KTO JESZCZE WIERZY W EMERYTURĘ Z ZUS?! JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ NA STAROŚĆ I CZEMU WARTO POMYŚLEĆ O TYM TERAZ?!

10 stycznia 2020

Emerytura Twoich rodziców lub dziadków wydaje Ci się śmiesznie niska? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Za 20-30 lat będzie dużo gorzej. Jak się zabezpieczyć na starość? Kiedy mamy 30-40 lat, rzadko myślimy o tym, co będzie, kiedy skończymy naszą karierę zawodową. Wyobrażamy sobie siebie pod palmami albo niczym niemieckich emerytów, podróżujących z jednego miłego miejsca w drugie. Jeśli jednak nie pomyślimy o przyszłości odpowiednio wcześnie, wszystko to mogą być mrzonki.

Ile wyniesie emerytura za 20-30 lat?

Emerytury to temat, który wzbudza emocje. Przekształcenie OFE w IKE, długość koniecznego stażu pracy, emerytura maksymalna i minimalna, to wszystko tematy, o których się dyskutuje.

Jeśli wydaje Ci się, że dzisiejsze emerytury są niskie, masz rację – ale niestety te, które będą pobierali dzisiejsi 30-40 latkowie, a więc także Ty, będą prawdopodobnie dużo niższe. Czy ZUS zbankrutuje? Prawdopodobnie nie, ale szanse na godziwe wynagrodzenia z tego funduszu są właściwie żadne. Pomysły polityków, np. o emeryturze po 25 -latach pracy, również należy traktować z dużą ostrożnością. Taka emerytura jest możliwa, ale będzie po prostu bardzo niska.

Ile wyniesie emerytura w 2040 roku? Już dziś ZUS uczciwie mówi, że prawdopodobnie zaledwie około 38 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli dziś zarabiasz około 3500 netto, Twoja emerytura wyniesie około 1300 zł. Jeśli więc nie pomyślisz o oszczędnościach i zabezpieczeniu swojej starości wcześniej, czeka Cię prawdopodobnie drastyczny spadek dochodów, który nie tylko nie pozwoli na realizowanie marzeń o spokojnym i dostatnim życiu, ale nawet skaże na życie w ubóstwie.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Odkładać co miesiąc? Wybrać fundusz? A jeśli tak to jaki? A może inwestować? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, dlatego warto omówić je z Doradcą Finansowym.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, w tym takie, które mogą niekoniecznie spełnić swoją rolę. Jedno jest pewne: z oszczędzaniem nie warto czekać do 40 -tki - im wcześniej zaczniemy, tym mniejszym wysiłkiem zgromadzimy potrzebny kapitał.

Uważasz, że nie stać Cię na oszczędzanie? Koniecznie rozważ i przekalkuluj swoje dochody i wydatki. W tym także może pomóc Twój Doradca. Dyscyplina finansowa bardzo się opłaca i pozwala spojrzeć na swoje finanse z lotu ptaka. Być może przy okazji spotkania odkryjesz źródła niepotrzebnych wydatków albo otrzymasz propozycje optymalizacji produktów finansowych, które posiadasz?  Oszczędności pozyskane w ten sposób, warto przeznaczyć właśnie na emeryturę.

Pamiętaj! Czas mija bardzo szybko, a decyzje, które podejmiesz teraz, z całą pewnością będą procentowały w przyszłości!

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja