Poznaj zasady, wyjątki i korzyści filaru Programu Pierwsze Mieszkanie.

Czy warto założyć Konto Mieszkaniowe?

22 września 2023

Start Programu Pierwsze Mieszkanie, zaplanowany na drugą połowę 2023 roku, ma rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce. Rząd w ramach inicjatywy oferuje dwa rozwiązania – kredyt hipoteczny dla młodych lub założenie dedykowanego konta oszczędnościowego. Czym dokładnie jest Konto Mieszkaniowe? Jakie są wyjątki i kto otrzyma Premię? Zapraszamy do lektury!

Co to jest Konto Mieszkaniowe?

„Tematy moich rozmów z młodymi ludźmi zazwyczaj dotyczą dostępności mieszkań” - podkreśla wiceminister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk-Patkowska.

To jeden z dwóch filarów Programu Pierwsze Mieszkanie, zapowiedzianego przez rząd na początek Q3 2023 roku (1 lipca). (Dziennik Ustaw z 2019 r., poz. 1116). Jego celem jest zachęcenie Polaków do oszczędzania środków na zakup pierwszego mieszkania, co za tym idzie – do rozwoju krajowej gospodarki.

Konto Mieszkaniowe to forma programu oszczędnościowego. Konto będzie możliwe do założenia w bankach komercyjnych na okres od 3 do 10 lat. Na wydanie środków, już po zakończeniu oszczędzania, będzie przysługiwał okres 5 lat.

Założenia Konta Mieszkaniowego

Kluczowym wyróżnikiem rozwiązania są Premie. Będą przysługiwać każdemu, kto systematycznie korzysta z Konta, wpłacając co najmniej 11 transz rocznie, w wysokości od 500 zł do 2000 zł. W tym przypadku dozwolona jest jedna przerwa miesięczna w rozliczeniu dwunastomiesięcznym

Coroczna Premia przyznawana przez Skarb Państwa zależna będzie od tego, na której z opcji uczestnik Programu najwięcej skorzysta. Będzie to kwota równa:

· rocznemu wskaźnikowi inflacji,

· wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Opublikowany z końcem stycznia 2023 roku projekt ustawy zawiera wskaźnik, ograniczający wysokość premii wtedy, gdy inflacja lub wzrost cen nieruchomości osiągnęłyby ​1,5%.

Poza tym, oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym nie będzie obowiązywał ich tak zwany podatek Belki. To czyni Konto Mieszkaniowe unikatowym produktem oszczędnościowym.

Konto Mieszkaniowe – dla kogo jest?

Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii, twierdzi, iż projekt jest w końcowej fazie przygotowań. W dniu publikacji niniejszego artykułu nie został jeszcze ujawniony. Trudno więc dywagować nad jego finalnym kształtem. Na ten moment wiemy, że z Programu skorzystają:

· osoby fizyczne (single i pary),

· mające powyżej 13 roku życia,

· nie posiadające – ani w przeszłości, ani obecnie – własnościowego mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

„Program obejmie do nawet 30-40 tysięcy osób rocznie” – oznajmił Waldemar Duda.

WYJĄTEK

Jeśli osoba zamieszkuje nieruchomość z co najmniej dwójką dzieci (własnych lub przysposobionych) w niewielkim mieszkaniu, również przysługuje jej prawo do założenia Konta Mieszkaniowego. Lokal może posiadać:

1. do maks. 50 m² przy dwójce dzieci, 

2. do maks. 75 m² przy trójce dzieci,

3. do maks. 90 m² przy czwórce dzieci.

Konto Mieszkaniowe – czy warto?

Każda zachęta do celowego oszczędzania jest bardzo dobrą inicjatywą. Osoby, które dziś jeszcze nie myślą o nabyciu/zmianie mieszkania na większe, otrzymają bardzo ciekawe i bardzo bezpieczne narzędzie, by zgromadzić środki na wkład własny.

dodaje Adam Kasperski, Kierownik Departamentu Produktów Kredytowych Phinance.

Jeśli z kredytu hipotecznego dla młodych, jak i Konta Mieszkaniowego skorzysta (w myśl słów ministra Budy) tak liczna grupa, to przy takiej skali i dłuższej perspektywie być może odczujemy to na inflacji. Stanie się tak za sprawą zmniejszenia konsumpcji wśród oszczędzających. Presja wydania środków w okresie maks. pięciu lat po zakończeniu oszczędzania może przynieść ożywienie na rynku nieruchomości.

Powiązane artykuły

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja