środa, 24 lutego 2016

Czy powrót zagranicznego kapitału na polską giełdę, daje zielone światło do inwestowania?


Przedostatni tydzień lutego daje nowe nadzieje powrotu zagranicznych inwestorów na polską GPW. Wpływ na to ma kilka istotnych czynników, które mogą skutkować dobrymi wynikami polskiej gospodarki i zwiększeniem udziału zagranicznych inwestycji na naszym rynku. Czy w obecnej sytuacji doradztwo inwestycyjne może efektywnie pomóc w skutecznym pomnażaniu swojego kapitału?

Pomoc dla frankowiczów ograniczona…?

W ostatnich dniach mogliśmy usłyszeć deklaracje wicepremiera Mateusza Morawieckiego o ograniczeniu przez rząd ustawy prezydenckiej dotyczącej frankowiczów. Te zapowiedzi odebrano z optymizmem, jednak dość umiarkowanym z uwagi na fakt, że samo Ministerstwo Finansów nie potwierdzało wszczęcia dodatkowych pracy nad ustawą Prezydenta Andrzeja Dudy. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestorzy mogą być dobrej myśli, gdyż po wypowiedziach wicepremiera Morawieckiego jasno widać, że ma on świadomość zagrożenia płynącego z przedstawionego projektu dla budżetu Państwa i rynku inwestycyjnego.

W udzielonym wywiadzie dla Radia RMF FM wicepremier Morawiecki, potwierdził również, że najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji będzie uzyskanie porozumienia na linii sektora bankowego i kredytobiorców bez udziału świata polityki. Co prawda nie ma jeszcze jasnej deklaracji MF w tej sprawie, ale świat ekonomii zareagował bardzo pozytywnie na ton wypowiedzi wicepremiera i widać tego pierwsze efekty.

WIG20 mocno w górę

W przedostatnim tygodniu lutego WIG20 odnotował bardzo duży wzrost. Podczas zamknięcia kursów wynosił on 1842 pkt. Takie rezultaty były wynikiem przede wszystkim środowej sesji, której faworytami byli Alior Bank, mBank i BZ WBK, dzięki ich giełdowemu wzrostowi powyżej 5%. Tak dobrej dziennej sesji giełda nie odnotowała od 4 lat, co może być pewnym sygnałem do kolejnych wzrostów i zwiększenia inwestycji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przyczyną takiego stanu rzeczy nie muszą być jedynie deklaracje wicepremiera Morawieckiego, gdyż łatwo zauważyć, że największe wzrosty zanotowały duże banki, a nie te, które swoje portfele budują w głównej mierze na zyskach z kredytów frankowych.

Oprócz banków bardzo wysoki wzrost zanotowały spółki PKN Orlen (wzrost o 4,3%) PGNiG (wzrost o 4%) i KGHM (wzrost o 3,8%). Warto też zauważyć, że ceny poszczególnych banków są bardzo niskie, co dodatkowo może mobilizować zagranicznych inwestorów do powrotu na polską GPW. Jak widzimy sytuacja na polskim rynku ulega znacznemu poprawieniu, co z pewnością przełoży się na kolejne wzrosty ponoszonych inwestycji przez dużych i mniejszych graczy.

Czy nadszedł odpowiedni moment na podjęcie inwestycji?

Ostanie wyniki i optymistyczne prognozy dotyczące naszego rynku mogą zachęcać do inwestowania. Bardzo ważny może się okazać odpowiedni wybór sektora, w którym warto podjąć tego typu działania oraz prawidłowe wykorzystanie dostępnych narzędzi pomagających na uzyskanie dobrych rezultatów. Sytuacja sprzyja bardzo wielu inwestycjom, dlatego szczególnie teraz warto podjąć skuteczne działania prowadzące do pomnożenia kapitału.

Zarówno dla mniejszych, jak i większych inwestorów dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług, jakimi charakteryzuje się profesjonalne zarządzanie aktywami pomagające w ich efektywnym alokowaniu.

Doradcy Phinance posiadają bogate doświadczenie oraz umiejętności w tym zakresie, a także cechują się odpowiedzialną realizacją poszczególnych założeń. Współpracujemy również z Domem Maklerskim Alfa, dzięki czemu oferta tych podmiotów będzie odpowiednia zarówno dla osób nieposiadających zbyt dużych umiejętności i wiedzy, jak również dla firm i spółek inwestujących od lat na naszym rynku oraz na rynkach zagranicznych.

Jak doradztwo inwestycyjne pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji?

Przede wszystkim wszelkie inwestycje muszą być oparte na dobrze przeprowadzonej analizie. Każda decyzja finansowa powinna być przemyślana pod kątem przyszłych zysków, jak również ryzyka, które trzeba będzie ponieść podczas jej realizacji. Nieocenioną wartością, w tym względzie może odznaczać się rzetelna oraz uczciwa pomoc doradcy, który wskaże nam przewidywane zyski, ale i zagrożenia płynące z poszczególnych rozwiązań. Doradztwo finansowe powinno stosować wobec każdej osoby prywatnej oraz firmy, rzetelną informację potrafiącą jasno odpowiedzieć na wszelkie pytania klienta.

 

Transparentność, a także uczciwa polityka dotycząca obsługi klienta powinna być domeną wszystkich doradców finansowych i inwestycyjnych działających w przestrzeni rynkowej. Dobra współpraca pomiędzy dwoma stronami oparta na partnerskich zasadach pozwala na bezpieczne uzyskanie optymalnych zysków, co przekłada się na komfort współpracy i skuteczne unikanie błędnych decyzji.

Ostatnie sukcesy GPW mogą zachęcać do uruchomienia kapitału, jednak swoje decyzje warto podejmować w porozumieniu z ekspertami umiejętnie wskazującymi rozwiązania dostosowane do potrzeb poszczególnych inwestorów, a także ich możliwości. Dodatkowo warto zauważyć, iż optymistyczne prognozy mogą zachęcić zagraniczny kapitał do powrotu na GPW, a to z kolei może zwielokrotnić zyski wielu polskich inwestorów.


czytaj także