Orzeczenie sądu w sprawie WIBOR – co oznacza dla klientów kredytowych?

22 września 2023

Informacja o listopadowym, zupełnie precedensowym orzeczeniu wydanym przez Sąd Okręgowy w Katowicach w sprawie kredytu hipotecznego oprocentowanego w oparciu o WIBOR, odbiła się szerokim echem w środowisku kredytowym, ale także wśród klientów. Na skutek zakwestionowania sposobu informowania klienta o WIBOR , uzyskał on - co warte podkreślenia – na czas trwania procesu – obniżenie raty o kilka tysięcy złotych! Ten precedens daje nadzieję tysiącom posiadaczy kredytu hipotecznego, którzy na skutek rosnących stóp procentowych muszą spłacać dziś nawet dwukrotnie wyższe raty, niż jeszcze przed rokiem. 

W tej sprawie jednak warto obalić kilka mitów i zmierzyć się z obiegowymi opiniami, a przede wszystkim odrobinę ostudzić optymizm klientów.

Przede wszystkim nie jest to ostateczna decyzja ani wyrok, a orzeczenie sądu. Jest to środek zapobiegawczy, zastosowany przez sąd na czas trwania postępowania.

Orzeczenie sądu w sprawie WIBOR - czy jest się z czego cieszyć?

Nasz ekspert Adam Kasperski, na razie studzi entuzjazm kredytobiorców.

W tej konkretnej sytuacji, nie ma na razie mowy o dowodach i wyroku sądu, a więc zakwestionowanie przez klienta poprawności informacji o WIBOR i jego zmienności, może w toku postępowania nie zostać potwierdzone. Wielu klientów skarżąc bank, powołuje się na swój brak wiedzy, jednak z praktyki wynika, że banki dość skutecznie informują klienta o wszelkich składowych kredytu, przedstawiają symulacje i jeśli w tym konkretnym przypadku nie mówimy o błędzie banku, pracownika, to sprawa wydaje się być wątpliwa. 

Szum medialny wokół tematu, może faktycznie spowodować lawinę pozwów w podobnych sprawach, niemniej zanim taki pozew zdecydujemy się złożyć, warto dokładnie temat zbadać: z prawnikiem, doradcą kredytowym.

Adam Kasperski podkreśla również, że ta sytuacja może być potencjalnie niebezpieczna dla klienta, który spłacając przez kilka lat wyłącznie ratę kapitałową z marżą, może za jakiś czas być zmuszony spłacić również odsetki. Takiego rozwiązania nie można wykluczyć – zwłaszcza, że w rzeczonej sprawie wiemy na razie tak naprawdę niewiele.

Czy faktycznie na tym orzeczeniu wygrają klienci? To dziś naprawdę bardzo trudno ocenić. Na razie może to spowodować chaos, lawinę pozwów - niekoniecznie uzasadnionych i zablokowanie sądów, które i tak nie działają najszybciej - podkreśla Adam Kasperski.

Nasz ekspert ostrzega również przed zbytnim entuzjazmem w tej sprawie: masowe pozytywne rozstrzygnięcia są na razie bardzo wątpliwe i jeśli zapadną, to w perspektywie nie kilku miesięcy, ale lat.

Zmiany w WIBOR

Zmiany w WIBOR, zapowiadane już od dłuższego czasu, najprawdopodobniej nie wejdą w życie w tym roku jak zapowiadał rząd, ale najwcześniej w połowie roku 2023. Jeśli WIBOR zmieni się w inny wskaźnik, spowoduje to najprawdopodobniej spadek oprocentowania kredytów , na który czeka wielu klientów.

Wszelkie wątpliwości w tej sprawie warto omówić z doradcą finansowym, a przy zaciąganiu wszelkich zobowiązań opartych o zmienne stopy procentowe, mieć świadomość, że kolejny rok może przynieść nam jeszcze dużą zmienność w tym temacie - podkreśla Adam Kasperski.

Aneksy do umów - podpisywać czy nie?

W związku z reformą wskaźników referencyjnych część banków wysyła do klientów aneksy. Wiąże się to z faktem, że od 2018 r. na bankach spoczywa dokładniejszy obowiązek informacyjny. Umowy kredytowe powinny zawierać tzw. klauzule awaryjne, umożliwiające bankom automatyczne zastąpienie jednego wskaźnika referencyjnego drugim, gdy ten pierwszy przestaje istnieć.

Dotyczy to właśnie zmiany wskaźnika WIBOR na nowy wskaźnik. Także w tej sprawie Adam Kasperski zaleca ostrożność: warto przejrzeć umowę kredytową zawartą przed rokiem 2018 i przed podpisaniem aneksu skonsultować się z doradcą, jednak tak jak w przypadku zastąpienia LIBOR, wskaźnikiem SARON, zmiana zapewne zostanie wprowadzona na mocy prawa i w tym wypadku będzie obowiązywała także bez podpisanych aneksów.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również