JAK MOŻE CI POMÓC DORADCA FINANSOWY I CZEMU WARTO SKORZYSTAĆ Z JEGO USŁUG? SPRAWDŹ!

05 lipca 2022

Doradca finansowy, to osoba, która najogólniej rzecz ujmując wspiera klienta we wszystkich obszarach związanych z podejmowanymi przez niego decyzjami finansowymi. W wielu krajach Europy i świata, zawód ten na stałe wpisał się w ekonomiczny krajobraz, a współpraca z doradcą przy podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących kredytów, inwestycji, ubezpieczeń czy oszczędzania, jest oczywistością.

W Polsce, mimo wielu zawirowań gospodarczych, ciągle wielu z nas ma poczucie, że wie lepiej i że jest w stanie zupełnie samodzielnie podejmować najistotniejsze decyzje finansowe. Znamy się na piłce nożnej, leczeniu, czemu mielibyśmy nie znać się na ekonomii? 

Rzeczywistość jednak pokazuje, że często przeceniamy swoje umiejętności, a potem słono za to płacimy. 

Według zrealizowanego w 2020 r. przez NBP badania „Świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków”, wiedzę niską i bardzo niską ma 14% Polaków, średnią 33%, zaś́ wysoką i bardzo wysoką 52%. Należy jednak zauważyć́, że wśród tych ostatnich bardzo wysoki indeks wiedzy ma jedynie 7% badanych. 

Winę za tak niski stan naszej wiedzy ekonomicznej ponosi przede wszystkim system edukacji, który nie porusza tematów istotnych dla naszego codziennego życia, przez co braki w wiedzy ekonomicznej uzupełniamy właściwie wyłącznie samodzielnie. 

 Jak wygląda praca doradcy finansowego? 

Doradcy finansowi zajmują się szeroko pojętą pracą z klientem i obsługą jego umów finansowych

Głównym ich zadaniem jest budowanie relacji i kompleksowa, długofalowa współpraca, z którą wiąże się badanie potrzeb finansowych, planów finansowych, dostarczanie klientom odpowiednich i potrzebnych rozwiązań, adekwatnych dla ich wiedzy, doświadczenia i możliwości finansowych.

Co warte podkreślenia, Doradca nie jest jak się powszechnie uważa po prostu sprzedawcą. Pomaga on „odczarować” zawiłe kwestie związane z finansami, jest wsparciem w podejmowaniu ważnych decyzji.

Doradca, mając pełen przegląd rynku i dokonując analizy potrzeb klienta, pomoże kompleksowo zadbać o nasze bezpieczeństwo – a więc dobierając takie produkty finansowe, ubezpieczeniowe, które faktycznie są nam potrzebne i które warto mieć.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego? 

Na rynku istnieje wiele firm i podmiotów, które oferują produkty finansowe i ubezpieczeniowe. Nie każdy z nas ma jednak czas do weryfikacji całej oferty rynku oraz wiedzę i umiejętności do oceny proponowanych przez TFI, bank czy ubezpieczyciela rozwiązań. 

Z braku wiedzy wynikają najczęściej nietrafione decyzje finansowe. Rolą Doradcy jest nas przed takimi decyzjami uchronić i wybrać z rynkowej oferty to, co faktycznie przyczyni się do zapewnienia klientowi bezpieczeństwa i równowagi finansowej oraz realizacji stawianych przed sobą celów.

Warto podkreślić, że Doradca nie jest reprezentantem żadnego podmiotu finansowego, a więc TFI,bankum, ubezpieczyciela czy innego podmiotu oferującego instrumenty finansowe – a działa w interesie klienta. Pozwala to na podejmowanie naprawdę obiektywnych decyzji, a dla klienta komfort i pewność, że nie są one przypadkowe. 

W czym może Ci pomóc Doradca?

Doradca pomoże ocenić zdolność kredytową, przeprowadzić procedurę kredytową, wybrać najlepszy bank, refinansować już istniejący kredyt, ale także zbudować plan oszczędzania na emeryturę, dobrać ubezpieczenia, które mogą być faktycznym wsparciem, pokazać adekwatną ofertę funduszy inwestycyjnych oraz innych instrumentów inwestycyjnych oraz doradzi w kwestiach związanych z finansami firmy itp. 

Zakres wiedzy i możliwości Doradców jest tak naprawdę kompleksowy, a możliwości w tym zakresie najpełniejsze na rynku. 

Doradcy Phinance, to specjaliści do zadań wszelakich -  pomogą rozwiać wątpliwości, a kiedy trzeba - odradzą to, co dla klienta może nie być korzystne. 

Relacja z Doradcą opiera się na zaufaniu -  dlatego nie może być tutaj mowy o decyzjach, co do których obie strony nie mają pełnego przekonania. 

Mity na temat doradztwa finansowego

Doradztwo finansowe obrosło w wiele mitów, warto się z nimi rozprawić: 

Doradztwo finansowe jest dla bogatych - MIT

 Doradztwo finansowe jest dla każdej osoby, która zarządza swoimi finansami. Osoby, które mają ograniczone zasoby, tym bardziej powinny podejmować trafione i przemyślane decyzje oraz z większą rozwagą oszczędzać i inwestować. 

Doradca finansowy podobnie jak adwokat czy lekarz pobiera opłatę za swoją usługę – MIT

 Doradca otrzymuje prowizję od zakupionych przez klienta produktów finansowych. Za doradzenie w tej kwestii nie pobierze od Ciebie żadnej opłaty. 

Doradca finansowy „wciska” produkty - MIT

Doradca finansowy nie jest sprzedawcą i ma świadomość budowania relacji z klientem. Niezależne doradztwo nie ma nic wspólnego ze sprzedażą na siłę. Takie spojrzenie byłoby krótkowzroczne i zniszczyłoby już na starcie relację z klientem. Doradcy są zobligowani przepisami Phinance oraz literą prawa do przedstawiania szerokiej oferty, ale adekwatnej dla Klienta.

Radzić warto się tylko w dużych sprawach -  MIT

Poradzić warto się w sprawie każdego produktu, a posiadając zaufanego Doradcę finansowego możesz to zrobić szybko i bezproblemowo. Doradca porówna za Ciebie ubezpieczenie samochodu, doradzi w sprawie ubezpieczenia nieruchomości, ale także planów emerytalnych, inwestycji czy kredytu hipotecznego. Właściwe zarządzanie finansami to suma małych decyzji. Daj sobie w nich pomóc! 

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również