UWAGA KLESZCZE! UWAŻAJ W PARKU, LESIE I UBEZPIECZ SIĘ!

27 czerwca 2021

Każdego roku czekamy na ciepłe miesiące, na czas, który można spędzić bliżej natury. Co roku jednak, jak bumerang wraca do nas problem związany z kleszczami, które zagrażają nam, naszym dzieciom, a także ulubionym pupilom. Kleszcze przenoszą groźne choroby, które dodatkowo, trudno się leczy. Warto wiedzieć jak zabezpieczać się przed tymi nielubianymi pajęczakami oraz rozważyć ubezpieczenie, które może nam pomóc w razie konieczności leczenia czy wykonania diagnostyki, np. na wypadek zarażenia boreliozą.
Kleszczy nie da się w 100 % uniknąć - z pewnością będziemy mieć z nimi do czynienia. Nie należy oczywiście rezygnować z czasu spędzonego na świeżym powietrzu z obawy przed kleszczami. Natury i ruchu, potrzebujemy wszyscy, a odpowiedzialne podejście do problemu, pomaga zminimalizować ryzyko.

Gdzie występują kleszcze? Lubią one miejsca o zróżnicowanej roślinności, obrzeża lasów, łąk, polan, jednak dziś, występują właściwie wszędzie. Jeszcze 20-30 lat temu kleszcze w miastach były rzadkością, dziś występują powszechnie. Osobniki, w zależności od etapu rozwoju, mogą dostawać się na rośliny o wysokości od 30 cm do nawet 1,5 metra w przypadku kleszczy dorosłych i tam oczekują na ofiarę - żywiciela. Mitem jest więc, że kleszcze skaczą na nas z drzew. Najłatwiej „złapać” kleszcza w wysokich trawach czy niewielkich zaroślach.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

Środków zabezpieczających przed kleszczami, jest dostępnych na rynku całe mnóstwo. Nie ma jednak takich, które działałyby w stu procentach i dawały gwarancję, że kleszcze będą nas omijać szerokim łukiem.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami? 

Środków zabezpieczających przed kleszczami, jest dostępnych na rynku całe mnóstwo. Nie ma jednak takich, które działałyby w stu procentach i dawały gwarancję, że kleszcze będą nas omijać szerokim łukiem. 

Warto stosować repelenty (preparaty chemiczne, odstraszające kleszcze), w przypadku zwierząt także obroże czy inne środki, które mają potwierdzoną skuteczność. Tak naprawdę warto testować -  kierując się doświadczeniem i tym co działa. Wielu doświadczonych piechurów czy osoby uprawiające sporty na świeżym powietrzu, poleca środki profesjonalne, które można kupić np. w sklepach dla wędkarzy, myśliwskich, a nie w drogeriach czy sklepach spożywczych. 

Zabezpieczając zwierzęta, warto poradzić się weterynarza i pamiętać, że stosowanie środków odstraszających, nie zwalnia nas z czujności. 

Po każdym spacerze należy sprawdzić siebie i zwierzę -  kleszcze mogą być przyniesione do domu także na ubraniu i dalej stwarzać zagrożenie dla domowników. 

Co zrobić, kiedy zdarzy się ugryzienie przed kleszcza? 

Przede wszystkim, nie panikujmy. Kleszcza można z powodzeniem usunąć w domu -  należy jednak pamiętać o tym, żeby zrobić to niezwłocznie, chwytając owada przy skórze. Kleszcza niczym nie smarujemy, nie naciskamy, nie próbujemy usunąć ręcznie. 

Po usunięciu, miejsce wkłucia dezynfekujemy i obserwujemy, w kierunku pojawienia się rumienia. Jeśli mamy wątpliwości, warto skontaktować się z lekarzem. 

W przypadku dzieci czy zwierząt domowych, zdarza się, że kleszczy jest więcej. W takiej sytuacji, warto porozmawiać z lekarzem -  być może prewencyjne podanie leków będzie konieczne. 

Ubezpieczenie na wypadek ugryzienia przez kleszcza -  jak działa? 

Jeśli mamy częsty kontakt z kleszczami, warto ubezpieczyć się na wypadek kleszczowego zapalenia mózgu. To bardzo groźna choroba, która może być poważne konsekwencje. Niestety, na inne choroby odkleszczowe, w tym na boreliozę, nie ma szczepionki. 

Ich leczenie i sama diagnostyka, bywają skomplikowane i drogie, warto więc zabezpieczyć się także w inny sposób. 

Na rynku, dostępne są ubezpieczenia na wypadek ugryzienia przez kleszcza, które w sytuacji wystąpienia choroby czy konieczności wykonania badań, mogą być wsparciem. Oferta obejmuje także leczenie.

Ubezpieczyciel może pokryć koszt leków -  oczywiście do wartości sumy ubezpieczeniowej, którą warto sprawdzić przed zawarciem polisy. 

Co ważne, ubezpieczając siebie, można także ubezpieczyć psa. Koszt leczenia weterynaryjnego, to często setki, jeśli nie tysiące złotych. Ubezpieczenie może być tutaj świetną opcją zabezpieczającą nas przed tymi niespodziewanymi kosztami posiadania domowego pupila.

Ofertę ubezpieczenia sprawdzisz także na stronie finli.pl  Po więcej informacji o ubezpieczeniu na życie, zapraszamy na naszą stronę!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również