Napięta sytuacja na rynku polis OC. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych podwyżek?

Kiedy wzrosną ceny polis OC?
11 października 2023

W ubezpieczeniach OC posiadacza pojazdu mechanicznego, niestabilność cen i wahania rynku są na porządku dziennym. Wielu analityków – ekspertów branży oraz mediów – prognozuje, że ceny polis OC uderzą w sufit, wywołując niepokój wśród kierowców i właścicieli pojazdów. W jakim kierunku pójdą towarzystwa ubezpieczeniowe?

Koszty napraw z roku na rok coraz wyżej.

Ceny polis OC, choć obecnie utrzymujące się na stosunkowo niskim poziomie, mogą wkrótce ulec zmianie. Mimo, że ceny napraw samochodowych idą w górę z powodu inflacji, wartości składek ubezpieczeniowych nie zachowują się proporcjonalnie do tych wzrostów. Właśnie tu pojawia się pytanie: czy towarzystwa ubezpieczeniowe wkrótce podniosą składki za komunikacyjne OC?

Rosnące koszty napraw wynikające z wzrostu cen części zamiennych i wyższych kosztów pracy są trudne do ignorowania. Co ciekawe, choć liczba wypadków i kolizji na polskich drogach zmniejsza się - co jest w dużej mierze zasługą nowocześniejszych pojazdów i lepszych dróg - kwoty wypłacanych odszkodowań rosną – zauważa Piotr Kortus Kierownik Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych i Komunikacyjnych.

Likwidacja szkód coraz wyżej wyceniana.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że w 2022 r. ubezpieczyciele zlikwidowali 1 mln 160 tys. szkód z komunikacyjnego ubezpieczenia OC, czyli najmniej od 2016 r. Co ciekawe, mimo mniejszej liczby szkód z OC, łączna kwota odszkodowań i świadczeń w 2022 r. była rekordowa. Sięgnęła blisko 10 mld zł, czyli o 500 mln zł więcej niż rok wcześniej. Średnia wysokość szkody likwidowanej z OC też była rekordowa. Wyniosła 8495 zł, podczas gdy rok wcześniej było to 7868 zł.

Wzrosty kosztów mogą być postrzegane jako zaskakujące w kontekście obserwowanej konkurencji cenowej na rynku ubezpieczeń. W wielu przypadkach towarzystwa oferują niskie składki, by przyciągnąć klientów, niejako ignorując realne koszty napraw. Rynek OC jest bardzo wrażliwy na cenę, a wysokość składki jest głównym punktem konkurencji.

Już niedługo ceny OC mogą zaskoczyć.

Nadmierna rywalizacja cenowa ma swoje konsekwencje. Wojna cenowa, którą obserwowaliśmy kilka lat temu, przyniosła ogromne straty dla ubezpieczycieli. Efektem tego były późniejsze skokowe wzrosty składek dla klientów. W tej chwili, chociaż ceny ubezpieczeń samochodowych rosną umiarkowanie, wartość wypłaconych odszkodowań wzrasta znacznie szybciej.

Powołując się dane Polskiej Izby Ubezpieczeń czytamy, że łączna składka ze sprzedaży polis OC zebrana w 2022 roku przez ubezpieczycieli sięgnęła 15 046 mld zł. To o 0,8 proc. więcej niż w 2021 r. Średnia szkoda miała wartość 9199 zł i była wyższa niż rok wcześniej o 8,4 proc.

Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku, mogą również wpłynąć na przyszłe decyzje cenowe firm ubezpieczeniowych. Narzucone standardy likwidacji szkód, które obejmują wypłatę odszkodowania gwarantującego przywrócenie pojazdu do stanu niemal „nowego”, z wykorzystaniem oryginalnych części, mają wpływ na kolejny wzrost kosztów.

Według informacji podanych przez "Rzeczpospolitą", ten rok miał być okresem znaczącego wzrostu cen ubezpieczeń komunikacyjnych, zwłaszcza ubezpieczenia OC.

Faktycznie jako pośrednik ubezpieczeniowy współpracujący ze wszystkimi znaczącymi towarzystwami ubezpieczeniowymi widzimy delikatny wzrost cen ubezpieczenia OC. Warto jednak podkreślić, że wzrost ten jest tak minimalny, że nie rekompensuje wysokich kosztów odszkodowań. Może to sugerować nachodzącą już po nowym roku zmianę w stawkach za ubezpieczenia. – podkreśla Piotr Kortus z Phinance.

Kiedy nastąpi oczekiwany wzrost cen?

Dane rynkowe wskazują, że średnia cena polisy OC wynosi obecnie około 500 złotych. Taka polisa zapewnia gwarancję wypłaty odszkodowań i świadczeń w przypadku szkód spowodowanych przez posiadacza OC, sięgającą aż 5,21 miliona euro (czyli obecnie ponad 24 milionów złotych) w przypadku szkód na osobach oraz do 1,05 miliona euro (czyli ponad 4,9 miliona złotych) w przypadku szkód w mieniu.

W świetle tych okoliczności można się spodziewać, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą dążyć do zwiększenia składek za komunikacyjne OC. Wzrosty mogą być wywołane potrzebą zrównoważenia rosnących kosztów likwidacji szkód z cenami polis.

Podsumowując, rynek ubezpieczeń OC stoi przed wieloma wyzwaniami. Rosnące koszty napraw, presja konkurencyjna i zmieniające się standardy likwidacji szkód mogą w niedalekiej przyszłości wpłynąć na ceny polis. Dla konsumentów ważne będzie śledzenie tych trendów i dokonywanie wyborów, które najlepiej zabezpieczą ich interesy finansowe.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również