Rzecz o transformacji energetycznej, czyli nasze panele pracują aż furczy

transformacja energetyczna jak inwestować w OZE czy warto
19 sierpnia 2024

Popyt na energię elektryczną, jest jednym ze wskaźników z którego analitycy prognozują wzrost gospodarczy. W I półroczu wzrósł on o ponad 3 proc. rok do roku. Warto przyjrzeć się zmianom (transformacji) na rynku energii.

Polskie elektrownie wyprodukowały od stycznia do czerwca 2024 r. ponad 83 TWh. W pierwszych sześciu miesiącach roku poprzedniego wyprodukowały 80,7 TWh. Wzrosło  krajowe zużycie prądu – o 2,63 proc, do 85,3 TWh. Wciąż to węgiel kamienny i brunatny stanowią podstawę polskiej energetyki z udziałem w produkcji rzędu 62,7 proc. Ponownie jednak – tak jak rok temu - największy spadek produkcji energii odnotowały elektrownie węglowe. Produkcja energii z węgla kamiennego wciąż spada, tym razem o ponad 7 proc. Co ciekawe, energia wytworzona z węgla brunatnego utrzymała się na tym samym poziomie co rok wcześniej. Udział energii z węgla w kolejnych miesiącach będzie spadać w związku z rosnącym stale udziałem OZE. Problemem jest zbyt duża produkcja energii ze słońca w słoneczne dni. Wówczas wyzwaniem jest nadmiar energii. Rozwiązaniem mają być magazyny energii. Inwestorzy planują w najbliższych 10 latach budowę magazynów energii rzędu 50 GW, co w istotny sposób mogłoby ustabilizować pracę systemu energetycznego.

Stale rośnie produkcja energii ze źródeł odnawialnych (OZE). W przypadku energetyki wiatrowej udział w miksie energetycznym wzrósł z 12,8 do aż 15,4 proc., a fotowoltaiki z 8 proc. do 10,6 proc. Od marca do czerwca polska energetyka w efekcie szybko rosnącej mocy – głównie dzięki energetyce prosumenckiej – produkowała, zwłaszcza w weekendy, nadmiar energii w ciągu dnia, który trafiał za granicę. Dołóżmy do tego zapewnienia, że do sektora energii odnawialnej oraz branż powiązanych z transformacją energetyczną popłyną w najbliższym czasie ogromne kwoty – także z unijnych i państwowych programów wsparcia. Zdaniem Państwowego Funduszu Rozwoju, tylko do 2030 roku polska transformacja energetyczna pochłonie aż 300 miliardów złotych. Według zapowiedzi Prezesa Rady Ministrów, aż 250 miliardów mają stanowić środki przekazane przez skarb państwa. Duża część tych kwot będzie pochodziła z programów unijnych, które już teraz traktowane są przez Unię Europejską jak sposób fiskalnej stymulacji gospodarki. Może więc, dobrze byłoby w swoim portfelu mieć spółki z ekspozycją na szeroko pojętą branżę OZE, fotowoltaikę czy transformację energetyczną albo te fundusze, które na takie spółki stawiają.

Powiązane artykuły

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja