Rady na czas inflacji i kryzysu! Sprawdź swoje umowy finansowe, polisy! Nie przepłacaj, zabezpiecz się!

22 września 2023

Szalejąca inflacja, rosnące ceny żywności, wyższe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, koszty energii, paliwa, ogrzewania, ogromna podwyżka rat kredytów, to wszystko tematy, z którymi mierzymy się od początku roku. Szukanie oszczędności jest dziś nie tylko rozsądną i zalecaną praktyką, ale koniecznością. W obliczu tak dynamicznych zmian, warto przyjrzeć się także naszym umowom finansowym i sprawdzić, gdzie „uciekają” nasze pieniądze.

Czy wiesz, ile płacisz za konto? Jakie opłaty uiszczasz, korzystając z karty kredytowej? Jakie ubezpieczenia posiadasz? Jakie opłaty dodatkowe ponosisz w procesie obsługi kredytu? Jaki jest zakres Twoich ubezpieczeń?

Niestety, bardzo często są to pytania, na które nie znamy odpowiedzi. Wpływają one jednak nie tylko na stan naszych finansów, ale także na nasze szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Sprawdź, gdzie uciekają Twoje pieniądze!

8 zł miesięcznie za bezpłatne wcześniej konto, 5 zł od transakcji kartowej, 12 zł dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczenia na życie na karcie kredytowej, podwójne ubezpieczenie NNW dziecka, dodatki, do ubezpieczenia auta, które właściwie nie mają sensu, a które podnoszą jego cenę o 10 %. To wszystko niewielkie kwoty, które dają miesięcznie obciążenie niejednokrotnie przekraczające 100 czy 200 zł. Kiedy je jednak zsumować, a co gorsza pomnożyć przed 2 osoby, które żyją w jednym gospodarstwie domowym i posiadają jak to często bywa osobne konta, karty itp. suma pieniędzy dosłownie przeciekających nam przez palce, może nas zaskoczyć i sięgnąć kilku tysięcy złotych rocznie.

Przeciętny Kowalski ma słabą orientację w swoich umowach finansowych - nie wie dokładnie co i gdzie ma, co gorsza, ile za to płaci - mówi Doradca finansowy, Łukasz Wierzbicki. – Warto tą wiedzę zweryfikować, bo po pierwsze może okazać się, że płacimy kompletnie bez sensu, za rzeczy, które powinny być bezpłatne lub których nie potrzebujemy, a po drugie mamy iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa, wynikające z posiadania pewnych umów ubezpieczeniowych, finansowych - które w rzeczywistości nie mają prawa zadziałać.

Czy w czasach, kiedy kredyt zdrożał o 100 % naprawdę ma sens szukanie oszczędności, które stanowią niewielki procent naszego budżetu? Jeśli świadomie podchodzimy do tematu naszych pieniędzy, jak najbardziej. 1000 czy 2000 zł w skali roku, który możemy oszczędzić, może zasilić nasz wakacyjny budżet albo zostać przeznaczone na produkt ochronny, który faktycznie będzie wsparciem w niepewnych czasach.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Weryfikując swoje umowy finansowe, warto przede wszystkim poznać ich zakres i przeprowadzić analizę tego co posiadamy. Wielu klientów, z którymi siadamy do takiej analizy, jest zaskoczonych, kiedy tłumaczę faktyczny zakres polisy, albo objaśniam zagrożenia, statystyki, które wiążą się np. z sytuacją finansową i prawną klienta - mówi Łukasz Wierzbicki.  

Wiele osób nie ma świadomości częstości występowania np. chorób czy powodów niezdolności do pracy, zgonów i ubezpiecza się głównie od skutków wypadków, które stanowią zaledwie około 5 % wszystkich przyczyn zgonów występujących w Polsce.

Posiadamy niejednokrotnie słabe, albo źle dobrane ubezpieczeniaktórych nie weryfikujemy przez lata, mimo że opłacanie składki jest pewnym obciążeniem dla naszego budżetu. - dodaje Wierzbicki.

O ile w czasach prosperity, stabilności cen, dochodów i sytuacji politycznej, możemy wierzyć, że w razie kłopotów jakoś sobie poradzimy, o tyle w czasach dużej dynamiki zmian ekonomicznych, na arenie światowej, wojny za naszą wschodnią granicą, nie warto zagrożeń bagatelizować.

W przypadku utraty dochodu na okres np. sześciu miesięcy albo długiej niezdolności do pracy, rata kredytu wynosząca 2000 zł, była dla wielu osób do dźwignięcia - mówi Łukasz Wierzbicki. Dziś, przy obciążeniach wynoszących niejednokrotnie około 4000 zł, może być naszym przysłowiowym gwoździem do trumny. 

Weryfikowanie wydatków oraz umów finansowych jest bardzo istotnym elementem świadomego kształtowani swojego życia i dbania o bezpieczeństwo własne i naszych najbliższych. Warto o tym pamiętać szczególnie w trudnych czasach!

Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz wypowiedzi naszego eksperta? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również