Co warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć?

Cyberprzestępczość – zagrożenie związane nie tylko z wojną w Ukrainie.

22 września 2023

Cyberprzestępczość jest stosunkowo nowym, chociaż bardzo dynamicznie powiększającym się sektorem przestępczości. Stanowi obecnie znacznie większe zagrożenie niż kiedykolwiek, a prognozy nie pozostawiają złudzeń: zagrożenie cyberprzestępczością będzie rosło, a cyberataki, w tym na systemy bankowe, firmowe, mogą być orężem wojennym, tak jak w przypadku działań związanych z wojną w Ukrainie.

Cyberprzestępczość to wszelkie nielegalne działania, które są popełniane za pomocą urządzeń elektronicznych, a dotyczą najczęściej systemów lub sieci komputerowych.

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw tophishing (metoda oszustwa, w której celem jest uzyskanie ważnych danych np. dane logowania, numer karty kredytowej itp. poprzez fałszywą stronę internetową imitującą stronę np. banku), hacking (włamanie - na serwer, do bazy danych itp.) czy inne formy zdobywania nielegalnego dostępu do danych osoby prywatnej lub firmy.

Cyberataki na sieci korporacyjne wzrosły o 50 procent w 2021 r. w porównaniu z poprzednim rokiem, a trend ten obserwują nie tylko firmy, ale również sektor wojskowy i rządowy. Dane za rok 2022 r. nie są jeszcze oczywiście dostępne, ale specjaliści prognozują kolejne wzrosty.

Zabezpieczenie przed cyberatakami - czy da się coś z tym zrobić?

Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) podkreśla w raportach, że głównym celem cyberataków jest zazwyczaj osiągnięcie zysku. Raport ENISA wskazuje, że zrozumienie, w jaki sposób myślą i działają cyberprzestępcy, jakie są ich motywacje i cele, jest ważnym krokiem w kierunku skuteczniejszej reakcji na incydenty cyberbezpieczeństwa. 

Piotr Kortus, ekspert Phinance podkreśla, że ryzyka związane z cyberatakami nie są nowe, były co najwyżej bagatelizowane tak przez przedsiębiorców jak i przez osoby prywatne. W sektorze przedsiębiorstw mogą ono dotyczyć dostępu do danych osobowych, baz firmy, czy danych technicznych, o często - milionowej wartości.

Wydarzenia związane z działaniami przestępców w sieci, w tym te łączone z działalnością Rosji w związku z wojną w Ukrainie, pokazują, że w dzisiejszych czasach nie ma mowy o pełnym bezpieczeństwie w sieci. Ryzyko należy minimalizować, inwestować w systemy ochronne, śledzić trendy i starać się być o krok przed przestępcami, niemniej nawet takie działania, nie dają nam pełnej gwarancji zachowania poufności czy bezpieczeństwa wszystkich naszych danych

mówi Piotr Kortus.

W końcu ofiarami cyberataków padają nawet rządy czy agencje wywiadowcze, które co do zasady, powinny być chronione w sposób najstaranniejszy z możliwych.

Ubezpieczenie na wypadek cyberataku - czy to działa?

Jak podkreśla nasz ekspert, na rynku od kilku lat, mamy spory wybór produktów ubezpieczeniowych, które mogą być wsparciem dla przedsiębiorców, zwłaszcza w niepewnych czasach.

Jakie ryzyka pokrywają takie polisy?

· odpowiedzialność cywilną za wyciek lub utratę danych

· odpowiedzialność cywilną za naruszenie dóbr osobistych i praw własności intelektualnej

· koszt odtworzenia danych i zysku utracony przez Ubezpieczonego

· dostęp do pomocy assistance w razie naruszeń i ataków

· zwrot kosztów okupu zapłaconego za zgodą TU w przypadku ataku ransomware

Dobra polisa powinna zasadniczo zawierać ochronę od skutków utraty danych i od skutków ataków hakerskich - szczegóły warto omówić z Doradcą - zwłaszcza jeśli działalność firmy nie jest standardowa.

Straty na cyberprzestępczości i koszt ochrony

Cyberprzestępczość to w Polsce coroczne straty szacowane na kilka miliardów złotych i niestety, spadająca wykrywalność. Policja nie radzi sobie z nowoczesnymi przestępstwami zbyt dobrze, wiele ataków trudno udowodnić, problemem jest też klasyfikacja takich przestępstw, a dodatkowo wiele z nich, dokonywanych jest przez przestępców działających z drugiego końca świata.

Jeśli chcemy spać spokojnie - warto oprócz inwestowania w ochronę swojej infrastruktury firmowej, zadbać także o ubezpieczenie od cyberprzestępczości - zwłaszcza, jeśli większość naszego biznesu związana jest z siecią.

Koszt polisy od cyberataków to od 3 do ok. 15 tys. złotych rocznie - podkreśla Piotr Kortus z Phinance i dodaje, że taka ochrona, powinna być opcją obowiązkową nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale także mniejszych firm, które zdają sobie sprawę z zagrożeń sieciowych.

Pamiętajmy, że straty na cyberataku, mogą być równie, jeśli nie bardziej dotkliwe, niż te związane z tradycyjną przestępczością, a więc kradzieżą, włamaniem, czy np. pożarem.

Dziś nikt z nas nie dyskutuje z koniecznością ubezpieczenia mienia, np. samochodu, budynku czy mieszkania. Warto w analogiczny sposób podchodzić do swojego bezpieczeństwa w sieci” – mówi Piotr Kortus.

Kontakt dla mediów:

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również