UBEZPIECZENIE NA WYPADEK COVID – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

16 listopada 2020

„Wypłata także w wyniku COVID”, „Assistance COVID”, „Zdarzenia spowodowane przez koronawirus w zakresie (…)”. Takie hasła i inne podobne chwyty marketingowe zalewają obecnie strony towarzystw ubezpieczeniowych, artykuły reklamowe i inne strony polecające produkty ubezpieczeniowe. Klienci wabieni są zapewnieniami, że dane ubezpieczenie będzie chronić osobę ubezpieczeniową na wypadek obecnie panującej epidemii. Czy tak jest faktycznie? O czym trzeba pamiętać?

Strach przed zakażeniem się koronawirusem spowodował, że coraz więcej osób zainteresowało się ubezpieczeniem dla siebie. Z jednej strony to bardzo dobrze, bo posiadanie indywidualnej ochrony jest niezwykle istotne. Z drugiej strony warto zauważyć, że dopiero w konfrontacji ze strachem, lękiem o własne zdrowie, a nawet życie, ludzie podejmują tak odpowiedzialną decyzję. 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na wypadek choroby? 

Dobre ubezpieczenie powinno pokrywać zdarzenia powstałe w wyniku epidemii. Trudno sobie wyobrazić zabezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu w wyniku choroby, które zakładałoby wyłączenie odpowiedzialności, jeżeli powodem hospitalizacji byłby wirus podobny do obecnie panującego. Niemniej jednak wielu ubezpieczycieli faktycznie wpisywało w umowie takie ograniczenie. Obecna sytuacja powinna uzmysłowić Klientom, jak należy dobierać ochronę. 

Czym w rzeczywistości jest zmiana podejścia niektórych towarzystw? Chwilowym nastawieniem na zwiększenie ilości Klientów, czy też faktyczną zmianą podejścia do ubezpieczenia?

Decydując się na ubezpieczenie, warto zadać sobie kilka pytań:

- czy zakresem objęty jest tylko COVID, czy też w przypadku pojawienia się nowych wirusów, ubezpieczony będzie także mieć ochronę?

- czy inne zdarzenia, które są wyłączone mogą się wydarzyć w przyszłości?

Niestety, niektóre rozwiązania chronią ubezpieczonego tylko na wypadek zdarzeń spowodowanych koronawirusem. Poza tym epidemia i pandemia dalej są zawarte w wyłączeniach. Można sobie wyobrazić następujący ciąg zdarzeń: wirus mutuje i powstaje nowy COVID 20 albo za kilka lat będziemy mieć do czynienia z nową epidemią, absolutnie nowego wirusa. Oba powyższe scenariusze pozostają wyłączone z odpowiedzialności towarzystwa i trzeba o tym pamiętać wybierając ubezpieczenie. 

Dobre ubezpieczenie, czyli jakie?

Prawda jest taka, że w wielu produktach ubezpieczeniowych, przed pandemią, tego typu zdarzenia były w zakresie ochrony. Dobre ubezpieczenie powinno chronić Klienta szczególnie na wypadek masowych zachorowań. Decydując się na ubezpieczenie warto zapoznać się z katalogiem wyłączeń. 

Dopytaj doradcę, w jakich przypadkach ubezpieczenie nie spełni swojej funkcji. Nie masz się czego obawiać. Na rynku znajdziesz rozwiązania, które zapewnią Ci ochronę na wypadek wydarzeń, których możesz się obawiać. Podejdź jednak do wyboru produktu z rozwagą. 

Nie kieruj się tylko reklamą. Skorzystaj z analizy wykonanej przez doradcę i wybierz produkt, który na pewno spełni swoją rolę. 

Opracowanie: Andrzej Kowerdej

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również