piątek, 24 czerwca 2016

Brexit


Komentarz Tomasza Kurnatowskiego, Zarządzającego DM Alfa S.A.

 Brexit 

 

Komentarz Tomasza Kurnatowskiego, Zarządzającego DM Alfa S.A.

NIKKEI -8%

FTSE -4,7%

DAX -7%

WIG20  -6,3 (otwarcie -9,6%)

funt na wieloletnich minimach

 

Wynik referendum w Wielkiej Brytanii zaskoczył rynek, który pomimo wyrównanej ilości głosów w sondażach i paroprocentowej, znaczącej dla wyniku, populacji niezdecydowanych, dał wiarę zakładom bukmacherskim, które wskazywały jednoznacznie na opcję „Stay”.

Zdarzenia takie jak Brexit są przełomowe i dość losowe – nie można z góry zakładać ich wyniku. Dodatkowo jako zarządzający patrzę na stosunek zysku do ryzyka, co jest kluczowe przy decyzjach inwestycyjnych – rynek jednoznacznie wskazywał wygraną zwolenników Unii, to  było w cenie. Inny scenariusz był dla rynku nie do pomyślenia. Takie sytuacje skłaniają do rozważenia, czy nie jest to okazja inwestycyjna.

W portfelach ETF i portfelach klientów detalicznych, DM Alfa zajęło pozycje w instrumentach zabezpieczających przed ewentualnym Brexitem. Nie znaliśmy wyniku głosowania, ale nie mogliśmy być w całości wystawieni na tak drastyczne ryzyko, z drugiej strony, ze względów płynnościowych, nie było możliwe zamknięcie wielu pozycji w akcjach polskich. Dodatkowo ewentualne zamknięcie wszystkich pozycji stawiałoby nas niekorzystnie wobec rosnącego (przed głosowaniem) rynku.

Portfel ETF powinien zachowywać się lepiej niż rynek i benchmark, dzięki tej pozycji. Portfele klientów detalicznych mają bardziej wyrafinowaną pozycję, umożliwioną szerszym mandatem inwestycyjnym. Wynik tutaj będzie bardziej zmienny, natomiast tutaj tym bardziej przynajmniej jedna z pozycji będzie silnie oddziaływać na naszą korzyść.

W portfelach PIN część środków ulokowaliśmy w funduszu, który potrafi zabezpieczać się przed tak dużymi zmianami. Są to jednak portfele nad którą mamy najmniejszą kontrolę (w tym: żadną nad zajętymi pozycjami), i najbardziej odczują skutek zmian rynkowych.

Ze względów konstrukcyjnych (elastyczny i prosty mandat, bez zbędnych ograniczeń narzuconych przez klientów instytucjonalnych) portfele klientów detalicznych, Agresywna, Dynamiczna i Umiarkowana, mają zawsze potencjał do lepszego zachowania w takich sytuacjach – mamy tam większą kontrolę i większe możliwości inwestycyjne.


czytaj także