CZAS UCIEKA A SKŁADKA ROŚNIE – NIE ODKŁADAJ DECYZJI DO STYCZNIA

21 listopada 2016

Ubezpieczenie jest rozwiązaniem, które ma zabezpieczyć nabywcę polisy przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi różnego typu zdarzeń – związanych ze zdrowiem i życiem, kwestiami majątkowymi, wypadkami komunikacyjnymi i szeregiem innych. Ubezpieczając się, oczekujemy, że wynikająca z tego tytułu ochrona zrekompensuje nam lub naszym bliskim różnego typu straty. W zamian zobowiązujemy się płacić towarzystwu ubezpieczeniowemu określoną składkę - cenę za ryzyko ubezpieczeniowe.

Od czego zależy wysokość ryzyka?

W zależności od rodzaju polisy wpływ na wielkość ryzyka może mieć wartość przedmiotu ubezpieczenia, m.in. rodzaj auta czy wielkość domu. W ubezpieczeniach na życie, gdy ochroną na wypadek poważnych zachorowań i związanej z nimi niezdolności do pracy objęta jest osoba, na wysokość składki wpływ ma przede wszystkim wiek klienta, ale także wysokość sumy ubezpieczenia, czas trwania umowy oraz historia medyczna ubezpieczonego.

Im starszy, tym drożej

Czas jest sprawiedliwy i z każdym dniem wszystkim nam, po równo, metrykalnie przybywa lat. Ma to znaczący wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Niestety, wraz z kolejnym rokiem życia wzrasta ryzyko różnego rodzaju groźnych w skutkach chorób, a wraz z tym zwiększa się ryzyko ubezpieczeniowe.

Oczywiście najkorzystniejsze dla kieszeni jest ubezpieczanie się w jak najmłodszym wieku na możliwie najdłuższy okres – mamy komfort posiadania ochrony za relatywnie niski koszt. Dodatkowy atut takiego rozwiązania to nieulegająca zmianie wysokość składki w okresie trwania umowy. Praktyka pokazuje jednak, że świadomość ubezpieczeniowa rośnie z czasem i przeżytymi doświadczeniami. Często o ubezpieczeniu siebie i swoich najbliższych myślimy dopiero wówczas, gdy od znajomych słyszymy o groźnych w skutkach chorobach i innych nieszczęściach, o kosztownym leczeniu czy utracie pracy z powodów zdrowotnych. Wtedy okazuje się, że gdybyśmy zdecydowali się na zakup polisy kilka lat wcześniej, składka byłaby niższa lub też za wysokość obecnej mielibyśmy znacznie wyższą ochronę.

Już za chwilę powitamy nowy rok, a wraz z jego nadejściem będziemy podejmować kolejne postanowienia. Jeżeli już teraz wiemy, że jednym z nich będzie ubezpieczenie się, to naprawdę nie warto odkładać tej decyzji do stycznia. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli osoba ubezpieczająca się urodziła się w grudniu, dla towarzystwa będzie się liczył nie miesiąc, a rok  jej urodzin. W styczniu będziemy więc już o rok starsi. Jeśli uważacie, że zwyżka składki nie będzie znacząca, weźcie pod uwagę fakt, że składka za ubezpieczenie na życie drożeje wraz z wiekiem średnio  o 4% co roku, a na wypadek poważnych zachorowań - o 8%. Z kolei według GUS wynagrodzenie wzrasta co roku średnio o 2%. Czy w tej sytuacji przyspieszenie decyzji o zakupie polisy na życie nie byłoby rozsądnym rozwiązaniem? Warto także pamiętać, że tę droższą, o rok „starszą” składkę będziemy płacić co miesiąc przez kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Czy naprawdę warto czekać i przepłacać? Z pewnością nie.

Andrzej Kowerdej.

Dowiedz się więcej o ubzpieczeniach na życie!

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również