Table Of Contents[ Show ]

Jak podkreśla Grzegorz Kaliszuk, Dyrektor Produktów Inwestycyjnych Phinance, obecny moment rynkowy daje silny impuls do sprawdzenia nastrojów oraz zmierzenia sentymentu inwestycyjnego.

Nastroje inwestorów, czyli co nowego na rynku inwestycyjnym?

22 września 2023

Wrzesień był miesiącem przecen na światowych parkietach. Począwszy od amerykańskiego S&P500, Nasdaq`a, przez niemiecki DAX, francuski CAC40 oraz warszawski WIG. Chwilowy resentyment do akcji oraz wciąż rosnące rentowności obligacji skarbowych (i tym samym spadek wartości wycen funduszy obligacji) spowodowały wzrost wartości rynku funduszy we wrześniu jedynie o 1,9 mld zł (przy czym cały ten wzrost pochodził wyłącznie z funduszy niedetalicznym czyli aktywów niepublicznych).

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidulnych (www.sii.org.pl) przeprowadza co tydzień badanie nastroju inwestorów. Wyniki tego badania pokazują procentowy udział zwolenników jednego z trzech możliwych kierunków zmian na giełdzie w ciągu najbliższych 6 miesięcy. 

Wg najnowszego badania 45% z uczestników rynku (ok. 350 osób biorących udział w badaniu) przewiduje wzrosty na giełdzie, 34% spodziewa się spadków zaś, 21% optuje za trendem bocznym. 

Różnica pomiędzy procentowych udziałem zwolenników wzrostu a tymi, którzy przewidują spadki wyznacza indeks Sentymentu Inwestorów, którego wykres za ostatnie 6 miesięcy przedstawia się jak poniżej. Jedynie w jednym tygodniu z analizowanego okresu (pomiędzy 17 i 24 czerwca 2021 roku) przeważała liczba inwestorów spodziewających się spadków na giełdzie. 

Żródło: Opracowanie własne na podstawie wyników Indeksu Nastroju Inwestorów.

Akcje

Październikowy odczyt barometru dla rynku akcji wyniósł +0,3, czyli niewiele in plus od neutralnej wartości 0. Niepewność na rynku akcji jest dzisiaj determinowana w głównej mierze poprzez widmo kryzysu energetycznego. Droga energia w połączeniu z wciąż nieodbudowanymi w pełni (po pierwszych falach pandemii COVID-19) łańcuchami dostaw z Azji będą wywierać dużą presję inflacyjną. Należy także uwzględnić problemy na rynku nieruchomości w Chinach.

Wzrost cen energii jest pochodną bardzo dużego popytu na nią oraz bardzo niskiego stanu zapasów. Gazu ziemnego nie było tak mało jak obecnie w europejskich zbiornikach już od ponad dekady. Deficyt po stronie podaży zapasowej napędza ponadto główny dostawca tego surowca, czyli Gazprom ograniczając podaż bieżącą.

Zdaniem analityków obecny kryzys energetyczny nie będzie trwał dłużej niż dwa lata, bowiem to właśnie 2-letnie kontrakty terminowe są już wyceniane na poziomach z lat ubiegłych.

Wzrost stóp procentowych to dobra wiadomość dla banków, których wyniki finansowe poprawią się, stąd też potencjał do wzrostu wycen akcji banków wciąż pozostaje.

Obligacje

Aktualna wartość odczytu barometru dla rynku obligacji wynosi -0,6, czyli siła resentymentu jest dwukrotnie większa niż sentymentu do akcji. Natychmiastowym efektem ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych był wzrost rentowności 10-latek do poziomu 2,45%. 

Jak twierdzi Adam Glapiński, Prezes NBP, decyzja o podrożeniu ceny pieniądza o 40 punktów bazowych to sygnał o „wycofaniu dopalacza”.

Zdaniem ekspertów, najbliższe miesiące mogą przynieść nieoczekiwane decyzje RPP. Niektórzy ekonomiści uważają, że do końca przyszłego roku stopy mogą wzrosnąć nawet do 1,25% co będzie tzw. sygnalną podwyżką kotwiczącą oczekiwania inflacyjne.

Nastroje na rynku długu skarbowego powinny się z biegiem czasu także uspokoić, bowiem w dzisiejszych wycenach obligacji uwzględnia się już przyszły wzrost stóp procentowych do poziomu nawet 2,5%.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również