Napięta sytuacja na rynku polis OC. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych podwyżek?

Kiedy wzrosną ceny polis OC?
11 października 2023

W ubezpieczeniach OC posiadacza pojazdu mechanicznego, niestabilność cen i wahania rynku są na porządku dziennym. Wielu analityków – ekspertów branży oraz mediów – prognozuje, że ceny polis OC uderzą w sufit, wywołując niepokój wśród kierowców i właścicieli pojazdów. W jakim kierunku pójdą towarzystwa ubezpieczeniowe?

Koszty napraw z roku na rok coraz wyżej.

Ceny polis OC, choć obecnie utrzymujące się na stosunkowo niskim poziomie, mogą wkrótce ulec zmianie. Mimo, że ceny napraw samochodowych idą w górę z powodu inflacji, wartości składek ubezpieczeniowych nie zachowują się proporcjonalnie do tych wzrostów. Właśnie tu pojawia się pytanie: czy towarzystwa ubezpieczeniowe wkrótce podniosą składki za komunikacyjne OC?

Rosnące koszty napraw wynikające z wzrostu cen części zamiennych i wyższych kosztów pracy są trudne do ignorowania. Co ciekawe, choć liczba wypadków i kolizji na polskich drogach zmniejsza się - co jest w dużej mierze zasługą nowocześniejszych pojazdów i lepszych dróg - kwoty wypłacanych odszkodowań rosną – zauważa Piotr Kortus Kierownik Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych i Komunikacyjnych.

Likwidacja szkód coraz wyżej wyceniana.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2022 r. ubezpieczyciele zlikwidowali 1 mln 160 tys. szkód z komunikacyjnego ubezpieczenia OC, czyli najmniej od 2016 r. Co ciekawe, mimo mniejszej liczby szkód z OC, łączna kwota odszkodowań i świadczeń w 2022 r. była rekordowa. Sięgnęła blisko 10 mld zł, czyli o 500 mln zł więcej niż rok wcześniej. Średnia wysokość szkody likwidowanej z OC też była rekordowa. Wyniosła 8495 zł, podczas gdy rok wcześniej było to 7868 zł.

Wzrosty kosztów mogą być postrzegane jako zaskakujące w kontekście obserwowanej konkurencji cenowej na rynku ubezpieczeń. W wielu przypadkach towarzystwa oferują niskie składki, by przyciągnąć klientów, niejako ignorując realne koszty napraw. Rynek OC jest bardzo wrażliwy na cenę, a wysokość składki jest głównym punktem konkurencji.

Już niedługo ceny OC mogą zaskoczyć.

Nadmierna rywalizacja cenowa ma swoje konsekwencje. Wojna cenowa, którą obserwowaliśmy kilka lat temu, przyniosła ogromne straty dla ubezpieczycieli. Efektem tego były późniejsze skokowe wzrosty składek dla klientów. W tej chwili, chociaż ceny ubezpieczeń samochodowych rosną umiarkowanie, wartość wypłaconych odszkodowań wzrasta znacznie szybciej.

Powołując się dane Polskiej Izby Ubezpieczeń czytamy, że łączna składka ze sprzedaży polis OC zebrana w 2022 roku przez ubezpieczycieli sięgnęła 15 046 mld zł. To o 0,8 proc. więcej niż w 2021 r. Średnia szkoda miała wartość 9199 zł i była wyższa niż rok wcześniej o 8,4 proc.

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku, mogą również wpłynąć na przyszłe decyzje cenowe firm ubezpieczeniowych. Narzucone standardy likwidacji szkód, które obejmują wypłatę odszkodowania gwarantującego przywrócenie pojazdu do stanu niemal „nowego”, z wykorzystaniem oryginalnych części, mają wpływ na kolejny wzrost kosztów.

Według informacji podanych przez "Rzeczpospolitą", ten rok miał być okresem znaczącego wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, zwłaszcza ubezpieczenia OC.

Faktycznie jako pośrednik ubezpieczeniowy współpracujący ze wszystkimi znaczącymi towarzystwami ubezpieczeniowymi widzimy delikatny wzrost cen ubezpieczenia OC. Warto jednak podkreślić, że wzrost ten jest tak minimalny, że nie rekompensuje wysokich kosztów odszkodowań. Może to sugerować nachodzącą już po nowym roku zmianę w stawkach za ubezpieczenia. – podkreśla Piotr Kortus z Phinance.

Kiedy nastąpi oczekiwany wzrost cen?

Dane rynkowe wskazują, że średnia cena polisy OC wynosi obecnie około 500 złotych. Taka polisa zapewnia gwarancję wypłaty odszkodowań i świadczeń w przypadku szkód spowodowanych przez posiadacza OC, sięgającą aż 5,21 miliona euro (czyli obecnie ponad 24 milionów złotych) w przypadku szkód na osobach oraz do 1,05 miliona euro (czyli ponad 4,9 miliona złotych) w przypadku szkód w mieniu.

W świetle tych okoliczności można się spodziewać, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą dążyć do zwiększenia składek za komunikacyjne OC. Wzrosty mogą być wywołane potrzebą zrównoważenia rosnących kosztów likwidacji szkód z cenami polis.

Podsumowując, rynek ubezpieczeń OC stoi przed wieloma wyzwaniami. Rosnące koszty napraw, presja konkurencyjna i zmieniające się standardy likwidacji szkód mogą w niedalekiej przyszłości wpłynąć na ceny polis. Dla konsumentów ważne będzie śledzenie tych trendów i dokonywanie wyborów, które najlepiej zabezpieczą ich interesy finansowe.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również