Czemu prowizja może być korzystnym rozwiązaniem dla pracownika?

22 września 2023

Wynagrodzenie, oprócz atmosfery, dobrych relacji czy zakresu obowiązków, to podstawowy element, na który zwracamy uwagę przy poszukiwaniu nowego zajęcia, zmianie pracy. Najchętniej widzianą formą wynagrodzenia jest to stałe - niezależne od wyników. Nie zawsze jednak jest ono dla pracownika tak naprawdę korzystne. Dlaczego część pracowników decyduje się na wynagrodzenie prowizyjne? Czy na systemie prowizyjnym faktycznie zarabia się więcej? Kiedy prowizja może być naprawdę dobrym rozwiązaniem?

O pieniądzach warto rozmawiać wprost - bez owijania w bawełnę. W końcu są one ważną częścią naszego życia. Wynagrodzenie, które otrzymujemy za naszą pracę powinno pozwolić nie tylko na opłacenie rachunków i podstawową egzystencję, ale także na realizację marzeń, zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego, rozwój czy sukcesywne oszczędzanie.

Najczęściej spotykana w Polsce forma wynagradzania pracowników to wynagrodzenie stałe lub łączone z prowizją. Jednak najczęściej to podstawa stanowi zasadniczą część wynagrodzenia, a wynagrodzenie dodatkowe - czy to w postaci premii, czy np. procentu od sprzedaży, jest mniejszą, zwykle 20-30 % częścią całego uposażenia.

W Phinance stawiamy na rozwój i elastyczność. Staramy się dać naszym współpracownikom maksimum swobody. To powoduje, że zasady wynagradzania są niestandardowe, ale w bardzo wielu przypadkach jest to rozwiązanie dużo korzystniejsze dla pracownika niż bazowanie na stałej, najczęściej stosunkowo niskiej podstawie.

Jak to działa w praktyce?

Wynagrodzenie w Phinance - kontyngent + prowizja

Wynagrodzenie w Phinance składa się z tzw.kontyngentu oraz z prowizji, która nie jest ograniczona kwotowo, a więc daje pracownikowi naprawdę duże możliwości.

Współpracownik, aby otrzymać kontyngent, musi spełnić nasze podstawowe kryteria.

Najczęściej jest to wykonanie minimum kilku analiz finansowych. Kryteria te mogą się różnić, jest to kwestia do uzgodnienia indywidualnie z przełożonym. Kontyngent to kwota, którą otrzymujemy po wykonaniu podstawowych obowiązków doradcy, niezależnie od wyników sprzedażowych.

Prowizja natomiast, zależna jest już od wyników i może wynieść od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, w przypadku doświadczonych doradców.

https://www.youtube.com/watch?v=xx-5Jjl4tXc&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fphinance.prowly.com%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance - dlaczego prowizja jest korzystna?

Stała podstawa wydaje się korzystna, ale przecież rzadko gwarantuje naprawdę wysokie zarobki, a na dłuższą metę również nie motywuje do pracy. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest stałe, to po co się starać? 

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance to:

· motywacja do osiągnięcia jak najwyższego wynagrodzenia – nie ma u nas sufitu finansowego. Twoje wynagrodzenie jest zależne od Twojego wkładu pracy i możesz je łatwo oszacować szacując sprzedaż. To też bezpośredni wpływ na to ile będzie wynosiła Twoja emerytura.

· wolność /elastyczność – po okresie wdrożenia współpracownik sam wyznacza sobie cele i sposób ich realizacji. Będąc na wynagrodzeniu prowizyjnym to współpracownik decyduje o swoim czasie pracy, miejscu jej wykonywania oraz o wymiarze godzin. Nie narzucamy sztywnych ram czasowych ani nie kontrolujemy Twojego czasu pracy. Dajemy Ci też dużą elastyczność w podejmowaniu decyzji, proponowaniu klientom produktów najlepszych dla nich.

· zmienny procent prowizji, który jest zależny od stażu pracy i Twoich wyników. Wraz ze wzrostem wyników sprzedażowych, wzrasta także procent prowizji – oznacza to, że doradca stopniowo za tą samą pracę otrzymuje coraz więcej. To pozwala Ci w przewidywalny sposób kierować swoim rozwojem.

Warto podkreślić, że żadne stałe wynagrodzenie nie daje takich możliwości finansowych jak prowizja w branży finansowej. W Phinance przykładamy dużą wagę aby zasady wynagrodzeń były maksymalnie transparentne i uwzględniały wiele czynników. Zależy nam aby każdy z naszych współpracowników mógł samodzielnie obliczyć jakiego wynagrodzenia może się spodziewać.

Stałe wynagrodzenie wydaje się być korzystne tylko na początku kariery doradcy finansowego. Wraz z rozwojem zawodowym traci ono na znaczeniu i byłoby po prostu dla większości osób zupełnie niekorzystne.

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance w 2021 roku wynosiło rocznie od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Młodsi stażem doradcy mogą zwykle liczyć na wynagrodzenie prowizyjne w kwocie od 60 do 100 tys. złotych rocznie, jednak z każdym rokiem pracy kwoty te rosną.

Czy warto więc trzymać się stałej podstawy, która zamiast motywować, ogranicza? Odpowiedź wydaje się oczywista!

Zainteresowany współpracą z nami? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja