Kiedy i jak działa OC najemny? Czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie OC najemcy mieszkania

13 września 2023

Co to jest polisa OC najemcy mieszkania?

Jeśli aktualnie wynajmujesz mieszkanie (jako właściciel, albo najemca) to ten wpis jest idealnie dla Ciebie! Polisa OC najemcy chroni osobę wynajmującą mieszkanie przed koniecznością pokrywania strat powstałych przypadkowo podczas wynajmowania przez niego nieruchomości. Polisa OC najemy mieszkania to również OC w życiu prywatnym. Zabezpiecza nas również finansowo na wypadek szkód wyrządzonych nieumyślnie osobom trzecim poza nieruchomością.

Przykładowo: wybierasz się z dziećmi na spotkanie ze znajomymi. Podczas wizyty Twój maluch zniszczy ich nowy telewizor rzucając w niego zabawką. I tak! W tej sytuacji również zadziała OC najemcy i zamiast kupować znajomym TV z własnej kieszeni, wystarczy, że zgłosisz szkodę TU, a ono wypłaci pieniądze na nowy telewizor.

Polisa ta jest korzystna dla obu stron – zarówno dla najemcy jak i właściciela mieszkania. W przypadku szkody wyrządzanej przez najemcę, Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokrywa koszty takiej szkody.

Ważne! Polisa przypisana jest do najemcy i w wypadku zmiany mieszkania na inne, obowiązuje ona również na innym/kolejnym mieszkaniu.

Czy faktycznie warto wykupić OC najemcy?

Znacie to powiedzenie – „Polak mądry po szkodzie”? I tak też jest w tym temacie. Niestety większość osób rezygnuje z takiego rodzaju zabezpieczenia wynajmując mieszkanie. Potem w przypadku szkody jest zmuszona do wyciągnięcia z własnej kieszeni sporej kwoty pieniędzy obciążając tym budżet miesięczny.

Każdy z nas myśli, że jego ominie taka sytuacja, jak rozbita płyta indukcyjna, zalanie sąsiada czy pogryziona kanapa przez psa. Natomiast statystyki mówią inaczej i również nas może dopaść taka szkoda.

Warto wiedzieć, że standardowe ubezpieczenie mieszkania nie obejmuje w standardzie szkód wyrządzonych przez najemcę. Trzeba zatem taką polisę wykupić dodatkowo/oddzielnie.

Odpowiadając na pytanie – tak warto skorzystać z OC najemcy i być zabezpieczonym na wyżej wymienione ewentualności.

Dla właścicieli mieszkania! OC najemcy jest świetnym uzupełnieniem kaucji pobieranej za mieszkanie. Zwykle kaucje ustala się na wysokość 1-2 czynszów. W przypadku większej szkody kaucja pokryje zatem tylko część tego zniszczenia. OC najemcy, ma sumę ubezpieczenia wstępująca w zakresie od 100 000 do nawet 1 000 000 zł.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia?

OC najemcy mieszkanie pokrywa szkody dokonane przypadkowo przez najemcę, jego dziecko oraz psa. Obejmuje szkody wyrządzone zarówno na ruchomych elementach mieszkania, jak i na elementach stałych. Co więcej taka polisa obejmie również zniszczenia, które powstaną poprzez nieumyślne zalanie mieszkania sąsiada przez najemcę czy przypadkowe zarysowanie samochodu na parkingu.

Ubezpieczenie OC najemcy - zakres
Przykładowy zakres ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

Kiedy nie zadziała OC najemcy?

Polisa OC najemcy nie zadziała, kiedy:

– będziemy chcieli pokryć szkody wyrządzone na własnym/swoim mieszkaniu;
– szkoda zostanie wyrządzona z powodu rażącego niedbalstwa, jak np, pozostawienie włączonego do prądu żelazka, czego skutkiem może być pożar;
– zniszczenia powstaną w wyniku celowych działań lokatora jak dewastacja wnętrza;
– zniszczenia w mieszkaniu powstały w wyniku zwykłego, naturalnego użytkowania:
– szkody wynikają z niewłaściwego podłączania lub użytkowania urządzeń;
– szkody powstaną przez zwierzęta domowe wyłączone z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, jak np. agresywne rasy psów;
– zniszczenia, które powstały w skutek aktywności związanej z pracą zawodową.

Wszystkie dokładne wyłączenia możesz sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy.

Jaki jest koszt ochrony?

Koszt polisy OC najemcy jest niewielki w stosunku do tego jakiego rodzaju zabezpieczenie gwarantuje najemcy. Zależy on przede wszystkim od Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz od sumy gwarancyjnej i wynosi od 50 do 300 zł składki rocznej.

Kto powinien wykupić polisę?

Polisę może wykupić najemca w imieniu własnym dla siebie. Ubezpieczenie może wykupić również właściciel dla swoich lokatorów.

Szymon Mrugała
Doradca finansowy Phinance S.A.
szymon.mrugala@phinance.pl
tel. +48 500 519 511
www.szymonmrugala.pl

Ul. Feliksa Radwańskiego 15
30-065 Kraków

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja