NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna
17 czerwca 2024

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach.

Fundamentalne wartości czy spekulacja?

Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w ten sposób „lepszy” od poprzednich „baniek” – począwszy od sławetnych tulipanów na biotechnologii kończąc. Powiedzieć, że NVIDIA rośnie spektakularnie to wciąż zbyt mało. Kapitalizacja tej spółki przekracza bowiem kapitalizację całego niemieckiego rynku akcji.

Ulubionym cytatem fanów tego kapitałowego giganta jest zaczerpnięty z informacji do akcjonariuszy napisany przez założyciela NVIDII Jensena Huanga: 

„Rozpoczęła się następna rewolucja przemysłowa. Przedsiębiorstwa i kraje łączą się z Nvidią, aby zmienić warte biliony dolarów tradycyjne centra danych w przyspieszone przetwarzanie danych, budując nowy typ centrów danych – fabryki sztucznej inteligencji – aby wytwarzać nowy towar: sztuczną inteligencję.”

NVIDIA: lider ai czy przyszła tulipomania

Wzrosty w wynikach i prognozach

AI przyniesie znaczące wzrosty produktywności w niemal każdej branży i pomoże przedsiębiorstwom być bardziej wydajnym kosztowo i energetycznie. Ten trend faktycznie widać w wynikach Nvidii, która w ostatnich dwóch latach stała się bezapelacyjnym liderem na rynku centrów danych. Wśród analiz opartych o wartość przyszłą odnaleźć można takie, z których wynika, że globalny rynek centrów przetwarzania danych wzrośnie do 2027 r. do 400 mld dol., a do 2030 r. do 1 bln dol., z ogromną częścią rynku zasilaną przez chipy Nvidii. Prostą konsekwencją wzrostu rynku może być wzrost kapitalizacji opisywanej spółki. Kapitalizacja Nvidii mogłaby dojść do 2030 r. do poziomu 10 bln dol. Motorem napędowym ma być sprzedaż procesorów Blackwell.

W minionym kwartale obrotowym przychody kalifornijskiej spółki sięgnęły 26 miliardów dolarów. To o przeszło miliard więcej od rynkowego konsensusu. To także o 18% więcej niż kwartał wcześniej i aż o 262% więcej niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego.

Sceptycy i ich argumenty

Nic dziwnego, że sceptycy z „drugiego bieguna”, jakby chwilowo schowali się… A przecież, co może stać się z kursem, jeśli w którymś momencie wyniki spółki nie będą rosły w trzycyfrowym tempie pokazał… DELL. Kurs tej spółki spadł na jednej sesji o 22% w odpowiedzi na niezadowalające postępy w obszarze związanym z AI. Sceptycy porównują wzrost kursu NVIDII do „tulipomanii” albo szaleństwa internetowego przełomu wieków.O holenderskiej spekulacji cebulkami tulipanów słyszał chyba każdy inwestor. W wieku XVII, dokładnie w latach 1636-37, ceny owych w Holandii rosły zawrotnie – w szczytowym momencie za jedną cebulkę tulipana rzadkiej odmiany oferowano równowartość kamienicy. W lutym 1637 roku ta bańka pękła. Do niedawna „tulipomania” była uważana za największą bańkę spekulacyjną w historii, złośliwi twierdzą, że przebije ją dopiero… AI ze swoją gwiazdą NVIDIĄ.

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja