Table Of Contents[ Show ]

Jak podkreśla Grzegorz Kaliszuk, Dyrektor Produktów Inwestycyjnych Phinance, obecny moment rynkowy daje silny impuls do sprawdzenia nastrojów oraz zmierzenia sentymentu inwestycyjnego.

Nastroje inwestorów, czyli co nowego na rynku inwestycyjnym?

22 września 2023

Wrzesień był miesiącem przecen na światowych parkietach. Począwszy od amerykańskiego S&P500, Nasdaq`a, przez niemiecki DAX, francuski CAC40 oraz warszawski WIG. Chwilowy resentyment do akcji oraz wciąż rosnące rentowności obligacji skarbowych (i tym samym spadek wartości wycen funduszy obligacji) spowodowały wzrost wartości rynku funduszy we wrześniu jedynie o 1,9 mld zł (przy czym cały ten wzrost pochodził wyłącznie z funduszy niedetalicznym czyli aktywów niepublicznych).

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidulnych (www.sii.org.pl) przeprowadza co tydzień badanie nastroju inwestorów. Wyniki tego badania pokazują procentowy udział zwolenników jednego z trzech możliwych kierunków zmian na giełdzie w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 

Wg najnowszego badania 45% z uczestników rynku (ok. 350 osób biorących udział w badaniu) przewiduje wzrosty na giełdzie, 34% spodziewa się spadków zaś, 21% optuje za trendem bocznym. 

Różnica pomiędzy procentowych udziałem zwolenników wzrostu a tymi, którzy przewidują spadki wyznacza indeks Sentymentu Inwestorów, którego wykres za ostatnie 6 miesięcy przedstawia się jak poniżej. Jedynie w jednym tygodniu z analizowanego okresu (pomiędzy 17 i 24 czerwca 2021 roku) przeważała liczba inwestorów spodziewających się spadków na giełdzie. 

Żródło: Opracowanie własne na podstawie wyników Indeksu Nastroju Inwestorów.

Akcje

Październikowy odczyt barometru dla rynku akcji wyniósł +0,3, czyli niewiele in plus od neutralnej wartości 0. Niepewność na rynku akcji jest dzisiaj determinowana w głównej mierze poprzez widmo kryzysu energetycznego. Droga energia w połączeniu z wciąż nieodbudowanymi w pełni (po pierwszych falach pandemii COVID-19) łańcuchami dostaw z Azji będą wywierać dużą presję inflacyjną. Należy także uwzględnić problemy na rynku nieruchomości w Chinach.

Wzrost cen energii jest pochodną bardzo dużego popytu na nią oraz bardzo niskiego stanu zapasów. Gazu ziemnego nie było tak mało jak obecnie w europejskich zbiornikach już od ponad dekady. Deficyt po stronie podaży zapasowej napędza ponadto główny dostawca tego surowca, czyli Gazprom ograniczając podaż bieżącą.

Zdaniem analityków obecny kryzys energetyczny nie będzie trwał dłużej niż dwa lata, bowiem to właśnie 2-letnie kontrakty terminowe są już wyceniane na poziomach z lat ubiegłych.

Wzrost stóp procentowych to dobra wiadomość dla banków, których wyniki finansowe poprawią się, stąd też potencjał do wzrostu wycen akcji banków wciąż pozostaje.

Obligacje

Aktualna wartość odczytu barometru dla rynku obligacji wynosi -0,6, czyli siła resentymentu jest dwukrotnie większa niż sentymentu do akcji. Natychmiastowym efektem ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych był wzrost rentowności 10-latek do poziomu 2,45%. 

Jak twierdzi Adam Glapiński, Prezes NBP, decyzja o podrożeniu ceny pieniądza o 40 punktów bazowych to sygnał o „wycofaniu dopalacza”.

Zdaniem ekspertów, najbliższe miesiące mogą przynieść nieoczekiwane decyzje RPP. Niektórzy ekonomiści uważają, że do końca przyszłego roku stopy mogą wzrosnąć nawet do 1,25% co będzie tzw. sygnalną podwyżką kotwiczącą oczekiwania inflacyjne.

Nastroje na rynku długu skarbowego powinny się z biegiem czasu także uspokoić, bowiem w dzisiejszych wycenach obligacji uwzględnia się już przyszły wzrost stóp procentowych do poziomu nawet 2,5%.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również