Wakacje kredytowe – czy warto skorzystać?

22 września 2023

Wakacje kredytowe to rządowe rozwiązanie, które ma wesprzeć Polaków, którzy po wzroście stóp procentowych i oprocentowania pożyczek, mają problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Czy to dobre wyjście? Czy z wakacji kredytowych warto skorzystać? Czy faktycznie jest to opcja tylko dla osób, które mają problem ze spłatą zobowiązania, a może warto skorzystać z okazji i pochylić się nad tematem? Sprawdzamy!

Raty kredytów w ciągu kilku miesięcy poszybowały do góry. Oprocentowanie w ciągu roku wzrosło w wielu wypadkach nawet czterokrotnie (zależy to od zapisów w umowie kredytowej), a sama rata nawet o 60-100 %. W praktyce, wiele osób, które spłacały kredyt w wysokości 1500-2000 zł, dziś na obsługę zobowiązania, musi wydać nawet 3000-4000 zł.

Aby zapobiec problemom klientów, rząd wprowadził pewne rozwiązania wspierające. Możemy między innymi skorzystać z pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, ale także z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe – dla kogo, jak to działa?

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć umowy na kredyt hipoteczny, ale TYLKO zawartej w złotych polskich (rozwiązanie nie obejmuje więc kredytów walutowych), która była zawarta w celu nabycia nieruchomości (mieszkania, domu) na cele własne.

Możemy skorzystać z odroczenia spłaty 8 rat kredytu:

· po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.

· po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą całości kredytu, a więc tak samo części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek - wydłuży się po prostu okres kredytowania.

Wnioski można już składać w kredytujących bankach. Dokładne procedury należy ustalić z bankiem, który udzielił nam kredytu.

Wakacje kredytowe - czy warto skorzystać?

Odpowiadając na pytanie o to, czy warto skorzystać z wakacji kredytowych, należy rozważyć kilka wariantów.

Wariant pierwszy: problem ze spłatą zobowiązania kredytowego

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu, z całą pewnością warto skorzystać z wakacji kredytowych. Oczywiście takie rozwiązanie wydłuży okres kredytowania, ale pozwoli także nie stracić płynności finansowej i nie popaść w kłopoty.

Rada Phinance: Biorąc wakacje kredytowe, warto odłożyć przynajmniej część kwoty, którą przeznaczylibyśmy na spłatę zobowiązania i nadpłacić kapitał kredytu. Pozwoli nam to docelowo obniżyć przynajmniej trochę ratę, a pieniądze nie zostaną „przejedzone”.

Wariant drugi: brak problemów z obsługą zobowiązania

Jeśli nie masz problemów ze spłatą kredytu, możesz się zastanawiać, czy wakacje kredytowe to rozwiązanie dla Ciebie. Okazuje się, że jak najbardziej, może to mieć sens!

Skorzystanie z wakacji kredytowych może nam pozwolić docelowo oszczędzić na kredycie sporo pieniędzy?

Jak to zrobić, wyjaśnia nasz Doradca Finansowy, Igor Więch:

„Zakładając, że posiadamy kredyt hipoteczny w PLN z aktualną kwotą do spłaty 400 tyś zł, okresem pozostałym do spłaty 25 lat, aktualnym oprocentowaniem 8,5 % i aktualną ratą równą 3217 zł miesięcznie z czego 384 zł to kapitał a 2833 zł to odsetki - możemy docelowo oszczędzić nawet ponad 40 tys. złotych!”

W takiej sytuacji możemy zawiesić raty na 8 miesięcy i całość „zaoszczędzonych” rat, czyli 8 x 3217 zł spłacić w 100% jako kapitał w formie częściowej nadpłaty kredytu.

To rozwiązanie optymalizujące można wykorzystać oszczędzając sporo pieniędzy na spłacie kredytu hipotecznego, a formalności, przynajmniej w teorii, nie powinny być uciążliwe.

Konsekwencje wakacji kredytowych

Skorzystanie z wakacji kredytowych może jednak mieć pewne konsekwencje.  Zdaniem Adama Kasperskiego Kierownika Departamentu Produktów Kredytowych w Phinance, nie mamy jeszcze kompletnych informacji od banków, ale możemy stosować pewną analogię do wakacji kredytowych, dostępnych w czasie pandemii COVID-19. 

Klient korzystający z wakacji był przez banki traktowany jak klient bez zdolności kredytowej. Ma to swoje logiczne uzasadnienie: jeśli nie stać nas na raty, oznacza to, że nie mamy również możliwości obsługi i zaciągania kolejnych zobowiązań.

Część banków stosowała również okres karencji po zakończeniu wakacji kredytowych (covidowych) i można przypuszczać, że tak może być również teraz. Warto zauważyć, że w tym wypadku wakacje kredytowe będą rozciągnięte w czasie, więc okres bez zdolności kredytowej może potrwać rok czy nawet półtora, do końca 2023. Informacja o wakacjach jest przez banki przekazywana do BIK i każdy inny bank zaciągając raport z BIK o Kliencie ma dostęp do informacji, czy korzysta on z wakacji kredytowych czy też nie. -  mówi Adam Kasperski.

Pytania skierowane do Klienta w formularzach bankowych (wnioski o kredyt) o wakacje kredytowe w związku z pandemią, pojawiły się po ich wprowadzeniu i utrzymywały przez jakiś czas. 

Nasz ekspert podkreśla również, że skorzystanie z wakacji kredytowych może zamknąć klientowi możliwość refinansowania kredytu. Warto więc przed podjęciem decyzji porozmawiać o tym z doradcą finansowym i rozważyć indywidualne za i przeciw. 

Wakacje kredytowe: podsumowanie

Wakacje kredytowe podobnie jak pożyczka z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców to dobre rozwiązania, wspierające osoby, które posiadają kredyt hipoteczny w PLN. Warto je rozważyć także wtedy, jeśli nie mamy aktualnie bardzo poważnych problemów ze spłatą zobowiązania, ale dobrze również świadomie liczyć się z pewnymi konsekwencjami. 

Zaciąganie zobowiązań kredytowych po skorzystaniu z wakacji kredytowych może być bardzo utrudnione, a stan ten w związku z odłożeniem w czasie całego okresu wakacji może trwać nawet do końca 2023 roku lub dłużej.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również