, wynagrodzenie się nie zmieniło, albo nawet zmalało, to nasze finanse osobiste mogą być aktualnie w opłakanym stanie.

Walka z inflacją - dlaczego wdraża się procedury przeciwinflacyjne?

Walczymy z inflacją z wielu powodów. Przede wszystkim inflacja jest boleśnie odczuwana przez osoby najmniej zarabiające. W Polsce 2/3 osób zatrudnionych na umowę o pracę zarabia poniżej średniej krajowej. Dla nich wzrost cen będzie bardziej dotkliwy niż dla lepiej zarabiających. Ludziom będzie się żyło gorzej, będę zmuszeni do dokonywania wyborów zakupowych, do rezygnacji z niektórych potrzeb, a w ekstremalnym wypadku popadną w kłopoty finansowe i utracą płynność finansową. Finalnie zapłacą za to firmy, które nie otrzymają płatności za produkty i usługi, a więc będą wyhamowywać inwestycje, zmniejszać zatrudnienie lub szukać innych oszczędności. To zarzewie kryzysu.

Ponadto rosnąca inflacja rodzi ryzyko spirali płacowo-cenowej. Pracownicy zaczną się domagać podwyżek. Już to widzimy po strajkach i niezadowoleniu wielu grup zawodowych. Żądają tzw. rekompensaty inflacyjnej co oczywiście ma uzasadnienie, niemniej wpłynie również na podwyżki cen i dalszy wzrost inflacji.

Jak walczyć z inflacją w mikro skali? Jak zarządzać domowym budżetem?

Co możemy zrobić? Zaciskać pasa i ograniczyć konsumpcję, ale nie drastycznie, aby nie stłamsić rozwoju gospodarczego. Najnowszy odczyt PKB jest wielkim zaskoczeniem – wyniósł - 2,3%!!! Oznacza to, że nasza gospodarka bardzo silnie zahamowała. Jesteśmy w stagflacji, czyli w sytuacji, w której inflacja jest wysoka, a gospodarka przestała się rozwijać. To może spowodować istotny wzrost bezrobocia, które tylko pogłębi problemy.

ak optymalizować domowy budżet? Zaczynamy od analizy zobowiązań: możliwości renegocjacji umów, zmiany operatorów, rezygnacji z pewnych zakupów i usług, jeśli nie są konieczne, a stanowią istotne obciążenie dla domowych finansów – radzi Łukasz Maliszewski Certyfikowany Doradca Finansowy i Menadżer Sprzedaży ds. Produktów Inwestycyjnych w Phinance.

Często dublujemy pewne opłaty za usługi dostępu do Internetu czy np. kanałów cyfrowych.

Warto sprawdzić umowy finansowe i ubezpieczeniowe, niezamknięte, a nieużywane konta bankowe itp.

W drugim kroku skupiamy się na konsumpcji. Planujemy dokładnie wydatki, zakupy tak, aby nie "marnować pieniędzy”. Szukamy promocji. W kolejnym kroku patrzymy czy nie mamy możliwości uzyskać dodatkowych źródeł przychodu czy z pracy, czy z posiadanych aktywów.

Inwestycje w czasach inflacji

Inflacja oznacza nie tylko spadek naszych możliwości zakupowych, ale także spadek wartości naszych oszczędności, jeśli je posiadamy. W co inwestować w tych czasach?

Jesteśmy w okolicach szczytu inflacji – zauważa Łukasz Maliszewski. Wysokie wskaźniki utrzymają się jeszcze z pewnością przez jakiś czas, niemniej jest to zdecydowanie czas na zakup papierów dłużnych, stałokuponowych.

To one powinny dać najwyższe zyski w tej fazie. Oferta depozytowa już się wyczerpuje, jej opłacalność, będzie raczej spadała w dłuższej perspektywie. Benchmark dla banków, czyli nowe obligacje ROR i DOR w związku ze zmianą retoryki RPP o dalszej podwyżce stóp, nie będą już raczej tak konkurencyjne.

Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaku!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również