Orzeczenie sądu w sprawie WIBOR – co oznacza dla klientów kredytowych?

22 września 2023

Informacja o listopadowym, zupełnie precedensowym orzeczeniu wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie kredytu hipotecznego oprocentowanego w oparciu o WIBOR, odbiła się szerokim echem w środowisku kredytowym, ale także wśród klientów. Na skutek zakwestionowania sposobu informowania klienta o WIBOR , uzyskał on - co warte podkreślenia – na czas trwania procesu – obniżenie raty o kilka tysięcy złotych! Ten precedens daje nadzieję tysiącom posiadaczy kredytu hipotecznego, którzy na skutek rosnących stóp procentowych muszą spłacać dziś nawet dwukrotnie wyższe raty, niż jeszcze przed rokiem. 

W tej sprawie jednak warto obalić kilka mitów i zmierzyć się z obiegowymi opiniami, a przede wszystkim odrobinę ostudzić optymizm klientów.

Przede wszystkim nie jest to ostateczna decyzja ani wyrok, a orzeczenie sądu. Jest to środek zapobiegawczy, zastosowany przez sąd na czas trwania postępowania.

Orzeczenie sądu w sprawie WIBOR - czy jest się z czego cieszyć?

Nasz ekspert Adam Kasperski, na razie studzi entuzjazm kredytobiorców.

W tej konkretnej sytuacji, nie ma na razie mowy o dowodach i wyroku sądu, a więc zakwestionowanie przez klienta poprawności informacji o WIBOR i jego zmienności, może w toku postępowania nie zostać potwierdzone. Wielu klientów skarżąc bank, powołuje się na swój brak wiedzy, jednak z praktyki wynika, że banki dość skutecznie informują klienta o wszelkich składowych kredytu, przedstawiają symulacje i jeśli w tym konkretnym przypadku nie mówimy o błędzie banku, pracownika, to sprawa wydaje się być wątpliwa. 

Szum medialny wokół tematu, może faktycznie spowodować lawinę pozwów w podobnych sprawach, niemniej zanim taki pozew zdecydujemy się złożyć, warto dokładnie temat zbadać: z prawnikiem, doradcą kredytowym.

Adam Kasperski podkreśla również, że ta sytuacja może być potencjalnie niebezpieczna dla klienta, który spłacając przez kilka lat wyłącznie ratę kapitałową z marżą, może za jakiś czas być zmuszony spłacić również odsetki. Takiego rozwiązania nie można wykluczyć – zwłaszcza, że w rzeczonej sprawie wiemy na razie tak naprawdę niewiele.

Czy faktycznie na tym orzeczeniu wygrają klienci? To dziś naprawdę bardzo trudno ocenić. Na razie może to spowodować chaos, lawinę pozwów - niekoniecznie uzasadnionych i zablokowanie sądów, które i tak nie działają najszybciej - podkreśla Adam Kasperski.

Nasz ekspert ostrzega również przed zbytnim entuzjazmem w tej sprawie: masowe pozytywne rozstrzygnięcia są na razie bardzo wątpliwe i jeśli zapadną, to w perspektywie nie kilku miesięcy, ale lat.

Zmiany w WIBOR

Zmiany w WIBOR, zapowiadane już od dłuższego czasu, najprawdopodobniej nie wejdą w życie w tym roku jak zapowiadał rząd, ale najwcześniej w połowie roku 2023. Jeśli WIBOR zmieni się w inny wskaźnik, spowoduje to najprawdopodobniej spadek oprocentowania kredytów , na który czeka wielu klientów.

Wszelkie wątpliwości w tej sprawie warto omówić z doradcą finansowym, a przy zaciąganiu wszelkich zobowiązań opartych o zmienne stopy procentowe, mieć świadomość, że kolejny rok może przynieść nam jeszcze dużą zmienność w tym temacie - podkreśla Adam Kasperski.

Aneksy do umów - podpisywać czy nie?

W związku z reformą wskaźników referencyjnych część banków wysyła do klientów aneksy. Wiąże się to z faktem, że od 2018 r. na bankach spoczywa dokładniejszy obowiązek informacyjny. Umowy kredytowe powinny zawierać tzw. klauzule awaryjne, umożliwiające bankom automatyczne zastąpienie jednego wskaźnika referencyjnego drugim, gdy ten pierwszy przestaje istnieć.

Dotyczy to właśnie zmiany wskaźnika WIBOR na nowy wskaźnik. Także w tej sprawie Adam Kasperski zaleca ostrożność: warto przejrzeć umowę kredytową zawartą przed rokiem 2018 i przed podpisaniem aneksu skonsultować się z doradcą, jednak tak jak w przypadku zastąpienia LIBOR, wskaźnikiem SARON, zmiana zapewne zostanie wprowadzona na mocy prawa i w tym wypadku będzie obowiązywała także bez podpisanych aneksów.

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również