Czemu prowizja może być korzystnym rozwiązaniem dla pracownika?

22 września 2023

Wynagrodzenie, oprócz atmosfery, dobrych relacji czy zakresu obowiązków, to podstawowy element, na który zwracamy uwagę przy poszukiwaniu nowego zajęcia, zmianie pracy. Najchętniej widzianą formą wynagrodzenia jest to stałe - niezależne od wyników. Nie zawsze jednak jest ono dla pracownika tak naprawdę korzystne. Dlaczego część pracowników decyduje się na wynagrodzenie prowizyjne? Czy na systemie prowizyjnym faktycznie zarabia się więcej? Kiedy prowizja może być naprawdę dobrym rozwiązaniem?

O pieniądzach warto rozmawiać wprost - bez owijania w bawełnę. W końcu są one ważną częścią naszego życia. Wynagrodzenie, które otrzymujemy za naszą pracę powinno pozwolić nie tylko na opłacenie rachunków i podstawową egzystencję, ale także na realizację marzeń, zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego, rozwój czy sukcesywne oszczędzanie.

Najczęściej spotykana w Polsce forma wynagradzania pracowników to wynagrodzenie stałe lub łączone z prowizją. Jednak najczęściej to podstawa stanowi zasadniczą część wynagrodzenia, a wynagrodzenie dodatkowe - czy to w postaci premii, czy np. procentu od sprzedaży, jest mniejszą, zwykle 20-30 % częścią całego uposażenia.

W Phinance stawiamy na rozwój i elastyczność. Staramy się dać naszym współpracownikom maksimum swobody. To powoduje, że zasady wynagradzania są niestandardowe, ale w bardzo wielu przypadkach jest to rozwiązanie dużo korzystniejsze dla pracownika niż bazowanie na stałej, najczęściej stosunkowo niskiej podstawie.

Jak to działa w praktyce?

Wynagrodzenie w Phinance - kontyngent + prowizja

Wynagrodzenie w Phinance składa się z tzw.kontyngentu oraz z prowizji, która nie jest ograniczona kwotowo, a więc daje pracownikowi naprawdę duże możliwości.

Współpracownik, aby otrzymać kontyngent, musi spełnić nasze podstawowe kryteria.

Najczęściej jest to wykonanie minimum kilku analiz finansowych. Kryteria te mogą się różnić, jest to kwestia do uzgodnienia indywidualnie z przełożonym. Kontyngent to kwota, którą otrzymujemy po wykonaniu podstawowych obowiązków doradcy, niezależnie od wyników sprzedażowych.

Prowizja natomiast, zależna jest już od wyników i może wynieść od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, w przypadku doświadczonych doradców.

https://www.youtube.com/watch?v=xx-5Jjl4tXc&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fphinance.prowly.com%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance - dlaczego prowizja jest korzystna?

Stała podstawa wydaje się korzystna, ale przecież rzadko gwarantuje naprawdę wysokie zarobki, a na dłuższą metę również nie motywuje do pracy. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest stałe, to po co się starać? 

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance to:

· motywacja do osiągnięcia jak najwyższego wynagrodzenia – nie ma u nas sufitu finansowego. Twoje wynagrodzenie jest zależne od Twojego wkładu pracy i możesz je łatwo oszacować szacując sprzedaż. To też bezpośredni wpływ na to ile będzie wynosiła Twoja emerytura.

· wolność /elastyczność – po okresie wdrożenia współpracownik sam wyznacza sobie cele i sposób ich realizacji. Będąc na wynagrodzeniu prowizyjnym to współpracownik decyduje o swoim czasie pracy, miejscu jej wykonywania oraz o wymiarze godzin. Nie narzucamy sztywnych ram czasowych ani nie kontrolujemy Twojego czasu pracy. Dajemy Ci też dużą elastyczność w podejmowaniu decyzji, proponowaniu klientom produktów najlepszych dla nich.

· zmienny procent prowizji, który jest zależny od stażu pracy i Twoich wyników. Wraz ze wzrostem wyników sprzedażowych, wzrasta także procent prowizji – oznacza to, że doradca stopniowo za tą samą pracę otrzymuje coraz więcej. To pozwala Ci w przewidywalny sposób kierować swoim rozwojem.

Warto podkreślić, że żadne stałe wynagrodzenie nie daje takich możliwości finansowych jak prowizja w branży finansowej. W Phinance przykładamy dużą wagę aby zasady wynagrodzeń były maksymalnie transparentne i uwzględniały wiele czynników. Zależy nam aby każdy z naszych współpracowników mógł samodzielnie obliczyć jakiego wynagrodzenia może się spodziewać.

Stałe wynagrodzenie wydaje się być korzystne tylko na początku kariery doradcy finansowego. Wraz z rozwojem zawodowym traci ono na znaczeniu i byłoby po prostu dla większości osób zupełnie niekorzystne.

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance w 2021 roku wynosiło rocznie od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Młodsi stażem doradcy mogą zwykle liczyć na wynagrodzenie prowizyjne w kwocie od 60 do 100 tys. złotych rocznie, jednak z każdym rokiem pracy kwoty te rosną.

Czy warto więc trzymać się stałej podstawy, która zamiast motywować, ogranicza? Odpowiedź wydaje się oczywista!

Zainteresowany współpracą z nami? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również