Co warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć?

Cyberprzestępczość – zagrożenie związane nie tylko z wojną w Ukrainie.

22 września 2023

Cyberprzestępczość jest stosunkowo nowym, chociaż bardzo dynamicznie powiększającym się sektorem przestępczości. Stanowi obecnie znacznie większe zagrożenie niż kiedykolwiek, a prognozy nie pozostawiają złudzeń: zagrożenie cyberprzestępczością będzie rosło, a cyberataki, w tym na systemy bankowe, firmowe, mogą być orężem wojennym, tak jak w przypadku działań związanych z wojną w Ukrainie.

Cyberprzestępczość to wszelkie nielegalne działania, które są popełniane za pomocą urządzeń elektronicznych, a dotyczą najczęściej systemów lub sieci komputerowych.

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw tophishing (metoda oszustwa, w której celem jest uzyskanie ważnych danych np. dane logowania, numer karty kredytowej itp. poprzez fałszywą stronę internetową imitującą stronę np. banku), hacking (włamanie - na serwer, do bazy danych itp.) czy inne formy zdobywania nielegalnego dostępu do danych osoby prywatnej lub firmy.

Cyberataki na sieci korporacyjne wzrosły o 50 procent w 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem, a trend ten obserwują nie tylko firmy, ale również sektor wojskowy i rządowy. Dane za rok 2022 r. nie są jeszcze oczywiście dostępne, ale specjaliści prognozują kolejne wzrosty.

Zabezpieczenie przed cyberatakami - czy da się coś z tym zrobić?

Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) podkreśla w raportach, że głównym celem cyberataków jest zazwyczaj osiągnięcie zysku. Raport ENISA wskazuje, że zrozumienie, w jaki sposób myślą i działają cyberprzestępcy, jakie są ich motywacje i cele, jest ważnym krokiem w kierunku skuteczniejszej reakcji na incydenty cyberbezpieczeństwa. 

Piotr Kortus, ekspert Phinance podkreśla, że ryzyka związane z cyberatakami nie są nowe, były co najwyżej bagatelizowane tak przez przedsiębiorców jak i przez osoby prywatne. W sektorze przedsiębiorstw mogą ono dotyczyć dostępu do danych osobowych, baz firmy, czy danych technicznych, o często - milionowej wartości.

Wydarzenia związane z działaniami przestępców w sieci, w tym te łączone z działalnością Rosji w związku z wojną w Ukrainie, pokazują, że w dzisiejszych czasach nie ma mowy o pełnym bezpieczeństwie w sieci. Ryzyko należy minimalizować, inwestować w systemy ochronne, śledzić trendy i starać się być o krok przed przestępcami, niemniej nawet takie działania, nie dają nam pełnej gwarancji zachowania poufności czy bezpieczeństwa wszystkich naszych danych

mówi Piotr Kortus.

W końcu ofiarami cyberataków padają nawet rządy czy agencje wywiadowcze, które co do zasady, powinny być chronione w sposób najstaranniejszy z możliwych.

Ubezpieczenie na wypadek cyberataku - czy to działa?

Jak podkreśla nasz ekspert, na rynku od kilku lat, mamy spory wybór produktów ubezpieczeniowych, które mogą być wsparciem dla przedsiębiorców, zwłaszcza w niepewnych czasach.

Jakie ryzyka pokrywają takie polisy?

· odpowiedzialność cywilną za wyciek lub utratę danych

· odpowiedzialność cywilną za naruszenie dóbr osobistych i praw własności intelektualnej

· koszt odtworzenia danych i zysku utracony przez Ubezpieczonego

· dostęp do pomocy assistance w razie naruszeń i ataków

· zwrot kosztów okupu zapłaconego za zgodą TU w przypadku ataku ransomware

Dobra polisa powinna zasadniczo zawierać ochronę od skutków utraty danych i od skutków ataków hakerskich - szczegóły warto omówić z Doradcą - zwłaszcza jeśli działalność firmy nie jest standardowa.

Straty na cyberprzestępczości i koszt ochrony

Cyberprzestępczość to w Polsce coroczne straty szacowane na kilka miliardów złotych i niestety, spadająca wykrywalność. Policja nie radzi sobie z nowoczesnymi przestępstwami zbyt dobrze, wiele ataków trudno udowodnić, problemem jest też klasyfikacja takich przestępstw, a dodatkowo wiele z nich, dokonywanych jest przez przestępców działających z drugiego końca świata.

Jeśli chcemy spać spokojnie - warto oprócz inwestowania w ochronę swojej infrastruktury firmowej, zadbać także o ubezpieczenie od cyberprzestępczości - zwłaszcza, jeśli większość naszego biznesu związana jest z siecią.

Koszt polisy od cyberataków to od 3 do ok. 15 tys. złotych rocznie - podkreśla Piotr Kortus z Phinance i dodaje, że taka ochrona, powinna być opcją obowiązkową nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale także mniejszych firm, które zdają sobie sprawę z zagrożeń sieciowych.

Pamiętajmy, że straty na cyberataku, mogą być równie, jeśli nie bardziej dotkliwe, niż te związane z tradycyjną przestępczością, a więc kradzieżą, włamaniem, czy np. pożarem.

Dziś nikt z nas nie dyskutuje z koniecznością ubezpieczenia mienia, np. samochodu, budynku czy mieszkania. Warto w analogiczny sposób podchodzić do swojego bezpieczeństwa w sieci” – mówi Piotr Kortus.

Kontakt dla mediów:

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również