Wakacje kredytowe – czy warto skorzystać?

22 września 2023

Wakacje kredytowe to rządowe rozwiązanie, które ma wesprzeć Polaków, którzy po wzroście stóp procentowych i oprocentowania pożyczek, mają problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Czy to dobre wyjście? Czy z wakacji kredytowych warto skorzystać? Czy faktycznie jest to opcja tylko dla osób, które mają problem ze spłatą zobowiązania, a może warto skorzystać z okazji i pochylić się nad tematem? Sprawdzamy!

Raty kredytów w ciągu kilku miesięcy poszybowały do góry. Oprocentowanie w ciągu roku wzrosło w wielu wypadkach nawet czterokrotnie (zależy to od zapisów w umowie kredytowej), a sama rata nawet o 60-100 %. W praktyce, wiele osób, które spłacały kredyt w wysokości 1500-2000 zł, dziś na obsługę zobowiązania, musi wydać nawet 3000-4000 zł.

Aby zapobiec problemom klientów, rząd wprowadził pewne rozwiązania wspierające. Możemy między innymi skorzystać z pożyczki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, ale także z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe – dla kogo, jak to działa?

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć umowy na kredyt hipoteczny, ale TYLKO zawartej w złotych polskich (rozwiązanie nie obejmuje więc kredytów walutowych), która była zawarta w celu nabycia nieruchomości (mieszkania, domu) na cele własne.

Możemy skorzystać z odroczenia spłaty 8 rat kredytu:

· po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.

· po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą całości kredytu, a więc tak samo części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek - wydłuży się po prostu okres kredytowania.

Wnioski można już składać w kredytujących bankach. Dokładne procedury należy ustalić z bankiem, który udzielił nam kredytu.

Wakacje kredytowe - czy warto skorzystać?

Odpowiadając na pytanie o to, czy warto skorzystać z wakacji kredytowych, należy rozważyć kilka wariantów.

Wariant pierwszy: problem ze spłatą zobowiązania kredytowego

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu, z całą pewnością warto skorzystać z wakacji kredytowych. Oczywiście takie rozwiązanie wydłuży okres kredytowania, ale pozwoli także nie stracić płynności finansowej i nie popaść w kłopoty.

Rada Phinance: Biorąc wakacje kredytowe, warto odłożyć przynajmniej część kwoty, którą przeznaczylibyśmy na spłatę zobowiązania i nadpłacić kapitał kredytu. Pozwoli nam to docelowo obniżyć przynajmniej trochę ratę, a pieniądze nie zostaną „przejedzone”.

Wariant drugi: brak problemów z obsługą zobowiązania

Jeśli nie masz problemów ze spłatą kredytu, możesz się zastanawiać, czy wakacje kredytowe to rozwiązanie dla Ciebie. Okazuje się, że jak najbardziej, może to mieć sens!

Skorzystanie z wakacji kredytowych może nam pozwolić docelowo oszczędzić na kredycie sporo pieniędzy?

Jak to zrobić, wyjaśnia nasz Doradca Finansowy, Igor Więch:

„Zakładając, że posiadamy kredyt hipoteczny w PLN z aktualną kwotą do spłaty 400 tyś zł, okresem pozostałym do spłaty 25 lat, aktualnym oprocentowaniem 8,5 % i aktualną ratą równą 3217 zł miesięcznie z czego 384 zł to kapitał a 2833 zł to odsetki - możemy docelowo oszczędzić nawet ponad 40 tys. złotych!”

W takiej sytuacji możemy zawiesić raty na 8 miesięcy i całość „zaoszczędzonych” rat, czyli 8 x 3217 zł spłacić w 100% jako kapitał w formie częściowej nadpłaty kredytu.

To rozwiązanie optymalizujące można wykorzystać oszczędzając sporo pieniędzy na spłacie kredytu hipotecznego, a formalności, przynajmniej w teorii, nie powinny być uciążliwe.

Konsekwencje wakacji kredytowych

Skorzystanie z wakacji kredytowych może jednak mieć pewne konsekwencje.  Zdaniem Adama Kasperskiego Kierownika Departamentu Produktów Kredytowych w Phinance, nie mamy jeszcze kompletnych informacji od banków, ale możemy stosować pewną analogię do wakacji kredytowych, dostępnych w czasie pandemii COVID-19. 

Klient korzystający z wakacji był przez banki traktowany jak klient bez zdolności kredytowej. Ma to swoje logiczne uzasadnienie: jeśli nie stać nas na raty, oznacza to, że nie mamy również możliwości obsługi i zaciągania kolejnych zobowiązań.

Część banków stosowała również okres karencji po zakończeniu wakacji kredytowych (covidowych) i można przypuszczać, że tak może być również teraz. Warto zauważyć, że w tym wypadku wakacje kredytowe będą rozciągnięte w czasie, więc okres bez zdolności kredytowej może potrwać rok czy nawet półtora, do końca 2023. Informacja o wakacjach jest przez banki przekazywana do BIK i każdy inny bank zaciągając raport z BIK o Kliencie ma dostęp do informacji, czy korzysta on z wakacji kredytowych czy też nie. -  mówi Adam Kasperski.

Pytania skierowane do Klienta w formularzach bankowych (wnioski o kredyt) o wakacje kredytowe w związku z pandemią, pojawiły się po ich wprowadzeniu i utrzymywały przez jakiś czas. 

Nasz ekspert podkreśla również, że skorzystanie z wakacji kredytowych może zamknąć klientowi możliwość refinansowania kredytu. Warto więc przed podjęciem decyzji porozmawiać o tym z doradcą finansowym i rozważyć indywidualne za i przeciw. 

Wakacje kredytowe: podsumowanie

Wakacje kredytowe podobnie jak pożyczka z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców to dobre rozwiązania, wspierające osoby, które posiadają kredyt hipoteczny w PLN. Warto je rozważyć także wtedy, jeśli nie mamy aktualnie bardzo poważnych problemów ze spłatą zobowiązania, ale dobrze również świadomie liczyć się z pewnymi konsekwencjami. 

Zaciąganie zobowiązań kredytowych po skorzystaniu z wakacji kredytowych może być bardzo utrudnione, a stan ten w związku z odłożeniem w czasie całego okresu wakacji może trwać nawet do końca 2023 roku lub dłużej.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również