Czemu prowizja może być korzystnym rozwiązaniem dla pracownika?

22 września 2023

Wynagrodzenie, oprócz atmosfery, dobrych relacji czy zakresu obowiązków, to podstawowy element, na który zwracamy uwagę przy poszukiwaniu nowego zajęcia, zmianie pracy. Najchętniej widzianą formą wynagrodzenia jest to stałe - niezależne od wyników. Nie zawsze jednak jest ono dla pracownika tak naprawdę korzystne. Dlaczego część pracowników decyduje się na wynagrodzenie prowizyjne? Czy na systemie prowizyjnym faktycznie zarabia się więcej? Kiedy prowizja może być naprawdę dobrym rozwiązaniem?

O pieniądzach warto rozmawiać wprost - bez owijania w bawełnę. W końcu są one ważną częścią naszego życia. Wynagrodzenie, które otrzymujemy za naszą pracę powinno pozwolić nie tylko na opłacenie rachunków i podstawową egzystencję, ale także na realizację marzeń, zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego, rozwój czy sukcesywne oszczędzanie.

Najczęściej spotykana w Polsce forma wynagradzania pracowników to wynagrodzenie stałe lub łączone z prowizją. Jednak najczęściej to podstawa stanowi zasadniczą część wynagrodzenia, a wynagrodzenie dodatkowe - czy to w postaci premii, czy np. procentu od sprzedaży, jest mniejszą, zwykle 20-30 % częścią całego uposażenia.

W Phinance stawiamy na rozwój i elastyczność. Staramy się dać naszym współpracownikom maksimum swobody. To powoduje, że zasady wynagradzania są niestandardowe, ale w bardzo wielu przypadkach jest to rozwiązanie dużo korzystniejsze dla pracownika niż bazowanie na stałej, najczęściej stosunkowo niskiej podstawie.

Jak to działa w praktyce?

Wynagrodzenie w Phinance - kontyngent + prowizja

Wynagrodzenie w Phinance składa się z tzw.kontyngentu oraz z prowizji, która nie jest ograniczona kwotowo, a więc daje pracownikowi naprawdę duże możliwości.

Współpracownik, aby otrzymać kontyngent, musi spełnić nasze podstawowe kryteria.

Najczęściej jest to wykonanie minimum kilku analiz finansowych. Kryteria te mogą się różnić, jest to kwestia do uzgodnienia indywidualnie z przełożonym. Kontyngent to kwota, którą otrzymujemy po wykonaniu podstawowych obowiązków doradcy, niezależnie od wyników sprzedażowych.

Prowizja natomiast, zależna jest już od wyników i może wynieść od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, w przypadku doświadczonych doradców.

https://www.youtube.com/watch?v=xx-5Jjl4tXc&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fphinance.prowly.com%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance - dlaczego prowizja jest korzystna?

Stała podstawa wydaje się korzystna, ale przecież rzadko gwarantuje naprawdę wysokie zarobki, a na dłuższą metę również nie motywuje do pracy. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest stałe, to po co się starać? 

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance to:

· motywacja do osiągnięcia jak najwyższego wynagrodzenia – nie ma u nas sufitu finansowego. Twoje wynagrodzenie jest zależne od Twojego wkładu pracy i możesz je łatwo oszacować szacując sprzedaż. To też bezpośredni wpływ na to ile będzie wynosiła Twoja emerytura.

· wolność /elastyczność – po okresie wdrożenia współpracownik sam wyznacza sobie cele i sposób ich realizacji. Będąc na wynagrodzeniu prowizyjnym to współpracownik decyduje o swoim czasie pracy, miejscu jej wykonywania oraz o wymiarze godzin. Nie narzucamy sztywnych ram czasowych ani nie kontrolujemy Twojego czasu pracy. Dajemy Ci też dużą elastyczność w podejmowaniu decyzji, proponowaniu klientom produktów najlepszych dla nich.

· zmienny procent prowizji, który jest zależny od stażu pracy i Twoich wyników. Wraz ze wzrostem wyników sprzedażowych, wzrasta także procent prowizji – oznacza to, że doradca stopniowo za tą samą pracę otrzymuje coraz więcej. To pozwala Ci w przewidywalny sposób kierować swoim rozwojem.

Warto podkreślić, że żadne stałe wynagrodzenie nie daje takich możliwości finansowych jak prowizja w branży finansowej. W Phinance przykładamy dużą wagę aby zasady wynagrodzeń były maksymalnie transparentne i uwzględniały wiele czynników. Zależy nam aby każdy z naszych współpracowników mógł samodzielnie obliczyć jakiego wynagrodzenia może się spodziewać.

Stałe wynagrodzenie wydaje się być korzystne tylko na początku kariery doradcy finansowego. Wraz z rozwojem zawodowym traci ono na znaczeniu i byłoby po prostu dla większości osób zupełnie niekorzystne.

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance w 2021 roku wynosiło rocznie od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Młodsi stażem doradcy mogą zwykle liczyć na wynagrodzenie prowizyjne w kwocie od 60 do 100 tys. złotych rocznie, jednak z każdym rokiem pracy kwoty te rosną.

Czy warto więc trzymać się stałej podstawy, która zamiast motywować, ogranicza? Odpowiedź wydaje się oczywista!

Zainteresowany współpracą z nami? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również