JAK MOŻE CI POMÓC DORADCA FINANSOWY I CZEMU WARTO SKORZYSTAĆ Z JEGO USŁUG? SPRAWDŹ!

05 lipca 2022

Doradca finansowy, to osoba, która najogólniej rzecz ujmując wspiera klienta we wszystkich obszarach związanych z podejmowanymi przez niego decyzjami finansowymi. W wielu krajach Europy i świata, zawód ten na stałe wpisał się w ekonomiczny krajobraz, a współpraca z doradcą przy podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących kredytów, inwestycji, ubezpieczeń czy oszczędzania, jest oczywistością.

W Polsce, mimo wielu zawirowań gospodarczych, ciągle wielu z nas ma poczucie, że wie lepiej i że jest w stanie zupełnie samodzielnie podejmować najistotniejsze decyzje finansowe. Znamy się na piłce nożnej, leczeniu, czemu mielibyśmy nie znać się na ekonomii? 

Rzeczywistość jednak pokazuje, że często przeceniamy swoje umiejętności, a potem słono za to płacimy. 

Według zrealizowanego w 2020 r. przez NBP badania „Świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków”, wiedzę niską i bardzo niską ma 14% Polaków, średnią 33%, zaś́ wysoką i bardzo wysoką 52%. Należy jednak zauważyć́, że wśród tych ostatnich bardzo wysoki indeks wiedzy ma jedynie 7% badanych. 

Winę za tak niski stan naszej wiedzy ekonomicznej ponosi przede wszystkim system edukacji, który nie porusza tematów istotnych dla naszego codziennego życia, przez co braki w wiedzy ekonomicznej uzupełniamy właściwie wyłącznie samodzielnie. 

 Jak wygląda praca doradcy finansowego? 

Doradcy finansowi zajmują się szeroko pojętą pracą z klientem i obsługą jego umów finansowych

Głównym ich zadaniem jest budowanie relacji i kompleksowa, długofalowa współpraca, z którą wiąże się badanie potrzeb finansowych, planów finansowych, dostarczanie klientom odpowiednich i potrzebnych rozwiązań, adekwatnych dla ich wiedzy, doświadczenia i możliwości finansowych.

Co warte podkreślenia, Doradca nie jest jak się powszechnie uważa po prostu sprzedawcą. Pomaga on „odczarować” zawiłe kwestie związane z finansami, jest wsparciem w podejmowaniu ważnych decyzji.

Doradca, mając pełen przegląd rynku i dokonując analizy potrzeb klienta, pomoże kompleksowo zadbać o nasze bezpieczeństwo – a więc dobierając takie produkty finansowe, ubezpieczeniowe, które faktycznie są nam potrzebne i które warto mieć.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego? 

Na rynku istnieje wiele firm i podmiotów, które oferują produkty finansowe i ubezpieczeniowe. Nie każdy z nas ma jednak czas do weryfikacji całej oferty rynku oraz wiedzę i umiejętności do oceny proponowanych przez TFI, bank czy ubezpieczyciela rozwiązań. 

Z braku wiedzy wynikają najczęściej nietrafione decyzje finansowe. Rolą Doradcy jest nas przed takimi decyzjami uchronić i wybrać z rynkowej oferty to, co faktycznie przyczyni się do zapewnienia klientowi bezpieczeństwa i równowagi finansowej oraz realizacji stawianych przed sobą celów.

Warto podkreślić, że Doradca nie jest reprezentantem żadnego podmiotu finansowego, a więc TFI,bankum, ubezpieczyciela czy innego podmiotu oferującego instrumenty finansowe – a działa w interesie klienta. Pozwala to na podejmowanie naprawdę obiektywnych decyzji, a dla klienta komfort i pewność, że nie są one przypadkowe. 

W czym może Ci pomóc Doradca?

Doradca pomoże ocenić zdolność kredytową, przeprowadzić procedurę kredytową, wybrać najlepszy bank, refinansować już istniejący kredyt, ale także zbudować plan oszczędzania na emeryturę, dobrać ubezpieczenia, które mogą być faktycznym wsparciem, pokazać adekwatną ofertę funduszy inwestycyjnych oraz innych instrumentów inwestycyjnych oraz doradzi w kwestiach związanych z finansami firmy itp. 

Zakres wiedzy i możliwości Doradców jest tak naprawdę kompleksowy, a możliwości w tym zakresie najpełniejsze na rynku. 

Doradcy Phinance, to specjaliści do zadań wszelakich -  pomogą rozwiać wątpliwości, a kiedy trzeba - odradzą to, co dla klienta może nie być korzystne. 

Relacja z Doradcą opiera się na zaufaniu -  dlatego nie może być tutaj mowy o decyzjach, co do których obie strony nie mają pełnego przekonania. 

Mity na temat doradztwa finansowego

Doradztwo finansowe obrosło w wiele mitów, warto się z nimi rozprawić: 

Doradztwo finansowe jest dla bogatych - MIT

 Doradztwo finansowe jest dla każdej osoby, która zarządza swoimi finansami. Osoby, które mają ograniczone zasoby, tym bardziej powinny podejmować trafione i przemyślane decyzje oraz z większą rozwagą oszczędzać i inwestować. 

Doradca finansowy podobnie jak adwokat czy lekarz pobiera opłatę za swoją usługę – MIT

 Doradca otrzymuje prowizję od zakupionych przez klienta produktów finansowych. Za doradzenie w tej kwestii nie pobierze od Ciebie żadnej opłaty. 

Doradca finansowy „wciska” produkty - MIT

Doradca finansowy nie jest sprzedawcą i ma świadomość budowania relacji z klientem. Niezależne doradztwo nie ma nic wspólnego ze sprzedażą na siłę. Takie spojrzenie byłoby krótkowzroczne i zniszczyłoby już na starcie relację z klientem. Doradcy są zobligowani przepisami Phinance oraz literą prawa do przedstawiania szerokiej oferty, ale adekwatnej dla Klienta.

Radzić warto się tylko w dużych sprawach -  MIT

Poradzić warto się w sprawie każdego produktu, a posiadając zaufanego Doradcę finansowego możesz to zrobić szybko i bezproblemowo. Doradca porówna za Ciebie ubezpieczenie samochodu, doradzi w sprawie ubezpieczenia nieruchomości, ale także planów emerytalnych, inwestycji czy kredytu hipotecznego. Właściwe zarządzanie finansami to suma małych decyzji. Daj sobie w nich pomóc! 

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również