Za i przeciw, problemy i rozwiązania. Sprawdź je wszystkie!

Co warto wiedzieć o leasingu?

22 września 2023

Zastanawiasz się nad zmianą samochodu? Twoja firma potrzebuje dodatkowego pojazdu? Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorą czy konsumentem, który nie prowadzi działalności, możesz rozważyć alternatywne formy finansowania pojazdu, w tym leasing właśnie. Jeszcze kilka lat temu ta opcja była dostępna wyłącznie dla firm – dziś z zalet leasingu mogą korzystać także zwykłe gospodarstwa domowe. 

Czym jest leasing? 

Słowo leasing pochodzi od angielskiego „to lease” oznaczającego dzierżawę/najem. Jest to forma finansowania inwestycji, w tym wypadku, samochodu, czy innego pojazdu, która umożliwia korzystanie z niego bez konieczności posiadania środków na jego zakup.

Zakup za gotówkę nie zawsze jest najlepszą opcją, nawet jeśli mamy ją do dyspozycji. Przede wszystkim angażuje środki finansowe, które możemy przeznaczyć na inny cel – w tym inwestycyjny.  Zakup pojazdu trudno rozpatrywać w tych kategoriach.

Co istotne, warunki leasingowe, mogą być nawet korzystniejsze niż samodzielnie negocjowana umowa z dilerem lub właścicielem pojazdu. Duże firmy leasingujące, mają kontrakty opiewające na setki, jeśli nie tysiąc pojazdów, a więc uzyskują od producentów znaczne rabaty. Może się więc okazać, że nawet biorąc pod uwagę koszty samego leasingu, otrzymamy lepszą ofertę niż przy samodzielnym zakupie.

Zalety leasingu dla firm 

Leasing dla firm to prawie zawsze korzystna opcja. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim warto pamiętać, że dziś ta forma finansowania pojazdów, jest dostępna także dla małych przedsiębiorców, czy jednoosobowych działalności gospodarczych. Dawno minęły czasy, kiedy był domeną korporacji i nie należy się obawiać, że wzięcie pojazdu w leasing w przypadku takiego niewielkiego przedsiębiorcy będzie trudne czy skomplikowane.

Zaletą dzisiejszych leasingów, są też uproszczone procedury. Wszystko możemy załatwić w jednym miejscu, możliwe jest także finansowanie pojazdu bez lub z niewielkim wkładem własnym.

Pojazdu nie musimy także samodzielnie rejestrować ani ubezpieczać. Jeśli ta opcja nam pasuje – wszystko zrobi za nas firma leasingująca.

Mówiąc o zaletach, nie można nie wspomnieć o możliwości wrzucania w koszty rat leasingowych i odliczania od nich na bieżąco vat. Umowa leasingowa daje tutaj większą stabilność kosztów -  nie wrzucamy auta w koszty jednorazowo, tylko rozkładamy ten zakup na raty. UWAGA! Istnieją pewne limity dotyczące tych odliczeń i przed decyzją warto się z nimi zapoznać. 

Zalety leasingu dla gospodarstw domowych 

Twoje auto wymaga wymiany albo nie masz wystarczających środków na jego zakup? Nie chcesz lub nie możesz uzyskać kredytu na taki pojazd jakim chciałbyś jeździć? Tu także sprawdzi się leasing.

Zamiast wkładać wszystkie oszczędności w zakup auta, które nie jest inwestycją, a raczej skarbonką i przedmiotem użytkowym, który traci, a nie zyskuje na wartości, lepiej te środki potraktować jako poduszkę finansową i zainwestować w części lub całości.

Leasing nie obciąża naszej zdolności kredytowej.

Zaletą leasingu jest także to, że możemy skorzystać z relatywnie taniego ubezpieczenia, jest ono bowiem zawierane nie przez nas, a przez firmę, która pojazd leasinguje. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają historii ubezpieczeniowej lub mają na swoim koncie szkody. Rata ubezpieczenia będzie doliczona do raty leasingowej i nie będziemy musieli tego kosztu ponosić jednorazowo.

Powiązane artykuły

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja