WYGRANA DONALDA TRUMPA W WYBORACH PREZYDENCKICH

09 października 2016

Wynik jest zaskoczeniem, ale co ważne, nie tak wielkim jak wynik głosowania nad Brexit. Jednostronność oczekiwań w przypadku głosowania w Wielkiej Brytanii ułatwiła nam zajęcie przeciwstawnej do oczekiwań ogółu, gdyż oczekiwania wprost wpływają na ceny instrumentów (także tych użytych do zabezpieczenia portfela).

Na tym jednak nie koniec różnic. Wybory w Wielkiej Brytanii były skonstruowane w najprostszy możliwy sposób, w Stanach Zjednoczonych stopień skomplikowania mechanizmu przeliczania poparcia wywoływał ból głowy u ekspertów. Rynek jednak częściowo był przygotowany na nieznany wynik wyborów, częściowo brał pod uwagę wygraną Trumpa – to dość istotne dla dalszego toku wydarzeń. 

Trump jako prezydent, nie będzie, w naszej opinii, „końcem świata”, dotychczasowych umów i współpracy międzynarodowej. Niekoniecznie będzie też złym prezydentem. Jak to ujął jeden z polskich polityków, wybór był między „dżumą a cholerą”. Ani Hillary ani Trump nie wzbudzają zachwytu jakością swoich pomysłów. Jednak to Trump a nie Hillary jest przedsiębiorcą, to Trump a nie Hillary wywodzi się z partii konserwatywnej (wspierającej przedsiębiorczość a nie socjal), to Trump mówi o obniżce podatków i stworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorstw (a nie podwyżce podatków dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, jak Clinton). Tak naprawdę różnica między wyborem Hillary a Trumpa to różnica między wyborem przysłowiowej ciepłej wody w kranie a zmianami, od strony gospodarczej możliwe, że na lepsze. 

Z naszej strony najważniejsza jest reakcja rynku. Rynek już nieraz pokazał zaskakującą interpretację zdarzeń (przykładowo: giełda brytyjska rosła na skutek Brexit, podczas gdy funt jeszcze wyraźniej się osłabiał – przy czym zdroworozsądkowe byłoby oczekiwanie spadków dla obydwu). Trump nie jest zapowiedzią katastrofy gospodarczej tak jak Brexit. Rynek, a szczególnie rynki wschodzące, mogą zdenerwować się gorszymi perspektywami dla wolnego handlu, a co za tym ich rozwoju. Część politologów jednak już teraz oczekuje, iż nawet Trump koniec końcow będzie chciał wprowadzenie układu o wolnym handlu z Azją (TPP). Dodatkowo, już w pierwszym przemówieniu Trump zadeklarował, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów, co może rozwiać kolejne obawy odnośnie jego prezydentury (obawy o skonfliktowanie społeczeństwa). 

Rynek w Azji zareagował spadkami, jednak o różnym natężeniu – mocnymi w Japonii (-5,4%) do niemal braku reakcji w Szanghaju (-0,5%). W pozostałych krajach spadki oscylowały między 1 a 2,5%.  

Kontrakty na indeks S&P500 jeszcze rano sugerowały spadek indeksu o 5%, na tę chwilę jest to -1,6%. Giełda warszawska na tę chwilę (9:55) jest raptem 1% na minusie po otwarciu spadkiem o 2%. 

Kluczowe dla nas jest, czy wynik wyborów będzie jednorazowym wstrząsem – na tę chwilę nie znamy całej jego siły – czy początkiem trendu spadkowego. Nasze działania będą odmienne w obu przypadkach. Jeśli rynek odczyta to jednorazowo, będzie to dla wielu tylko zachęta do zakupów. Na tę chwilę, na samym początku dnia, tę chęć zakupów widać. Ważny jest dalszy rozwój sytuacji.  

Zespół Inwestycyjny Departamentu Zarządzania Aktywami 

Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. 

9 listopada 2016 r. 

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Nie powinien być on w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem najlepszej wiedzy i opinii autorów na dzień publikacji i mogą ulegać zmianie bez zapowiedzi. W takim przypadku Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ma obowiązku aktualizacji tego materiału. Organem nadzoru nad Domem Maklerskim ALFA Zarządzanie Aktywami jest KNF. DOM MAKLERSKI ALFA ZARZĄDZANIE AKTYWAMI S.A. Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, tel. +48 22 256 39 90, fax. +48 22 256 39 91, sekretariat@dmalfa.pl, www.dmalfa.pl  

Dowiedz się więcej, kontaktując się z naszym doradcą!

Powiązane artykuły

dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Phinance S.A., czołowy pośrednik finansowy w Polsce, ogłosił zmiany w zarządzie spółki.

Z dniem 1 stycznia 2024 roku funkcję prezesa zarządu Phinance S.A. objął Paweł Kasica, zastępując na tym stanowisku wieloletnią prezes i założycielkę firmy – Olgę Jacek. Członkiem zarządu odpowiedzialnym za pion sprzedaży pozostał Marcin Kaczmarek. Zarząd został również rozszerzony o nowe członkinie: Lidię Pers i Dorotę Kowalewską. Nowym CEO Phinance – Paweł Kasica z firmą…
Czytaj artykuł

Diamenty Forbesa 2024 – kolejne wyróżnienie dla Phinance.

W tegorocznej szesnastej edycji prestiżowego rankingu Diamenty Forbesa, firma Phinance dołącza do elitarnej grupy najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw w Polsce. Wyróżnienie, przyznawane jest najbardziej innowacyjnym i dynamiczne rozwijającym się przedsiębiorstwom, wykazującym ponadto najwyższy rozwój i wzrost wartości w danym okresie. Diamenty Forbesa nie są przyznawane wyłącznie na podstawie wyników finansowych czy współczynnika ryzyka współpracy. To…
Czytaj artykuł

Zobacz również