Poznaj zasady, wyjątki i korzyści filaru Programu Pierwsze Mieszkanie.

Czy warto założyć Konto Mieszkaniowe?

22 września 2023

Start Programu Pierwsze Mieszkanie, zaplanowany na drugą połowę 2023 roku, ma rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Rząd w ramach inicjatywy oferuje dwa rozwiązania – kredyt hipoteczny dla młodych lub założenie dedykowanego konta oszczędnościowego. Czym dokładnie jest Konto Mieszkaniowe? Jakie są wyjątki i kto otrzyma Premię? Zapraszamy do lektury!

Co to jest Konto Mieszkaniowe?

„Tematy moich rozmów z młodymi ludźmi zazwyczaj dotyczą dostępności mieszkań” - podkreśla wiceminister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk-Patkowska.

To jeden z dwóch filarów Programu Pierwsze Mieszkanie, zapowiedzianego przez rząd na początek Q3 2023 roku (1 lipca). (Dziennik Ustaw z 2019 r., poz. 1116). Jego celem jest zachęcenie Polaków do oszczędzania środków na zakup pierwszego mieszkania, co za tym idzie – do rozwoju krajowej gospodarki.

Konto Mieszkaniowe to forma programu oszczędnościowego. Konto będzie możliwe do założenia w bankach komercyjnych na okres od 3 do 10 lat. Na wydanie środków, już po zakończeniu oszczędzania, będzie przysługiwał okres 5 lat.

Założenia Konta Mieszkaniowego

Kluczowym wyróżnikiem rozwiązania są Premie. Będą przysługiwać każdemu, kto systematycznie korzysta z Konta, wpłacając co najmniej 11 transz rocznie, w wysokości od 500 zł do 2000 zł. W tym przypadku dozwolona jest jedna przerwa miesięczna w rozliczeniu dwunastomiesięcznym

Coroczna Premia przyznawana przez Skarb Państwa zależna będzie od tego, na której z opcji uczestnik Programu najwięcej skorzysta. Będzie to kwota równa:

· rocznemu wskaźnikowi inflacji,

· wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Opublikowany z końcem stycznia 2023 roku projekt ustawy zawiera wskaźnik, ograniczający wysokość premii wtedy, gdy inflacja lub wzrost cen nieruchomości osiągnęłyby ​1,5%.

Poza tym, oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym nie będzie obowiązywał ich tak zwany podatek Belki. To czyni Konto Mieszkaniowe unikatowym produktem oszczędnościowym.

Konto Mieszkaniowe – dla kogo jest?

Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii, twierdzi, iż projekt jest w końcowej fazie przygotowań. W dniu publikacji niniejszego artykułu nie został jeszcze ujawniony. Trudno więc dywagować nad jego finalnym kształtem. Na ten moment wiemy, że z Programu skorzystają:

· osoby fizyczne (single i pary),

· mające powyżej 13 roku życia,

· nie posiadające – ani w przeszłości, ani obecnie – własnościowego mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

„Program obejmie do nawet 30-40 tysięcy osób rocznie” – oznajmił Waldemar Duda.

WYJĄTEK

Jeśli osoba zamieszkuje nieruchomość z co najmniej dwójką dzieci (własnych lub przysposobionych) w niewielkim mieszkaniu, również przysługuje jej prawo do założenia Konta Mieszkaniowego. Lokal może posiadać:

1. do maks. 50 m² przy dwójce dzieci, 

2. do maks. 75 m² przy trójce dzieci,

3. do maks. 90 m² przy czwórce dzieci.

Konto Mieszkaniowe – czy warto?

Każda zachęta do celowego oszczędzania jest bardzo dobrą inicjatywą. Osoby, które dziś jeszcze nie myślą o nabyciu/zmianie mieszkania na większe, otrzymają bardzo ciekawe i bardzo bezpieczne narzędzie, by zgromadzić środki na wkład własny.

dodaje Adam Kasperski, Kierownik Departamentu Produktów Kredytowych Phinance.

Jeśli z kredytu hipotecznego dla młodych, jak i Konta Mieszkaniowego skorzysta (w myśl słów ministra Budy) tak liczna grupa, to przy takiej skali i dłuższej perspektywie być może odczujemy to na inflacji. Stanie się tak za sprawą zmniejszenia konsumpcji wśród oszczędzających. Presja wydania środków w okresie maks. pięciu lat po zakończeniu oszczędzania może przynieść ożywienie na rynku nieruchomości.

Powiązane artykuły

akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Zobacz również