KTO JESZCZE WIERZY W EMERYTURĘ Z ZUS?! JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ NA STAROŚĆ I CZEMU WARTO POMYŚLEĆ O TYM TERAZ?!

10 stycznia 2020

Emerytura Twoich rodziców lub dziadków wydaje Ci się śmiesznie niska? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Za 20-30 lat będzie dużo gorzej. Jak się zabezpieczyć na starość? Kiedy mamy 30-40 lat, rzadko myślimy o tym, co będzie, kiedy skończymy naszą karierę zawodową. Wyobrażamy sobie siebie pod palmami albo niczym niemieckich emerytów, podróżujących z jednego miłego miejsca w drugie. Jeśli jednak nie pomyślimy o przyszłości odpowiednio wcześnie, wszystko to mogą być mrzonki.

Ile wyniesie emerytura za 20-30 lat?

Emerytury to temat, który wzbudza emocje. Przekształcenie OFE w IKE, długość koniecznego stażu pracy, emerytura maksymalna i minimalna, to wszystko tematy, o których się dyskutuje.

Jeśli wydaje Ci się, że dzisiejsze emerytury są niskie, masz rację – ale niestety te, które będą pobierali dzisiejsi 30-40 latkowie, a więc także Ty, będą prawdopodobnie dużo niższe. Czy ZUS zbankrutuje? Prawdopodobnie nie, ale szanse na godziwe wynagrodzenia z tego funduszu są właściwie żadne. Pomysły polityków, np. o emeryturze po 25 -latach pracy, również należy traktować z dużą ostrożnością. Taka emerytura jest możliwa, ale będzie po prostu bardzo niska.

Ile wyniesie emerytura w 2040 roku? Już dziś ZUS uczciwie mówi, że prawdopodobnie zaledwie około 38 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli dziś zarabiasz około 3500 netto, Twoja emerytura wyniesie około 1300 zł. Jeśli więc nie pomyślisz o oszczędnościach i zabezpieczeniu swojej starości wcześniej, czeka Cię prawdopodobnie drastyczny spadek dochodów, który nie tylko nie pozwoli na realizowanie marzeń o spokojnym i dostatnim życiu, ale nawet skaże na życie w ubóstwie.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Odkładać co miesiąc? Wybrać fundusz? A jeśli tak to jaki? A może inwestować? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, dlatego warto omówić je z Doradcą Finansowym.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, w tym takie, które mogą niekoniecznie spełnić swoją rolę. Jedno jest pewne: z oszczędzaniem nie warto czekać do 40 -tki - im wcześniej zaczniemy, tym mniejszym wysiłkiem zgromadzimy potrzebny kapitał.

Uważasz, że nie stać Cię na oszczędzanie? Koniecznie rozważ i przekalkuluj swoje dochody i wydatki. W tym także może pomóc Twój Doradca. Dyscyplina finansowa bardzo się opłaca i pozwala spojrzeć na swoje finanse z lotu ptaka. Być może przy okazji spotkania odkryjesz źródła niepotrzebnych wydatków albo otrzymasz propozycje optymalizacji produktów finansowych, które posiadasz?  Oszczędności pozyskane w ten sposób, warto przeznaczyć właśnie na emeryturę.

Pamiętaj! Czas mija bardzo szybko, a decyzje, które podejmiesz teraz, z całą pewnością będą procentowały w przyszłości!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również