Czy warto ubezpieczyć firmę? Jak chronić interes i wizerunek marki?

5 powodów, dla których warto ubezpieczyć firmę

08 marca 2023

Firma to ludzie. Każdy z nas popełnia błędy, jednak ryzyko wpisane jest nie tylko w wewnętrzną strukturę, ale też czynniki rynkowe i zewnętrzne. Przed skutkami każdej z ewentualności chronią nas dopasowane rozwiązanie finansowe. Poznaj 6 powodów, dla których warto ubezpieczyć firmę! 

​Czy warto ubezpieczyć firmę?

Odpowiedź jest prosta: tak. Ubezpieczenie firmy to kluczowy element długofalowej strategii biznesowej, która poza wzrostami sprzedaży i stałym rozwojem, zakłada nieprzewidywalne powinięcia nogi. Rozwinięte działania prewencyjne są więc kołem ratunkowym rzuconym w stronę przedsiębiorstwa.

Oto 6 powodów, dla których warto!

1. Chronisz się przed stratami.

Ubezpieczenia umożliwiają ograniczenie ryzyka i kosztów, jakie poniosłaby firma w przypadku zdarzeń losowych. 
Wśród najczęściej uwzględnianych w umowach zdarzeń znajdziemy:

  • pożary,
  • zalania,
  • kradzieże,
  • włamania,
  • zniszczenia mienia,
  • wypadki podczas pracy,
  • zagrożenia cybernetyczne.
  • ubezpieczenia wartości handlowych (kredyty kupieckie).

Na ten wynik złożyły się sprzyjające warunki makroekonomiczne, będące przede wszystkim efektem programów pomocowych dla przedsiębiorstw. 

mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

2. ​Działasz zgodnie z prawem.

Wiele państw narzuca obowiązek ubezpieczenia każdego z przedsiębiorstw funkcjonujących na rodzimym rynku. 

Niemniej niezależnie od branży, w przypadku roszczeń niezadowolonych klientów czy poszkodowanych osób trzecich, ubezpieczenie staje się gwarantem wypłacalności i płynności finansowej.

3. Zyskujesz wiarygodność i zaufanie.

Posiadanie ubezpieczenia buduje zaufanie. Tworzysz dzięki temu wizerunek firmy, która dba o reputację oraz chroni interesy nie tylko swoje i swoich pracowników, ale też klientów.

Szukasz ubezpieczenia dla swojej firmy? Zasięgnij opinii Doradcy Phinance, by poznać najkorzystniejszą ofertę.

4. Spełniasz wymogi partnerów biznesowych.

Element umowy, wymóg kontraktu czy ochrona obu stron transakcji. Ubezpieczenia dla firm, jak już wspominaliśmy, są nie tylko kołem ratunkowym dla przedsiębiorstwa, ale też zabezpieczeniem interesów współpracowników. To gwarant silnego przedsiębiorstwa, któremu nie straszne są wypadki, błędy ludzkie lub czynniki zewnętrzne.

5. Zabezpieczasz przyszłość firmy.

Ubezpieczenie zapewnia stabilność i ciągłość działalności w przypadku wystąpienia trudnych sytuacji finansowych. 

Nierzadko tygodnie pieczołowitych prac nad długofalową strategią firmy mogą stanąć pod znakiem zapytania. Zwłaszcza, gdy na horyzoncie pojawi się krach finansowy, jak w 2008 r., konflikt zbrojny u sąsiadującego państwa, jak w 2022 r., czy pandemia koronawirusa, która dotknęła świat w 2020 r.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że ubezpieczenie pochłania część budżetu firmy. Niemniej jednocześnie może uchronić przed znacznie większymi kosztami związanymi z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi.

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również