Odkryj tajniki pracy doradcy finasnowego.

Niezależny doradca finansowy – mit czy rzeczywistość?

22 września 2023

Etyka zawodowa doradcy finansowego wyklucza stronniczość wobec konkretnych podmiotów. Niestety, na rynku wciąż dochodzi do podobnych praktyk, w których interes jednostki przekładany jest nad dobro klientów. Jak zatem rozpoznać i co wyróżnia niezależnego eksperta? Jakie mity krążą wokół jego pracy? Czym wyróżnia się work-flow multiagencji finansowej Phinance? Przeczytaj artykuł i rozwiej wątpliwości!

Kto może zostać doradcą finansowym?

Zawód doradcy finansowego nie jest regulowany prawnie. Nie oznacza to jednak, że aby zostać ekspertem w swojej dziedzinie można cechować się dowolnymi atrybutami. Wbrew pozorom wykształcenie wcale nie jest kluczowe.

Istotne są za to m.in. otwartość na drugiego człowieka, znajomość technik sprzedażowych, umiejętności analityczne oraz, gotowy na przyswajanie wiedzy umysł. Mile widziane jest też zainteresowanie mikro- i makroekonomią.

Niezależny, czyli jaki?

Indywidualny doradca finansowy dysponuje szeroką gamą produktów. 
Nie jest przywiązany do jednego, konkretnego podmiotu, z którym negocjuje warunki prowizji. Czynnikiem determinującym jego sugestie kierowane do klientów jest wpasowanie się w ich potrzeby i preferencje.

Kiedyś zaciągnięcie kredyt hipotecznego, inwestycja w akcje oraz ubezpieczenie na życie były niemożliwe do zrealizowania w jednej firmie. Dziś ponad 100. partnerów i blisko 900. produktów stanowią kluczowe wyróżniki Phinance. Jako jedni z nielicznych na rynku oferujemy tak zróżnicowane rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Strategia cross-sellingowa umożliwia wsparcie klientów na wielu płaszczyznach. Wyspecjalizowany doradca dysponuje nie tylko własną wiedzą i doświadczeniem. Pozostali współpracownicy, znajdujący niszę w innym sektorze, służą pomocną ręką. Dzięki temu dobór produktów finansowych jest precyzyjniejszy, zainteresowany załatwia wszystkie sprawy w jednym miejscu, a zespół cieszy się kolejnym zadowolonym klientem.

Warto dodać, że doradcy Phinance w każdej chwili mogą nadać nowy kierunek swojej karierze. Do ich dyspozycji pozostają liczne szkolenia, umożliwiające szerszy ogląd na dany segment, a w przyszłości, po uzyskanych certyfikatach, także na zwiększenie sprzedaży.

Duże znaczenie ma także szeroko pojęta autonomiczność
. Niezależny doradca finansowy wie, w jaki sposób pracuje mu się najlepiej. Zna profil swoich klientów. Zdaje sobie sprawę, iż konkretne rozwiązania przynoszą wymierne efekty, podczas gdy pozostałe spisane są na straty. Przez to, na przykład, decyduje się na pracę w terenie, niżeli w domu lub przeciwnie – stawia na HO, ograniczając spotkania w biurze.

Czym charakteryzuje się praca HO, w biurze lub u klienta?

Home office (z ang. biuro domowe) to zyskujący na popularności model pracy doradcy finansowego, a także budowy relacji biznesowych. Opiera się na komunikacji z klientem i współpracownikami poprzez e-mail, wideokonferencje czy kontakt telefoniczny. Oferuje mobilność, samodzielność (np. podczas planowania grafiku pracy) i działanie z dowolnego miejsca na świecie.

Do zalet pracy w jednym z lokalnych biur należy m.in. kontakt z bardziej doświadczonymi specjalistami (np. kierownikami jednostek). Istotny jest także czynnik społeczny, gdyż jednym z najczęściej wspominanych określeń, którym współpracownicy Phinance określają warunki wewnątrz organizacji, jest rodzinna atmosfera.

Praca u klienta lub jednoczesne zestawienie niektórych z wymienionych modelów pracy wymaga mobilności, tj. m.in. prawa jazdy. Odwdzięcza się za to wysokim poczuciem sprawczości, większym manewrem w kwestii terminów i lokacji spotkań oraz, tak jak poprzednio, rozwiniętą indywidualnością.

Klientocentryzm a interes doradcy

To nie tylko chwytliwe hasło. To kultura pracy, koncentrująca się na spersonalizowanych rozwiązań dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. W jej fundamentach nie ma mowy o prywatnym interesie.

Zarobek doradcy jest zależny od sprzedaży i wynika z kontyngentów (podstawy) oraz prowizji – to niezaprzeczalne. W praktyce jego wysokość wynika jednak z zaangażowania, pomysłu na siebie (np. poprzez odpowiednią selekcję specjalizacji), a także budowy marki osobistej.

Zespołom Phinance z całej Polski przyświeca taki sam cel – indywidualna pomoc klientowi. Osoba nawiązująca relację z Phinance ma pewność, że jej krótko- i długoterminowe cele finansowe są naszym priorytetem, a bieżący kontakt jest w centrum zainteresowania. Zaufanie wzrasta, a efekty – mówią same za siebie.

Podsumowanie:

· Niezależny doradca nie współpracuje z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym czy instytucją bankową.

· Sam wpływa na wysokość swoich zarobków – górna granica nie istnieje.

· Dysponuje szerokim wachlarzem produktów wielu partnerów.

· Ma swobodę przecierania szlaków w kolejnych specjalizacjach wedle własnego uznania.

· Wybiera taki system, a nawet miejsce pracy, jakie najbardziej mu odpowiadają.

· Kieruje się dobrem klientów, którym proponuje spersonalizowane rozwiązania – zgodne z ich preferencjami, doświadczeniami i potrzebami.

Powiązane artykuły

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja