Słońce świeci, wiatr wieje – transformacja energetyczna w toku.

31 lipca 2023

Teraz, gdy słońce świeci najjaśniej, a letni wiatr przynosi oddech ulgi, zwracamy uwagę na temat, który zdaje się być na ustach wielu ekonomistów, ekologów, polityków, a także inwestorów - transformacja energetyczna. W dniach wakacyjnej sielanki może to wydawać się tematem zbyt ciężkim, niemniej jednak jego wagę oraz wpływ na gospodarkę, a co za tym idzie, na nasze codzienne życie, trudno przecenić.

W tym kontekście szczególnie ważne jest zrozumienie procesów, które obecnie zachodzą na polskim rynku energetycznym. Nasz kraj jest w trakcie olbrzymiej pokoleniowej zmiany, której konsekwencje odczujemy na wiele lat. Przyjrzyjmy się więc bliżej trendom, danym oraz polityce, które kształtują dzisiejszą scenę energetyczną w Polsce, a wszystko to w kontekście szeroko pojętej transformacji energetycznej.

Wakacje w pełni. Jakoś tak intuicyjnie, organizm broni się przed ciężkimi przemysłowymi tematami. A tymczasem, wiodącym tematem w serwisach ekonomicznym, ale także podgrzewającym i tak ciepłą atmosferę na warszawskiej giełdzie jest „ENERGETYKA”. Może warto więc, przyjrzeć się kilku twardym danym dotyczących tej branży z uwzględnieniem olbrzymiej pokoleniowej zmiany jaka dokonuje się na naszych oczach pod hasłem transformacji energetycznej.

Aby określić dokąd zmierzamy, musimy najpierw zdać sobie sprawę z tego gdzie jesteśmy. Według Agencji Rynku Energii 85% końcowego zużycia energii w Polsce jest pokrywane przez paliwa kopalne. 45% zużywanej energii pochodzi z węgla: 36% z węgla kamiennego i 9% z węgla brunatnego. 10% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, z czego aż 8% z biomasy (drewna). Energia wodna, fotowoltaika, energia wiatrowa, geotermalna i otoczenia pokrywają zaledwie 2% potrzeb energetycznych. Tendencje na przestrzeni dekady wyglądają nieco lepiej: widoczny spadek udziału węgla (-8 p.p) i ropy naftowej (-2 p.p.), wzrost udziału gazu ziemnego (+3 p.p.) i jakże pożądany wzrost energii odnawialnej (+6 p.p.). Tempo i stan transformacji energetycznej mierzony jest wskaźnikami. Zwróćmy uwagę na dwa z nich: wskaźnik emisji gazów cieplarnianych i różnica między popytem a podażą energii oczywiście w europejskim kontekście. Zwłaszcza pierwszy ze wskaźników wygląda w Polsce bardzo źle. Średnia unijna redukcja emisji gazów cieplarnianych od 1990 r. do 2021 r. wynosi 29%. Względem 2005 r. spadek ten wyniósł 23,8%. W Polsce od 2005 r. (rok rozpoczęcia systemu handlu uprawnieniami do emisji) jest to symboliczny i w sumie tragiczny w swej wymowie 1% (!!!). Niewątpliwie dążenie do choćby średniej unijnej będzie determinowało kierunek transformacji w kierunku szeroko rozumianego atomu. Innym wskaźnikiem będący determinantą wyznaczającą tempo transformacji (konieczność jej znacznego przyśpieszenia) jest klin importowy. Od lat obserwowany jest wzrost zużycia energii całkowitej w polskiej gospodarce. Na przestrzeni lat 2012‒2021 krajowe zużycie wzrosło o 12% (495 PJ). Jednocześnie zmniejsza się krajowa podaż energii pierwotnej – głównie przez spadek wydobycia surowców energetycznych i na tym tle wbrew obowiązującej retoryce bardzo powolny rozwój OZE.

Aby zwiększyć tempo rozwoju OZE konieczne są inwestycje infrastrukturalne. W ciągu analizowanych 10 lat podaż energii krajowej spadła o 14% (-410 PJ). Oznacza to rosnącą zależność polskiej gospodarki od importu energii zza granicy.

Komentuje Marcin Lau Główny Analityk Phinance S.A.

Jaki jest rządowy pomysł na zmianę tempa i nadanie kierunków transformacji energetycznej? To ma być domena Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Podmiot ze 100-proc. udziałem skarbu państwa, przejmie od firm energetycznych ich spółki, w których ulokowano elektrownie węglowe i inne „brudne aktywa”. Łącznie chodzi o 67 bloków energetycznych, które w 2022 r. wyprodukowały 50 proc. zużytej w Polsce energii. Reakcją na pierwsze konkretne informacje dotyczące przejmowania tychże aktywów były euforyczne wzrosty spółek energetycznych na giełdzie. PGE, Tauron, Enea i Energa otrzymały od Ministerstwa Aktywów Państwowych oferty przejęcia ich spółek węglowych i jeśli transakcja dojdzie do skutku to MAP (Ministerstwo Aktywów Państwowych) za pieniądze z Funduszu Prywatyzacji odkupi podmioty. Spółka PGE Górnictwo zostanie przekształcona w NABE i do niej zostaną włączone pozostałe firmy. To oznacza podwójną korzyść. Jedną na skutek zdjęcia ze spółek energetycznych ciążących im węglowych aktywów, a z drugą gdyż wiąże się z napływem gotówki za wnoszone aktywa. Inwestorzy bardzo ciepło zareagowali na te wiadomości windując mocno w górę kursy akcji tych spółek. Trzeba pamiętać jednak, że spółki te pozyskane w ten sposób środki wykorzystają na transformację energetyczną (infrastruktura, OZE, atom) będą więc ze względów rudymentalnych opisanych w pierwszym akapicie, olbrzymim jak na ich dotychczasową skalę działalności procesie inwestycyjnym.

Obserwujemy dużą dynamikę zmiany na polskim rynku energetycznym w kontekście szeroko pojętej transformacji energetycznej. Polska, choć nadal w dużej mierze oparta na paliwach kopalnianych, wyraźnie zmierza w kierunku zwiększenia udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym. Mimo to, istnieją duże wyzwania związane z emisją gazów cieplarnianych oraz rosnącą zależnością od importu energii.

Właściwe zarządzanie tym procesem, odpowiednia polityka oraz odpowiednie inwestycje będą kluczowe dla skutecznej i efektywnej transformacji energetycznej w Polsce, z korzyścią dla całej gospodarki oraz dla zdrowia.

Powiązane artykuły

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja