Przekonaj się, czy Twoja umowa jest wystarczająca.

ABC ubezpieczeń majątkowych. Czy możesz spać spokojnie?

22 września 2023

Minione lata udowodniły, że nieoczekiwany obrót zdarzeń – politycznych, rynkowych czy prywatnych, ma miejsce częściej niż moglibyśmy przypuszczać. Z rozwiązaniem przychodzą dopasowane rozwiązania finansowe. Co charakteryzuje ubezpieczenia majątku? Czy Twoja polisa jest wystarczająca? Przekonaj się!

​Świadomość Polaków

Doświadczenie doradców finansowych, a zwłaszcza majątkowych Phinance wskazuje, że brakuje nam rozeznania i wiedzy w kwestii ubezpieczeń majątkowych. Na ogół nie wiemy co, w jakim celu i za pomocą jakich instrumentów możemy zabezpieczyć.

Kraj w liczbach

Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że średnia składka na ubezpieczenie majątkowe w poszczególnych państwach Europy różni się nawet o kilkaset procent. 

Polska znajduje się po środku stawki. Na pierwszych miejscach znajdziemy Wielką Brytanię, Francję i Niemcy. Na ostatnich, to znaczy ubezpieczonych na najniższe kwoty - Islandię, Estonię i Łotwę.

W czym pomaga ubezpieczenie majątku?

W refinansowaniu szkody materialnej, która niszczy plan finansowy.

To szczególnie istotny aspekt, w momencie gdy utracimy płynność i niezależność finansową wskutek szkody (na przykład utraty lub uszkodzenia domu i mieszkania, jak również samochodu). 

Wpływ jednej szkody może mieć katastrofalne skutki dla nas na długie lata. Zwłaszcza w przypadku dużego składnika naszego majątku, jakim niewątpliwie jest nieruchomość.​​

W refinansowaniu konsekwencji finansowych naszych działań, które wpływają na osoby trzecie, tj. odpowiedzialność cywilna.

Ubezpieczenie majątku zapewnia niezbędny back-up również w przypadku, gdy z naszej winy majątek innych osób ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Ma to, wbrew pozorom, kolosalne znaczenie. Tak długo, jak nie przewidzimy maksymalnego kosztu takich zdarzeń. A przecież nigdy w 100% nie wiemy, jakiego rozmiaru straty możemy spowodować, ani jaka jest wartość majątku, w którym szkodę wyrządzamy. Dramatem całkowicie niepoliczalnym są szkody na zdrowiu czy życiu omawianych osób trzecich.

Co otrzymujemy wraz z ubezpieczeniem?

- Komfort i stabilizację w trudnych sytuacjach życiowych,
- pomoc doświadczonego doradcy, który z jednej strony w optymalny sposób zamodeluje rozwiązanie amortyzujące ewentualne zagrożenie, a gdy już do niego dojdzie, pomoże w bezproblemowym uzyskaniu należnego odszkodowania, 
- wypłatę świadczenia, które może pokryć stratę nawet w 100%.

Okazuje się, że za ceną idzie odpowiednia jakość, a rola doradców często nie jest doceniana.

​Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniach majątku?

Poznaj opinię Kierownika Działu Ubezpieczeń Majątkowych, Piotra Kortusa.

1. Koncentrować się na jakości, a nie na kosztach.

Gdy cena jest za wysoka, należy rozsądnie wybrać poszczególne elementy usługi, a czasem po prostu pójść na kompromis. To tutaj kluczową rolę odgrywa Doradca Majątkowy oraz jego doświadczenie. Nierzadko niska cena wiąże się z wysoką problematycznością rozwiązania.

2. Wybrać pakiet w oparciu o potrzeby.

W pierwszej kolejności sprawdzamy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nie tylko dla siebie, ale pod kątem najbliższego otoczenia. Często nie zdajemy sobie sprawy, na ile podmiotów mogą wpłynąć nasze szkody, a także jak powierzchowne bywają umowy z ubezpieczycielami.

3. Weryfikować dostawcę usług ubezpieczeniowych.

Warto przeanalizować to, jaką pozycję na rynku ma dany podmiot, w jaki sposób obsługuje swoich Klientów oraz jakie ma doświadczenie w ramach likwidacji szkód, które mogą nas dotyczyć.

4. Sprawdzać potencjał rynku.

To znaczy filtrować najnowsze, dogodne dla nas rozwiązania. Po to, by być na bieżąco z zapisami prawnymi/regulacjami w danej dziedzinie ubezpieczeniowej. Poznanie standardów obsługi poszczególnych Towarzystw Ubezpieczeniowych „od kuchni”, tj. przy procesie likwidacji szkody, umożliwia zaoferowanie w konsekwencji kompetentnego i dopasowanego doradztwa w zakresie rozwiązań produktowych.

5. Znaleźć dobrego pośrednika. 

Dobrze dobrany Doradca pomoże nam przeanalizować powyższe czynniki, wesprze w określeniu celów finansowych i podzieli ekspercką wiedzą.

Ubezpieczenia majątkowe w Phinance

Klienci wskazują, że doradców multiagencji finansowej Phinance wyróżnia zarówno holistyczne podejście, ekspercka wiedza, jak i umiejętność budowy relacji. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie. 

Przeprowadzamy wnikliwą analizę dochodów, wydatków, celów finansowych i potencjalnych zagrożeń, związanych z aktualną sytuacją życiową. Wyszukujemy najdogodniejszych rozwiązań, wspierając w budowie bezpiecznej przyszłości.

Powiązane artykuły

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł

Zobacz również