Rady na czas inflacji i kryzysu! Sprawdź swoje umowy finansowe, polisy! Nie przepłacaj, zabezpiecz się!

22 września 2023

Szalejąca inflacja, rosnące ceny żywności, wyższe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, koszty energii, paliwa, ogrzewania, ogromna podwyżka rat kredytów, to wszystko tematy, z którymi mierzymy się od początku roku. Szukanie oszczędności jest dziś nie tylko rozsądną i zalecaną praktyką, ale koniecznością. W obliczu tak dynamicznych zmian, warto przyjrzeć się także naszym umowom finansowym i sprawdzić, gdzie „uciekają” nasze pieniądze.

Czy wiesz, ile płacisz za konto? Jakie opłaty uiszczasz, korzystając z karty kredytowej? Jakie ubezpieczenia posiadasz? Jakie opłaty dodatkowe ponosisz w procesie obsługi kredytu? Jaki jest zakres Twoich ubezpieczeń?

Niestety, bardzo często są to pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Wpływają one jednak nie tylko na stan naszych finansów, ale także na nasze szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Sprawdź, gdzie uciekają Twoje pieniądze!

8 zł miesięcznie za bezpłatne wcześniej konto, 5 zł od transakcji kartowej, 12 zł dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczenia na życie na karcie kredytowej, podwójne ubezpieczenie NNW dziecka, dodatki, do ubezpieczenia auta, które właściwie nie mają sensu, a które podnoszą jego cenę o 10 %. To wszystko niewielkie kwoty, które dają miesięcznie obciążenie niejednokrotnie przekraczające 100 czy 200 zł. Kiedy je jednak zsumować, a co gorsza pomnożyć przed 2 osoby, które żyją w jednym gospodarstwie domowym i posiadają jak to często bywa osobne konta, karty itp. suma pieniędzy dosłownie przeciekających nam przez palce, może nas zaskoczyć i sięgnąć kilku tysięcy złotych rocznie.

Przeciętny Kowalski ma słabą orientację w swoich umowach finansowych - nie wie dokładnie co i gdzie ma, co gorsza, ile za to płaci - mówi Doradca finansowy, Łukasz Wierzbicki. – Warto tą wiedzę zweryfikować, bo po pierwsze może okazać się, że płacimy kompletnie bez sensu, za rzeczy, które powinny być bezpłatne lub których nie potrzebujemy, a po drugie mamy iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa, wynikające z posiadania pewnych umów ubezpieczeniowych, finansowych - które w rzeczywistości nie mają prawa zadziałać.

Czy w czasach, kiedy kredyt zdrożał o 100 % naprawdę ma sens szukanie oszczędności, które stanowią niewielki procent naszego budżetu? Jeśli świadomie podchodzimy do tematu naszych pieniędzy, jak najbardziej. 1000 czy 2000 zł w skali roku, który możemy oszczędzić, może zasilić nasz wakacyjny budżet albo zostać przeznaczone na produkt ochronny, który faktycznie będzie wsparciem w niepewnych czasach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Weryfikując swoje umowy finansowe, warto przede wszystkim poznać ich zakres i przeprowadzić analizę tego co posiadamy. Wielu klientów, z którymi siadamy do takiej analizy, jest zaskoczonych, kiedy tłumaczę faktyczny zakres polisy, albo objaśniam zagrożenia, statystyki, które wiążą się np. z sytuacją finansową i prawną klienta - mówi Łukasz Wierzbicki.  

Wiele osób nie ma świadomości częstości występowania np. chorób czy powodów niezdolności do pracy, zgonów i ubezpiecza się głównie od skutków wypadków, które stanowią zaledwie około 5 % wszystkich przyczyn zgonów występujących w Polsce.

Posiadamy niejednokrotnie słabe, albo źle dobrane ubezpieczeniaktórych nie weryfikujemy przez lata, mimo że opłacanie składki jest pewnym obciążeniem dla naszego budżetu. - dodaje Wierzbicki.

O ile w czasach prosperity, stabilności cen, dochodów i sytuacji politycznej, możemy wierzyć, że w razie kłopotów jakoś sobie poradzimy, o tyle w czasach dużej dynamiki zmian ekonomicznych, na arenie światowej, wojny za naszą wschodnią granicą, nie warto zagrożeń bagatelizować.

W przypadku utraty dochodu na okres np. sześciu miesięcy albo długiej niezdolności do pracy, rata kredytu wynosząca 2000 zł, była dla wielu osób do dźwignięcia - mówi Łukasz Wierzbicki. Dziś, przy obciążeniach wynoszących niejednokrotnie około 4000 zł, może być naszym przysłowiowym gwoździem do trumny. 

Weryfikowanie wydatków oraz umów finansowych jest bardzo istotnym elementem świadomego kształtowani swojego życia i dbania o bezpieczeństwo własne i naszych najbliższych. Warto o tym pamiętać szczególnie w trudnych czasach!

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wypowiedzi naszego eksperta? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również