UBEZPIECZENIE NA WYPADEK ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR – HIT CZY KIT?

27 czerwca 2021

Wśród wielu produktów ubezpieczeniowych, ten budzi duże emocje. Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, potocznie nazywane ubezpieczeniem na wypadek raka, może być istotnym wsparciem, zwłaszcza w obliczu małej wydolności państwowego systemu ochrony zdrowia. Czy warto takie ubezpieczenie mieć, a może bazuje ono wyłącznie na naszym strachu przed poważną chorobą?

Nowotwory w czasie ostatnich 30 lat, stały się jednym z najpoważniejszych po chorobach krążenia, problemów zdrowotnych. Na raka choruje rocznie blisko 200 tys. osób, a statystyki mówią o ponad 10 % przyroście liczby zachorowań. 

Wiele prognoz mówi o tym, że w ciągu 10-20 lat, na raka może chorować nawet pół miliona Polaków rocznie! Jednocześnie, Polska wydaje ciągle na leczenie nowotworów niewiele. Kolejki do specjalistów, trudności z dostępem do diagnostyki, to niestety tylko początek kłopotów. 

Braki w finansowaniu właściwego leczenia pacjentów onkologicznych przekładają się na niski wskaźnik przeżywalności po wykryciu nowotworu. Ponad 5 lat od zachorowania na raka przeżywa tylko 42% pacjentów, podczas gdy wskaźniki te, w krajach o lepszej opiece medycznej, wynoszą co najmniej 60 %.

Zgodnie z danymi WHO, Polska wypada również kiepsko, jeśli chodzi o dostępność do nowoczesnych  terapii antynowotworowych. Wiele bardzo zaawansowanych leków, jest w Polsce niedostępnych albo są nierefundowane. 

Z tego wynika powszechność zbiórek organizowanych przez pacjentów w internecie. Chorzy chwytają się każdej dostępnej deski ratunku -  często całe rodziny poświęcają swoje majątki, aby umożliwić osobie chorej dostęp do leczenia. 

Ubezpieczenie na wypadek raka -  o co chodzi? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, może być osobnym produktem ubezpieczeniowym lub jedną ze składowych ubezpieczenia na życie. Jak działa takie ubezpieczenie? 

Przede wszystkim jest to polisa, która zadziała w określonej sytuacji, a więc gdy osoba ubezpieczona zachoruje na nowotwór.  Ubezpieczyciel może w takiej sytuacji  przekazać ubezpieczonemu określoną kwotę lub wypłacać odszkodowanie w sposób celowy.  Wysokość takich wypłat, zależy od sumy ubezpieczenia. 

Odszkodowanie może zostać przeznaczone na:

  • leczenie raka, zabiegi bądź operacje,
  • zakup nierefundowanych, czasem również niedostępnych w Polsce leków,
  • inne koszty leczenia, dojazd do przychodni/szpitala,
  • konsultacje lekarskie -  także zagraniczne
  • rekompensatę utraconych dochodów
  • inne potrzeby, zwykle wymienione w umowie. 

Czy warto mieć ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór? 

Odpowiedź na to pytanie oczywiście zależy od naszej sytuacji majątkowej, zdrowotnej, czy nawet historii rodzinnej. Warto jednak takie ubezpieczenie rozważyć, bo niestety, zachorowania na raka są coraz bardziej powszechne, a przed chorobą nie chroni ani zdrowy styl życia, ani młody wiek. Od dawna rak nie jest już chorobą osób 60 +, a najbardziej dynamiczny wzrost zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej 45-55 lat. 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka zwykle nie jest produktem bardzo kosztownym, a może nam dać niezbędne poczucie bezpieczeństwa, a w razie choroby, być nieocenionym wsparciem. 

Kto szczególnie powinien rozważyć takie ubezpieczenie? 

  • osoby, których dochody są kluczowe dla finansowego bezpieczeństwa rodziny 
  • osoby po 40 roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na nowotwór znacząco rośnie 
  • osoby z nowotworem pojawiającym się w historii rodzinnej (niestety należy się liczyć z wyższym kosztem takiego ubezpieczenia).

Dobre ubezpieczenie na wypadek raka, czyli jakie? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, jak praktycznie każdy produkt ubezpieczeniowy, może być lepsze lub gorsze. 

Zakres takiego ubezpieczenia określa w umowie ubezpieczyciel -  zanim więc ją zawrzemy, powinniśmy wiedzieć, za co płacimy. Warto pamiętać, że niektóre polisy zawierają tylko określone ryzyka -  oznacza to, że np. zachorowanie na nowotwór nie będzie automatycznie oznaczać wypłaty, musi być to określony rodzaj nowotworu, zawarty w umowie. 

Podobnie wygląda kwestia sumy ubezpieczeniowej i możliwości przeznaczenia jej na określone cele. W doborze takiej polisy, powinien pomóc Doradca. 

Jeśli rozważasz takie ubezpieczenie, skonsultuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować! 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest bezcenne i nie warto na nim oszczędzać! Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź jaka ochrona będzie właściwa dla Ciebie! 

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również