Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024
13 marca 2024

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane. 

Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie.

Dywidendy a procedury walnego zgromadzenia

Dywidenda zasadniczo wypłacana jest raz do roku. Uchwalenie dywidendy wymaga zwołania zwyczajnego walnego zgromadzenia, podczas którego należy podjąć uchwałę o podziale zysku za miniony rok obrotowy (najczęściej pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ale nie jest to regułą). 

W takiej uchwale wskazuje się wielkość dywidendy, Dzień Ustalenia Prawa Do Dywidendy i dzień wypłaty dywidendy. Aby więc zgarnąć dywidendy, trzeba śledzić uchwały walnych, albo zerknąć na strony internetowe, które za nas je śledzą! WZA jest zwoływane wtedy, gdy spółka sporządziła sprawozdanie finansowe a biegły rewident je zatwierdził. To zwykle trochę trwa…

Wysyp walnych, które będą dzielić często rekordowe zyski spółek z ubiegłego roku (banki) będziemy mieli więc od kwietnia do czerwca. Wtedy kalendarz będzie zapełniał się Dniami Ustalenia Praw Do Dywidendy i dniami wypłaty. Warto je notować i pilnować.

Dywidenda dla akcjonariuszy: Kluczowe terminy od zakupu akcji do wypłaty zysków

Dywidenda należy się akcjonariuszom, którzy byli właścicielami akcji w Dniu Ustalenia Prawa Do Dywidendy. To bardzo ważne! 

Jest to podstawowy warunek, żeby akcjonariusz dywidendę otrzymał. Koncentrując się na spółkach giełdowych pamiętać trzeba o dwudniowym terminie rozrachunku i rozliczeń transakcji przez KDPW. Jeśli akcje na GPW kupimy w poniedziałek to po dwóch dniach roboczych będziemy ich właścicielami na kontach księgowych KDPW, czyli w…środę. 

Jeśli więc Dzień Ustalenia Prawa Do Dywidendy przypada np. na 24.04 (środa), to żeby otrzymać dywidendę musimy kupić je najpóźniej 22.04 (poniedziałek). W tym hipotetycznym przykładzie, z akcji kupionych 23.04 (wtorek) dywidenda nie będzie już przysługiwała. 

dywidenda dla akcjonariuszy - wypłaty zysków 2024

Jeśli rynek akcji jest efektywny i wszyscy akcjonariusze wypłacającej dywidendę spółki znają ten mechanizm, to kurs akcji kupowanych bez dywidendy powinien być o jej wielkość niższy w stosunku do notowań akcji z przysługującą dywidendą. GPW na sesji, na której akcje notowane są bez dywidendy, Teoretyczny Kurs Otwarcia ustali adekwatnie do kursu z dnia wcześniejszego i skoryguje o wielkość dywidendy. 

Dywidendę wypłaca się proporcjonalnie do liczby posiadanych akcji, chyba że mamy do czynienia z uprzywilejowaniem w zakresie dywidendy (takie akcje nie są przedmiotem obrotu na giełdzie). Dzień wypłaty dywidendy to finalizacja transakcji której celem jest benefit w postaci wypłaty zysku spółki. To dzień, w którym ucieszymy się z pieniędzy na rachunku.  

Zaliczka na dywidendę: Jak to działa? Przykład z PKOBP

Możliwa jest też wypłata zaliczki na poczet przyszłej dywidendy. Tak stało się w styczniu (Dzień Ustalenia Prawa 24.01, dzień wypłaty 1.02, zaliczka 1,28zł) w przypadku największego polskiego banku – PKOBP. Może ona zostać wypłacona, gdy spółka nie zamknęła jeszcze roku finansowego, ale spodziewa się osiągnąć zysk. 

O ile uchwałę o wypłacie dywidendy podejmują akcjonariusze (WZA), to sama wypłata zaliczki leży już w gestii zarządu spółki.

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja