WYROK TSUE, A KREDYTY KONSUMENCKIE

21 września 2020

11 września 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wypowiedział się w bardzo ważnej sprawie dla polskich kredytobiorców kredytów konsumenckich.

TSUE wskazał, że w przypadku spłaty takiego kredytu w całości przed jego terminem określonym w umowie, kredytodawca ma obowiązek obniżenia całkowitego kosztu kredytu.

Wynika to z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim i dotyczy wszystkich kosztów. Co ważne, orzeczenie TSUE wskazuje, iż dotyczy to również prowizji za udzielenie takiego kredytu, a nie tylko kosztów rozłożonych w czasie (jak np. odsetki, ubezpieczenie).

Podkreślić należy, że orzeczenie Trybunału nie jest nowym aktem prawnym, a wytyczną do interpretacji przepisów obowiązujących od grudnia 2011 roku, co w praktyce oznacza że każdy kredyt konsumencki udzielony po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim (18.12.2011) czyli kredyt dla osoby fizycznej o wartości do 255 550 zł, udzielony przez dowolną instytucję finansową (nie tylko Banki!!) wpisuje się w orzecznictwo Trybunału.

Jak skorzystać z nowej wykładni? Należy zwrócić się do Kredytodawcy, powołując się na wyrok TSUE C-383/18, z pisemnym wnioskiem o zwrot kosztów proporcjonalny do okresu trwania kredytu. Jeśli nasz wniosek okaże się nieskuteczny należy zwrócić się o pomoc do UOKiK.

Kolejną praktyczną informacją jest to, że nie ma znaczenia z jakich środków spłacimy nasz kredyt przed terminem. Możemy refinansować nasz kredyt (przenieść go do innej instytucji finansowej) i wówczas koszty zamkniętego przed terminem kredytu winny być nam zwrócone proporcjonalnie do faktycznego okresu jego trwania.

Autor: Adam Kasperski , Dyrektor Produktów Kredytowych

Więcej o kredytach możesz dowiedzieć się, kontaktując się z naszym Doradcą!

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również