Wybór sposobu finansowania pojazdu nie należy do najłatwiejszych.

Leasing czy najem? Poznaj za i przeciw

leasing czy wynajem długoterminowy - doradca leasingowy
27 lutego 2023

Wybór rodzaju finansowania pojazdu nie należy do najłatwiejszych. Leasing konsumencki kusi uproszczoną procedurą, za to wynajem długoterminowy brakiem opłaty wstępnej. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw – najlepiej pod czujnym okiem eksperta. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wyjść na tym najlepiej!

Leasing konsumencki – co to jest?

Słowo leasing pochodzi od angielskiego „to lease” oznaczającego dzierżawę/najem. To forma finansowania inwestycji, w tym wypadku, samochodu, czy innego pojazdu, która umożliwia korzystanie z niego bez konieczności posiadania środków na zakup.

Decyzja o skorzystaniu z leasingu konsumenckiego zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby i preferencje, sytuacja finansowa oraz warunki oferty. 

doradztwo leasingowe - leasing samochodu

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat leasingu samochodu, koniecznie umów się na spotkanie z naszymi doradcami leasingowymi.

Sprawdź naszą ofertę leasingu!

Oto kilka korzyści i wad, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji:

Zalety:
stałe koszty: w ramach umowy leasingowej ustalane są miesięczne opłaty, co ułatwia planowanie budżetu.
brak konieczności wykładania dużej kwoty na start: to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą zainwestować w samochód,
elastyczność: leasingodawcy oferują różne modele i opcje, co stwarza szansę wyboru zarówno samochodu, jak i warunków leasingu dostosowanych do indywidualnych potrzeb,
możliwość wymiany samochodu na lepszy model po upływie określonego czasu: pozwali to korzystać z najnowszych technologii i rozwiązań,
niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów.
Wady:
brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
wyższe koszty niż przy kredycie: leasing konsumencki może być droższy, ponieważ w ramach opłat zawarte są też koszty najmu i korzystania z samochodu.
brak własności: w ramach umowy leasingowej samochód pozostaje własnością leasingodawcy, co oznacza, że nie można go sprzedać lub zastawić.
ryzyko dodatkowych kosztów: w leasingu konsumenckim płacisz regularne raty, które zazwyczaj są niższe niż w przypadku kredytu konsumenckiego. Całkowity koszt może być wyższy, ponieważ zawiera dodatkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie czy serwis.
fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury.

WARTO PAMIĘTAĆ:

Usługodawcy różnią się cenami prowizji za udzielenie leasingu, możliwością i ofertą ubezpieczenia pojazdu oraz opłatą za opracowanie wniosku. Przed każdą podpisaną umową warto skontaktować się z doradcą finansowym, który przeanalizuje wskazane warunki i wesprze w ewentualnych negocjacjach.
doradztwo leasingowe samochodu
Leasing konsumencki to uproszczone procedury i minimum formalności. Najem długoterminowy chroni nas przed stresem związanym ze sprzedażą i wyrejestrowaniem.

Czym jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy, tak jak krótkoterminowy, który znamy z wakacji czy usług typu car-sharing, opiera się na użytkowaniu pojazdu, który nie należy do nas. Zmienia się jedynie okres trwania umowy. Nie musimy kupować samochodu, martwić się jego serwisem czy wymianą opon.

Co do zasady, naszym zmartwieniem pozostaje tylko rata, jaką trzeba opłacić i paliwo, które należy wlać do baku.

- mówi Jarosław Leszkowicz, Kierownik Działu Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance.
Zalety:
brak konieczności wpłaty określonej kwoty na start,
łatwość obsługi: w ramach najmu długoterminowego często zapewniane są usługi takie jak serwisowanie, wymiana opon i ubezpieczenie, co może ułatwić korzystanie z samochodu,
brak stresu towarzyszącego sprzedaży czy wyrejestrowania,
rozwiązanie zarówno dla firm, jak i konsumentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.
Wady:
limit przejechanych kilometrów,
większe koszty niż przy krótkoterminowym wynajmie,
wysoka kwota wykupu pojazdu pod koniec umowy,
możliwość pojawienia się dodatkowych opłat, wynikających z nieprawidłowego użytkowania pojazdu.
Niektóre koszty, takie jak nadmierna eksploatacja lub uszkodzenia, mogą zostać przypisane do wynajmującego.

Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy – co wybrać?

Decyzja między leasingiem konsumenckim czy wynajmem długoterminowym zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Każda z opcji ma swoje zalety, które warto rozważyć, w zależności od preferencji, długości użytkowania pojazdu oraz kosztów, jakie jesteśmy gotowi ponieść. Aby wybrać najlepszą opcję, warto dokładnie porównać obie formy finansowania, analizując koszty, elastyczność i warunki umowy.

Leasing konsumencki to dobra opcja dla osób, które chcą korzystać z nowego pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego zakupu. Procedury leasingowe są uproszczone, co oznacza, że decyzję o finansowaniu można podjąć szybko, bez nadmiernej ilości formalności. Dodatkowo leasing pozwala na stałe opłaty miesięczne, co ułatwia planowanie budżetu. Należy jednak pamiętać, że po zakończeniu umowy, samochód nie staje się własnością leasingobiorcy, co dla niektórych może być minusem.

Z kolei wynajem długoterminowy konsumencki zapewnia brak konieczności wpłaty określonej kwoty na start. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się o koszty na start. Niestety po zakończeniu umowy wynajmu użytkownik jest obciążony wyższymi kosztami wykupu.

Podsumowanie

Podsumowując, warto rozważyć najem długoterminowy, jeśli potrzebujesz samochodu na dłuższy okres i chcesz czuć pewną stałość oraz elastyczność wyboru modelu i opcji. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować koszty oraz upewnić się, że konkretna oferta odpowiada Twoim potrzebom.

WARTO PAMIĘTAĆ:

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać warunki i upewnić się, że rozumiemy wszystkie zapisy. Warto sprawdzić, czy istnieją dodatkowe opłaty za wczesne rozwiązanie lub koszty związane z użytkowaniem, takie jak serwis czy wymiana części. Przed ostatecznym podjęciem decyzji zachęcam do rozmowy z doradcą finansowym. Ekspert sprawdzi nasze możliwości finansowe, podpowie najbardziej optymalne rozwiązanie oraz ​prześwietli treści umów.

dodaje Jarosław Leszkowicz.

Comiesięczne raty za wynajem długoterminowy są niższe niż w przypadku klasycznego leasingu.

Powiązane artykuły

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja