UBEZPIECZENIE NA WYPADEK ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR – HIT CZY KIT?

27 czerwca 2021

Wśród wielu produktów ubezpieczeniowych, ten budzi duże emocje. Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, potocznie nazywane ubezpieczeniem na wypadek raka, może być istotnym wsparciem, zwłaszcza w obliczu małej wydolności państwowego systemu ochrony zdrowia. Czy warto takie ubezpieczenie mieć, a może bazuje ono wyłącznie na naszym strachu przed poważną chorobą?

Nowotwory w czasie ostatnich 30 lat, stały się jednym z najpoważniejszych po chorobach krążenia, problemów zdrowotnych. Na raka choruje rocznie blisko 200 tys. osób, a statystyki mówią o ponad 10 % przyroście liczby zachorowań. 

Wiele prognoz mówi o tym, że w ciągu 10-20 lat, na raka może chorować nawet pół miliona Polaków rocznie! Jednocześnie, Polska wydaje ciągle na leczenie nowotworów niewiele. Kolejki do specjalistów, trudności z dostępem do diagnostyki, to niestety tylko początek kłopotów. 

Braki w finansowaniu właściwego leczenia pacjentów onkologicznych przekładają się na niski wskaźnik przeżywalności po wykryciu nowotworu. Ponad 5 lat od zachorowania na raka przeżywa tylko 42% pacjentów, podczas gdy wskaźniki te, w krajach o lepszej opiece medycznej, wynoszą co najmniej 60 %.

Zgodnie z danymi WHO, Polska wypada również kiepsko, jeśli chodzi o dostępność do nowoczesnych  terapii antynowotworowych. Wiele bardzo zaawansowanych leków, jest w Polsce niedostępnych albo są nierefundowane. 

Z tego wynika powszechność zbiórek organizowanych przez pacjentów w internecie. Chorzy chwytają się każdej dostępnej deski ratunku -  często całe rodziny poświęcają swoje majątki, aby umożliwić osobie chorej dostęp do leczenia. 

Ubezpieczenie na wypadek raka -  o co chodzi? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, może być osobnym produktem ubezpieczeniowym lub jedną ze składowych ubezpieczenia na życie. Jak działa takie ubezpieczenie? 

Przede wszystkim jest to polisa, która zadziała w określonej sytuacji, a więc gdy osoba ubezpieczona zachoruje na nowotwór.  Ubezpieczyciel może w takiej sytuacji  przekazać ubezpieczonemu określoną kwotę lub wypłacać odszkodowanie w sposób celowy.  Wysokość takich wypłat, zależy od sumy ubezpieczenia. 

Odszkodowanie może zostać przeznaczone na:

  • leczenie raka, zabiegi bądź operacje,
  • zakup nierefundowanych, czasem również niedostępnych w Polsce leków,
  • inne koszty leczenia, dojazd do przychodni/szpitala,
  • konsultacje lekarskie -  także zagraniczne
  • rekompensatę utraconych dochodów
  • inne potrzeby, zwykle wymienione w umowie. 

Czy warto mieć ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór? 

Odpowiedź na to pytanie oczywiście zależy od naszej sytuacji majątkowej, zdrowotnej, czy nawet historii rodzinnej. Warto jednak takie ubezpieczenie rozważyć, bo niestety, zachorowania na raka są coraz bardziej powszechne, a przed chorobą nie chroni ani zdrowy styl życia, ani młody wiek. Od dawna rak nie jest już chorobą osób 60 +, a najbardziej dynamiczny wzrost zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej 45-55 lat. 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka zwykle nie jest produktem bardzo kosztownym, a może nam dać niezbędne poczucie bezpieczeństwa, a w razie choroby, być nieocenionym wsparciem. 

Kto szczególnie powinien rozważyć takie ubezpieczenie? 

  • osoby, których dochody są kluczowe dla finansowego bezpieczeństwa rodziny 
  • osoby po 40 roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na nowotwór znacząco rośnie 
  • osoby z nowotworem pojawiającym się w historii rodzinnej (niestety należy się liczyć z wyższym kosztem takiego ubezpieczenia).

Dobre ubezpieczenie na wypadek raka, czyli jakie? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, jak praktycznie każdy produkt ubezpieczeniowy, może być lepsze lub gorsze. 

Zakres takiego ubezpieczenia określa w umowie ubezpieczyciel -  zanim więc ją zawrzemy, powinniśmy wiedzieć, za co płacimy. Warto pamiętać, że niektóre polisy zawierają tylko określone ryzyka -  oznacza to, że np. zachorowanie na nowotwór nie będzie automatycznie oznaczać wypłaty, musi być to określony rodzaj nowotworu, zawarty w umowie. 

Podobnie wygląda kwestia sumy ubezpieczeniowej i możliwości przeznaczenia jej na określone cele. W doborze takiej polisy, powinien pomóc Doradca. 

Jeśli rozważasz takie ubezpieczenie, skonsultuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować! 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest bezcenne i nie warto na nim oszczędzać! Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź jaka ochrona będzie właściwa dla Ciebie! 

Powiązane artykuły

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja