PONAD 100 MILIONÓW W ZŁOCIE – FUNDUSZ GENERALI

25 listopada 2020

Jednym z najmłodszych subfunduszy w ofercie Generali Investments TFI jest Generali Złota. Zaledwie od 10 miesięcy stosuje on obecną politykę inwestycyjną, która została przyjęta w odpowiedzi na sprzyjające otoczenie makroekonomiczne dla cen złota. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Subfundusz pojawił się w idealnym momencie, aby pozwolić wielu naszym klientom dodać do swoich portfeli inwestycję w tę klasę aktywów. 

Przekroczenie granicy 100 milionów aktywów jest dobrą okazją do przyjrzenia się przyczynom sukcesu strategii inwestycyjnej tego subfunduszu i zastanowienia nad tym, czy będzie on równie dobrą inwestycją na przyszłość. 

*aktywa subfunduszu Generali złota, opracowanie własne

Czy warto dalej inwestować w złoto?

Z tym, że subfundusz Generali Złota okazał się bardzo dobrą inwestycją trudno dyskutować. Od przekształcenia wygenerował on stopę zwrotu równą 16,53% (dane na dzień 16.11.2020) i dlatego klienci mają powody do zadowolenia. Jest to jak na razie jedna z najlepszych klas aktywów w tym roku. Jednak taki wynik rodzi też pytania o dalsze perspektywy. Powszechne jest przekonania, że nic nie rośnie wiecznie. Skoro inwestycja przyniosła tak dobry zwrot, to czy jest jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów w przyszłości?

Na to pytanie zarządzający funduszem Marek Straszak odpowiada: „Pomimo już pokaźnej stopy zwrotu jaką wygenerowało w tym roku złoto, cały czas widzimy dla niego dobre perspektywy na przyszłość. Przemawia za nim środowisko niskich stop procentowych oraz kolejne działania zapowiadane przez narodowe banki centralne takie, jak FED czy EBC.” Doświadczenie rynkowe wskazuje także, że sytuacja gospodarcza sprzyja  inwestowaniu w kruszec. Niepewność na rynkach i nadmiar pieniądza skłaniają ludzi do szukania okazji inwestycyjnych, o które dla inwestorów nieakceptujących bardzo wysokiego ryzyka coraz trudniej. „Ceny złota są silnie i odwrotnie powiązane z rentownością 10-letnich obligacji amerykańskich, która naszym zdaniem, dzięki instrumentom wykorzystywanym przez FED, nie powinna znacząco wzrastać, co będzie pozytywne dla kształtowania się cen złota w przyszłości” – mówi zarządzający. 

Subfundusz przygotowany na zmienność

Czy 100 milionów aktywów to optymalny „rozmiar” subfunduszu z punktu widzenia zarządzania? W ofercie Generali Investments są subfundusze o porównywalnych aktywach, ale też subfundusze ze znacznie większymi aktywami, które od wielu lat są najlepszymi w swojej klasie. Generali Złota jest subfunduszem odpornym na fluktuacje poziomu aktywów. Marek Straszak mówi: „W krótkiej historii Generali Złota już zdarzało się, że obsługiwaliśmy wpłaty i wypłaty dziennie sięgające nawet ok. 30-35% poziomu aktywów netto. Te zmiany nie miały jednak wpływu na efektywność zarządzania funduszem  i  wynik. Co więcej, stopa zwrotu tego subfunduszu jest niezależna od ilości aktywów, fundusz jest idealnie skalowalny.”

Złoto zostaje w portfelach na dłużej

Wszystko wskazuje na to, że środowisko niskich stóp procentowych będzie nam towarzyszyć jeszcze przez kilka lat. Dodatkowo zanim gospodarki poradzą sobie z kryzysem wywołanym pandemią, a szczepionki realnie zmienią poczucie bezpieczeństwa zwykłych obywateli, można spodziewać się dalszych pakietów stymulacyjnych i spadku rentowności bezpiecznych obligacji. Dlatego inwestycja w kruszec wygląda obiecująco mimo wysokich tegorocznych wzrostów. Marek Straszak podsumowuje: „O inwestycyjnej atrakcyjności złota cały czas świadczą wysokie napływy do ETFów inwestujących złoto, które w ciągu 3 pierwszych kwartałów tego roku były rekordowe.” 

Więcej o inwestycjach znajdziesz na naszej stornie. Sprawdź!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również