Odkryj tajniki pracy doradcy finasnowego.

Niezależny doradca finansowy – mit czy rzeczywistość?

22 września 2023

Etyka zawodowa doradcy finansowego wyklucza stronniczość wobec konkretnych podmiotów. Niestety, na rynku wciąż dochodzi do podobnych praktyk, w których interes jednostki przekładany jest nad dobro klientów. Jak zatem rozpoznać i co wyróżnia niezależnego eksperta? Jakie mity krążą wokół jego pracy? Czym wyróżnia się work-flow multiagencji finansowej Phinance? Przeczytaj artykuł i rozwiej wątpliwości!

Kto może zostać doradcą finansowym?

Zawód doradcy finansowego nie jest regulowany prawnie. Nie oznacza to jednak, że aby zostać ekspertem w swojej dziedzinie można cechować się dowolnymi atrybutami. Wbrew pozorom wykształcenie wcale nie jest kluczowe.

Istotne są za to m.in. otwartość na drugiego człowieka, znajomość technik sprzedażowych, umiejętności analityczne oraz, gotowy na przyswajanie wiedzy umysł. Mile widziane jest też zainteresowanie mikro- i makroekonomią.

Niezależny, czyli jaki?

Indywidualny doradca finansowy dysponuje szeroką gamą produktów. 
Nie jest przywiązany do jednego, konkretnego podmiotu, z którym negocjuje warunki prowizji. Czynnikiem determinującym jego sugestie kierowane do klientów jest wpasowanie się w ich potrzeby i preferencje.

Kiedyś zaciągnięcie kredyt hipotecznego, inwestycja w akcje oraz ubezpieczenie na życie były niemożliwe do zrealizowania w jednej firmie. Dziś ponad 100. partnerów i blisko 900. produktów stanowią kluczowe wyróżniki Phinance. Jako jedni z nielicznych na rynku oferujemy tak zróżnicowane rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Strategia cross-sellingowa umożliwia wsparcie klientów na wielu płaszczyznach. Wyspecjalizowany doradca dysponuje nie tylko własną wiedzą i doświadczeniem. Pozostali współpracownicy, znajdujący niszę w innym sektorze, służą pomocną ręką. Dzięki temu dobór produktów finansowych jest precyzyjniejszy, zainteresowany załatwia wszystkie sprawy w jednym miejscu, a zespół cieszy się kolejnym zadowolonym klientem.

Warto dodać, że doradcy Phinance w każdej chwili mogą nadać nowy kierunek swojej karierze. Do ich dyspozycji pozostają liczne szkolenia, umożliwiające szerszy ogląd na dany segment, a w przyszłości, po uzyskanych certyfikatach, także na zwiększenie sprzedaży.

Duże znaczenie ma także szeroko pojęta autonomiczność
. Niezależny doradca finansowy wie, w jaki sposób pracuje mu się najlepiej. Zna profil swoich klientów. Zdaje sobie sprawę, iż konkretne rozwiązania przynoszą wymierne efekty, podczas gdy pozostałe spisane są na straty. Przez to, na przykład, decyduje się na pracę w terenie, niżeli w domu lub przeciwnie – stawia na HO, ograniczając spotkania w biurze.

Czym charakteryzuje się praca HO, w biurze lub u klienta?

Home office (z ang. biuro domowe) to zyskujący na popularności model pracy doradcy finansowego, a także budowy relacji biznesowych. Opiera się na komunikacji z klientem i współpracownikami poprzez e-mail, wideokonferencje czy kontakt telefoniczny. Oferuje mobilność, samodzielność (np. podczas planowania grafiku pracy) i działanie z dowolnego miejsca na świecie.

Do zalet pracy w jednym z lokalnych biur należy m.in. kontakt z bardziej doświadczonymi specjalistami (np. kierownikami jednostek). Istotny jest także czynnik społeczny, gdyż jednym z najczęściej wspominanych określeń, którym współpracownicy Phinance określają warunki wewnątrz organizacji, jest rodzinna atmosfera.

Praca u klienta lub jednoczesne zestawienie niektórych z wymienionych modelów pracy wymaga mobilności, tj. m.in. prawa jazdy. Odwdzięcza się za to wysokim poczuciem sprawczości, większym manewrem w kwestii terminów i lokacji spotkań oraz, tak jak poprzednio, rozwiniętą indywidualnością.

Klientocentryzm a interes doradcy

To nie tylko chwytliwe hasło. To kultura pracy, koncentrująca się na spersonalizowanych rozwiązań dla klientów indywidualnych, jak i firmowych. W jej fundamentach nie ma mowy o prywatnym interesie.

Zarobek doradcy jest zależny od sprzedaży i wynika z kontyngentów (podstawy) oraz prowizji – to niezaprzeczalne. W praktyce jego wysokość wynika jednak z zaangażowania, pomysłu na siebie (np. poprzez odpowiednią selekcję specjalizacji), a także budowy marki osobistej.

Zespołom Phinance z całej Polski przyświeca taki sam cel – indywidualna pomoc klientowi. Osoba nawiązująca relację z Phinance ma pewność, że jej krótko- i długoterminowe cele finansowe są naszym priorytetem, a bieżący kontakt jest w centrum zainteresowania. Zaufanie wzrasta, a efekty – mówią same za siebie.

Podsumowanie:

· Niezależny doradca nie współpracuje z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym czy instytucją bankową.

· Sam wpływa na wysokość swoich zarobków – górna granica nie istnieje.

· Dysponuje szerokim wachlarzem produktów wielu partnerów.

· Ma swobodę przecierania szlaków w kolejnych specjalizacjach wedle własnego uznania.

· Wybiera taki system, a nawet miejsce pracy, jakie najbardziej mu odpowiadają.

· Kieruje się dobrem klientów, którym proponuje spersonalizowane rozwiązania – zgodne z ich preferencjami, doświadczeniami i potrzebami.

Powiązane artykuły

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Hossa uratowana, złoty pójdzie w górę – czy to złota wiosna dla inwestorów?

Na runku akcji, po ogłoszeniu wyników spółki INVIDIA, widać wyraźny optymizm. Za to obligacje surowce trzymają się na równym poziomie. A co z rynkiem walut? Czy pieniądze, które już za chwilę mają popłynąć szerokim strumieniem z KPO wpłyną na kurs złotego? AKCJE Niespodziewanie piękna wiosenna pogoda w lutym sprzyjała doskonałym nastrojom na polskiej giełdzie. Na…
Czytaj artykuł

Prognoza dla aktywów finansowych na 2024 r.

Zwykle początek roku stoi pod znakiem prognozowania dla poszczególnych aktywów w portfelach (złośliwi nazywają proces ten „wróżeniem z fusów”). Nie jest przecież zabronione spróbować ocenić perspektywy dla instrumentów finansowych, mając nie co więcej danych bo będąc po otwarciu roku i parę kaw w Nowym Roku już zaliczonych… Zaczynając od akcji w scenariuszu bazowym (obarczonym największym…
Czytaj artykuł

Jak długo jeszcze potrwa karnawał na rynkach?

Podczas gdy karnawał trwa jeszcze w najlepsze rynki akcji i obligacji świętują rekordowe wzrosty. Co z walutami i surowcami? Kiedy możemy spodziewać się zmian? AKCJE Tak się złożyło, że 14 lutego bieżącego roku mamy dwa święta. Walentynki i Środę Popielcową. Niektórzy będą mieli wesołe święto zakochanych inni raczej smutną w swej wymowie środę. Tak i…
Czytaj artykuł

Zobacz również