Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

28 listopada 2023

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym).

Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale rośnie

Co również istotne niezależni pośrednicy finansowi oferują szeroką gamę produktów inwestycyjnych niebędących funduszami, takich jak pożyczki inwestycyjne, grunty inwestycyjne (artykuł w Gazecie Ubezpieczeniowej: Inwestycja w grunty z pomocą pośrednika), złoto, srebro oraz produkty maklerskie takie akcje, obligacje, certyfikaty strukturyzowane, lokaty zamknięte fundusze inwestycyjne aktywów niepublicznych wykonując czynności agenta firmy inwestycyjnej.

Niezależni dystrybutorzy wykazują się dużą skłonnością do wdrażania dobrze wyselekcjonowanych rozwiązań inwestycyjnych w odpowiedzi na oczekiwania inwestorów. Rynek pośrednictwa finansowego odnotowuje jednocześnie bardzo duże wydatki na IT w celu budowy relacyjnych baz danych, inteligentnych systemów CRM, platform transakcyjnych.

Holistyczne podejście do oferty produktowej w połączeniu z rozbudowanym systemem szkoleń doradców oraz silnym wsparciem procesów sprzedażowych po stronie rozwiązań IT powoduje, że oferta produktów inwestycyjnych u pośredników finansowych staje się coraz bardziej konkurencyjna w stosunku do tej dostępnej w „okienku bankowym”.

Przed pośrednikami produktów finansowych stoi jednak wciąż wiele wyzwań. Oferta produktów inwestycyjnych i ochronnych powinna być szeroka, dobrze wyselekcjonowana i najlepiej dostosowana do potrzeb, wiedzy i doświadczenia naszych klientów. Dystrybutorzy powinni wybierać ofertę dostępną na rynku uwzględniając czynniki ryzyka związane z emitentem instrumentu finansowego instrumentu finansowego i samego instrumentu finansowego. Co więcej, rola dystrybutora nie może ograniczać się jedynie do oferowania instrumentu, musi przede wszystkim skupiać się na badaniu potrzeb klienta na podstawie badania adekwatności i badania odpowiedniości [MIFID, APK]. Dystrybutor musi także zbadać potrzeby ubezpieczeniowe w oparciu o badanie potrzeb klienta, uwzględniając także czynniki ESG. Dystrybutor może także oferować bezpłatną usługę doradztwa inwestycyjnego, dostosowując ofertę do aktualnej sytuacji gospodarczej, wskazując ofertę ze względu na zasady selekcji i alokacji.

O tym jak rozwija się kanał pośrednictwa finansowego vs kanał bancassurance w oferowaniu produktów inwestycyjnych była między innymi mowa w trakcie XV Szczytu Bancassurance.

Pełną wersję prezentacji przedstawionej i omówionej przeze mnie w trakcie XV Szczytu Bancassurance, który miał miejsce w Singapurze w dniach 30.10-2.11.2023 znajdziecie tutaj: Bancassurance vs independent financial intermediaries. Role in distribution of investment products.


Powiązane artykuły

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja