PĘKANIE MROZOWE – ZAPOMNIANY ZAKRES – SPRAWDŹ SWOJĄ POLISĘ!

15 stycznia 2021

Wszyscy wiemy, że ubezpieczenie nieruchomości - domów, mieszkań czy tych przeznaczonych na cele komercyjne, ma znaczenie i jest podstawową formą ochrony naszego majątku. Nie wszyscy jednak pamiętają, że ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne i w niektórych przypadkach polisa może być nieprzydatna. Przed jej zawarciem należy dokładnie przeczytać OWU i sprawdzić wykluczenia.

Mimo, że klimat się ociepla, zima ciągle potrafi dać się nam we znaki. W styczniu temperatura w Polsce spadła w nocy nawet poniżej  -20 stopni Celsjusza. Tak niskie temperatury są groźne dla ludzi, ale także dla instalacji, środków trwałych czy aut. 

Pękanie mrozowo -  zapomniany zakres

Mróz, opady śniegu, deszcz, wiatr to z pozoru zimowa codzienność, na którą powinny być odporne budynki czy instalacje, nie jest to jednak regułą. Szczególnie niebezpieczne dla nich są gwałtowne skoki temperatury (duży mróz, nagłe ocieplenie, roztopy), podczas których fizyczne właściwości murów, ścian, instalacji zewnętrznych, wewnętrznych i innych elementów budynku ulegają pogorszeniu.  Często szkód nie widać od razu -  a wady konstrukcyjne czy problemy z instalacją wychodzą na jaw dopiero wiosną czy latem. 

Pękanie mrozowe, dotyczące nieruchomości, znajduje się niestety najczęściej poza podstawowym zakresem ubezpieczenia. Większość polis nie zawiera tego ryzyka. Oznacza to, że w przypadku zaistnienia takiej szkody, ubezpieczyciel nie pokryje jej skutków z polisy. 

Straty z tego tytułu mogą być ogromne. 

Pękanie mrozowe -  jak się ubezpieczyć w tym zakresie? 

Mimo, że standardowe polisy ochronne najczęściej nie zawierają tego ryzyka, warto poszukać takiej, która zabezpieczy nas przed skutkami zimy. Nawet w bardzo optymistycznym scenariuszu, trudno przewidzieć wszystkie skutki działania warunków atmosferycznych i zabezpieczyć się np. przed pęknięciem rur czy elewacji budynku. 

Najczęściej ryzyko to jest zawarte w polisach o rozszerzonym zakresie albo typu „all risc”. 

Każdorazowo jednak, taka polisę należy uważnie przeczytać, zwracając uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. 

Jeśli mamy wątpliwości co do zakresu, wyboru, oraz możliwości ochronnych oferowanych przez ubezpieczyciela, najlepiej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy, który pomoże określić niezbędny zakres i zaproponuje produkt, który sprosta naszym potrzebom. 

Powiązane artykuły

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja