UBEZPIECZENIE NA WYPADEK ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR – HIT CZY KIT?

27 czerwca 2021

Wśród wielu produktów ubezpieczeniowych, ten budzi duże emocje. Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, potocznie nazywane ubezpieczeniem na wypadek raka, może być istotnym wsparciem, zwłaszcza w obliczu małej wydolności państwowego systemu ochrony zdrowia. Czy warto takie ubezpieczenie mieć, a może bazuje ono wyłącznie na naszym strachu przed poważną chorobą?

Nowotwory w czasie ostatnich 30 lat, stały się jednym z najpoważniejszych po chorobach krążenia, problemów zdrowotnych. Na raka choruje rocznie blisko 200 tys. osób, a statystyki mówią o ponad 10 % przyroście liczby zachorowań. 

Wiele prognoz mówi o tym, że w ciągu 10-20 lat, na raka może chorować nawet pół miliona Polaków rocznie! Jednocześnie, Polska wydaje ciągle na leczenie nowotworów niewiele. Kolejki do specjalistów, trudności z dostępem do diagnostyki, to niestety tylko początek kłopotów. 

Braki w finansowaniu właściwego leczenia pacjentów onkologicznych przekładają się na niski wskaźnik przeżywalności po wykryciu nowotworu. Ponad 5 lat od zachorowania na raka przeżywa tylko 42% pacjentów, podczas gdy wskaźniki te, w krajach o lepszej opiece medycznej, wynoszą co najmniej 60 %.

Zgodnie z danymi WHO, Polska wypada również kiepsko, jeśli chodzi o dostępność do nowoczesnych  terapii antynowotworowych. Wiele bardzo zaawansowanych leków, jest w Polsce niedostępnych albo są nierefundowane. 

Z tego wynika powszechność zbiórek organizowanych przez pacjentów w internecie. Chorzy chwytają się każdej dostępnej deski ratunku -  często całe rodziny poświęcają swoje majątki, aby umożliwić osobie chorej dostęp do leczenia. 

Ubezpieczenie na wypadek raka -  o co chodzi? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, może być osobnym produktem ubezpieczeniowym lub jedną ze składowych ubezpieczenia na życie. Jak działa takie ubezpieczenie? 

Przede wszystkim jest to polisa, która zadziała w określonej sytuacji, a więc gdy osoba ubezpieczona zachoruje na nowotwór.  Ubezpieczyciel może w takiej sytuacji  przekazać ubezpieczonemu określoną kwotę lub wypłacać odszkodowanie w sposób celowy.  Wysokość takich wypłat, zależy od sumy ubezpieczenia. 

Odszkodowanie może zostać przeznaczone na:

  • leczenie raka, zabiegi bądź operacje,
  • zakup nierefundowanych, czasem również niedostępnych w Polsce leków,
  • inne koszty leczenia, dojazd do przychodni/szpitala,
  • konsultacje lekarskie -  także zagraniczne
  • rekompensatę utraconych dochodów
  • inne potrzeby, zwykle wymienione w umowie. 

Czy warto mieć ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór? 

Odpowiedź na to pytanie oczywiście zależy od naszej sytuacji majątkowej, zdrowotnej, czy nawet historii rodzinnej. Warto jednak takie ubezpieczenie rozważyć, bo niestety, zachorowania na raka są coraz bardziej powszechne, a przed chorobą nie chroni ani zdrowy styl życia, ani młody wiek. Od dawna rak nie jest już chorobą osób 60 +, a najbardziej dynamiczny wzrost zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej 45-55 lat. 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka zwykle nie jest produktem bardzo kosztownym, a może nam dać niezbędne poczucie bezpieczeństwa, a w razie choroby, być nieocenionym wsparciem. 

Kto szczególnie powinien rozważyć takie ubezpieczenie? 

  • osoby, których dochody są kluczowe dla finansowego bezpieczeństwa rodziny 
  • osoby po 40 roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na nowotwór znacząco rośnie 
  • osoby z nowotworem pojawiającym się w historii rodzinnej (niestety należy się liczyć z wyższym kosztem takiego ubezpieczenia).

Dobre ubezpieczenie na wypadek raka, czyli jakie? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, jak praktycznie każdy produkt ubezpieczeniowy, może być lepsze lub gorsze. 

Zakres takiego ubezpieczenia określa w umowie ubezpieczyciel -  zanim więc ją zawrzemy, powinniśmy wiedzieć, za co płacimy. Warto pamiętać, że niektóre polisy zawierają tylko określone ryzyka -  oznacza to, że np. zachorowanie na nowotwór nie będzie automatycznie oznaczać wypłaty, musi być to określony rodzaj nowotworu, zawarty w umowie. 

Podobnie wygląda kwestia sumy ubezpieczeniowej i możliwości przeznaczenia jej na określone cele. W doborze takiej polisy, powinien pomóc Doradca. 

Jeśli rozważasz takie ubezpieczenie, skonsultuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować! 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest bezcenne i nie warto na nim oszczędzać! Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź jaka ochrona będzie właściwa dla Ciebie! 

Powiązane artykuły

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł

Zobacz również