Table Of Contents[ Show ]

Jak podkreśla Grzegorz Kaliszuk, Dyrektor Produktów Inwestycyjnych Phinance, obecny moment rynkowy daje silny impuls do sprawdzenia nastrojów oraz zmierzenia sentymentu inwestycyjnego.

Nastroje inwestorów, czyli co nowego na rynku inwestycyjnym?

22 września 2023

Wrzesień był miesiącem przecen na światowych parkietach. Począwszy od amerykańskiego S&P500, Nasdaq`a, przez niemiecki DAX, francuski CAC40 oraz warszawski WIG. Chwilowy resentyment do akcji oraz wciąż rosnące rentowności obligacji skarbowych (i tym samym spadek wartości wycen funduszy obligacji) spowodowały wzrost wartości rynku funduszy we wrześniu jedynie o 1,9 mld zł (przy czym cały ten wzrost pochodził wyłącznie z funduszy niedetalicznym czyli aktywów niepublicznych).

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidulnych (www.sii.org.pl) przeprowadza co tydzień badanie nastroju inwestorów. Wyniki tego badania pokazują procentowy udział zwolenników jednego z trzech możliwych kierunków zmian na giełdzie w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 

Wg najnowszego badania 45% z uczestników rynku (ok. 350 osób biorących udział w badaniu) przewiduje wzrosty na giełdzie, 34% spodziewa się spadków zaś, 21% optuje za trendem bocznym. 

Różnica pomiędzy procentowych udziałem zwolenników wzrostu a tymi, którzy przewidują spadki wyznacza indeks Sentymentu Inwestorów, którego wykres za ostatnie 6 miesięcy przedstawia się jak poniżej. Jedynie w jednym tygodniu z analizowanego okresu (pomiędzy 17 i 24 czerwca 2021 roku) przeważała liczba inwestorów spodziewających się spadków na giełdzie. 

Żródło: Opracowanie własne na podstawie wyników Indeksu Nastroju Inwestorów.

Akcje

Październikowy odczyt barometru dla rynku akcji wyniósł +0,3, czyli niewiele in plus od neutralnej wartości 0. Niepewność na rynku akcji jest dzisiaj determinowana w głównej mierze poprzez widmo kryzysu energetycznego. Droga energia w połączeniu z wciąż nieodbudowanymi w pełni (po pierwszych falach pandemii COVID-19) łańcuchami dostaw z Azji będą wywierać dużą presję inflacyjną. Należy także uwzględnić problemy na rynku nieruchomości w Chinach.

Wzrost cen energii jest pochodną bardzo dużego popytu na nią oraz bardzo niskiego stanu zapasów. Gazu ziemnego nie było tak mało jak obecnie w europejskich zbiornikach już od ponad dekady. Deficyt po stronie podaży zapasowej napędza ponadto główny dostawca tego surowca, czyli Gazprom ograniczając podaż bieżącą.

Zdaniem analityków obecny kryzys energetyczny nie będzie trwał dłużej niż dwa lata, bowiem to właśnie 2-letnie kontrakty terminowe są już wyceniane na poziomach z lat ubiegłych.

Wzrost stóp procentowych to dobra wiadomość dla banków, których wyniki finansowe poprawią się, stąd też potencjał do wzrostu wycen akcji banków wciąż pozostaje.

Obligacje

Aktualna wartość odczytu barometru dla rynku obligacji wynosi -0,6, czyli siła resentymentu jest dwukrotnie większa niż sentymentu do akcji. Natychmiastowym efektem ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych był wzrost rentowności 10-latek do poziomu 2,45%. 

Jak twierdzi Adam Glapiński, Prezes NBP, decyzja o podrożeniu ceny pieniądza o 40 punktów bazowych to sygnał o „wycofaniu dopalacza”.

Zdaniem ekspertów, najbliższe miesiące mogą przynieść nieoczekiwane decyzje RPP. Niektórzy ekonomiści uważają, że do końca przyszłego roku stopy mogą wzrosnąć nawet do 1,25% co będzie tzw. sygnalną podwyżką kotwiczącą oczekiwania inflacyjne.

Nastroje na rynku długu skarbowego powinny się z biegiem czasu także uspokoić, bowiem w dzisiejszych wycenach obligacji uwzględnia się już przyszły wzrost stóp procentowych do poziomu nawet 2,5%.

Powiązane artykuły

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja