Wybór sposobu finansowania pojazdu nie należy do najłatwiejszych.

Leasing czy najem? Poznaj za i przeciw

leasing czy wynajem długoterminowy - doradca leasingowy
27 lutego 2023

Wybór rodzaju finansowania pojazdu nie należy do najłatwiejszych. Leasing konsumencki kusi uproszczoną procedurą, za to wynajem długoterminowy brakiem opłaty wstępnej. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw – najlepiej pod czujnym okiem eksperta. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wyjść na tym najlepiej!

Leasing konsumencki – co to jest?

Słowo leasing pochodzi od angielskiego „to lease” oznaczającego dzierżawę/najem. To forma finansowania inwestycji, w tym wypadku, samochodu, czy innego pojazdu, która umożliwia korzystanie z niego bez konieczności posiadania środków na zakup.

Decyzja o skorzystaniu z leasingu konsumenckiego zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby i preferencje, sytuacja finansowa oraz warunki oferty. 

doradztwo leasingowe - leasing samochodu

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów na temat leasingu samochodu, koniecznie umów się na spotkanie z naszymi doradcami leasingowymi.

Sprawdź naszą ofertę leasingu!

Oto kilka korzyści i wad, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji:

Zalety:
stałe koszty: w ramach umowy leasingowej ustalane są miesięczne opłaty, co ułatwia planowanie budżetu.
brak konieczności wykładania dużej kwoty na start: to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą zainwestować w samochód,
elastyczność: leasingodawcy oferują różne modele i opcje, co stwarza szansę wyboru zarówno samochodu, jak i warunków leasingu dostosowanych do indywidualnych potrzeb,
możliwość wymiany samochodu na lepszy model po upływie określonego czasu: pozwali to korzystać z najnowszych technologii i rozwiązań,
niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów.
Wady:
brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
wyższe koszty niż przy kredycie: leasing konsumencki może być droższy, ponieważ w ramach opłat zawarte są też koszty najmu i korzystania z samochodu.
brak własności: w ramach umowy leasingowej samochód pozostaje własnością leasingodawcy, co oznacza, że nie można go sprzedać lub zastawić.
ryzyko dodatkowych kosztów: w leasingu konsumenckim płacisz regularne raty, które zazwyczaj są niższe niż w przypadku kredytu konsumenckiego. Całkowity koszt może być wyższy, ponieważ zawiera dodatkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie czy serwis.
fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury.

WARTO PAMIĘTAĆ:

Usługodawcy różnią się cenami prowizji za udzielenie leasingu, możliwością i ofertą ubezpieczenia pojazdu oraz opłatą za opracowanie wniosku. Przed każdą podpisaną umową warto skontaktować się z doradcą finansowym, który przeanalizuje wskazane warunki i wesprze w ewentualnych negocjacjach.
doradztwo leasingowe samochodu
Leasing konsumencki to uproszczone procedury i minimum formalności. Najem długoterminowy chroni nas przed stresem związanym ze sprzedażą i wyrejestrowaniem.

Czym jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy, tak jak krótkoterminowy, który znamy z wakacji czy usług typu car-sharing, opiera się na użytkowaniu pojazdu, który nie należy do nas. Zmienia się jedynie okres trwania umowy. Nie musimy kupować samochodu, martwić się jego serwisem czy wymianą opon.

Co do zasady, naszym zmartwieniem pozostaje tylko rata, jaką trzeba opłacić i paliwo, które należy wlać do baku.

- mówi Jarosław Leszkowicz, Kierownik Działu Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance.
Zalety:
brak konieczności wpłaty określonej kwoty na start,
łatwość obsługi: w ramach najmu długoterminowego często zapewniane są usługi takie jak serwisowanie, wymiana opon i ubezpieczenie, co może ułatwić korzystanie z samochodu,
brak stresu towarzyszącego sprzedaży czy wyrejestrowania,
rozwiązanie zarówno dla firm, jak i konsumentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.
Wady:
limit przejechanych kilometrów,
większe koszty niż przy krótkoterminowym wynajmie,
wysoka kwota wykupu pojazdu pod koniec umowy,
możliwość pojawienia się dodatkowych opłat, wynikających z nieprawidłowego użytkowania pojazdu.
Niektóre koszty, takie jak nadmierna eksploatacja lub uszkodzenia, mogą zostać przypisane do wynajmującego.

Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy – co wybrać?

Decyzja między leasingiem konsumenckim czy wynajmem długoterminowym zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Każda z opcji ma swoje zalety, które warto rozważyć, w zależności od preferencji, długości użytkowania pojazdu oraz kosztów, jakie jesteśmy gotowi ponieść. Aby wybrać najlepszą opcję, warto dokładnie porównać obie formy finansowania, analizując koszty, elastyczność i warunki umowy.

Leasing konsumencki to dobra opcja dla osób, które chcą korzystać z nowego pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego zakupu. Procedury leasingowe są uproszczone, co oznacza, że decyzję o finansowaniu można podjąć szybko, bez nadmiernej ilości formalności. Dodatkowo leasing pozwala na stałe opłaty miesięczne, co ułatwia planowanie budżetu. Należy jednak pamiętać, że po zakończeniu umowy, samochód nie staje się własnością leasingobiorcy, co dla niektórych może być minusem.

Z kolei wynajem długoterminowy konsumencki zapewnia brak konieczności wpłaty określonej kwoty na start. Jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się o koszty na start. Niestety po zakończeniu umowy wynajmu użytkownik jest obciążony wyższymi kosztami wykupu.

Podsumowanie

Podsumowując, warto rozważyć najem długoterminowy, jeśli potrzebujesz samochodu na dłuższy okres i chcesz czuć pewną stałość oraz elastyczność wyboru modelu i opcji. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować koszty oraz upewnić się, że konkretna oferta odpowiada Twoim potrzebom.

WARTO PAMIĘTAĆ:

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać warunki i upewnić się, że rozumiemy wszystkie zapisy. Warto sprawdzić, czy istnieją dodatkowe opłaty za wczesne rozwiązanie lub koszty związane z użytkowaniem, takie jak serwis czy wymiana części. Przed ostatecznym podjęciem decyzji zachęcam do rozmowy z doradcą finansowym. Ekspert sprawdzi nasze możliwości finansowe, podpowie najbardziej optymalne rozwiązanie oraz ​prześwietli treści umów.

dodaje Jarosław Leszkowicz.

Comiesięczne raty za wynajem długoterminowy są niższe niż w przypadku klasycznego leasingu.

Powiązane artykuły

budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł
jak mądrze inwestować w grunty

Ziemia jako narzędzie dywersyfikacji inwestycji. Dlaczego warto?

Dywersyfikacja naszego kapitału poprzez odpowiedni dobór inwestycji i aktywów jest jednym z najważniejszych elementów w zarządzaniu ryzykiem finansowym. Polega ona na alokacji kapitału w różne klasy aktywów, aby zminimalizować ryzyko, zmaksymalizować zyski oraz być przygotowanym na wahania koniunkturalne. Jednym z kluczowych, choć często niedocenianych składników zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego jest ziemia. Inwestowanie w grunty, zarówno rolne,…
Czytaj artykuł
inwestowanie w USA co się opłaca

Ekspozycja na amerykański rynek akcji a oferta Phinance S. A.

Amerykański rynek akcji jest jednym z najbardziej rozwiniętych i dynamicznych rynków na świecie, przyciągając inwestorów z różnych części globu, w tym również z Polski. Jego ogromna kapitalizacja, płynność oraz innowacyjność sprawiają, że jest on atrakcyjnym celem dla inwestorów poszukujących wysokich stóp zwrotu. Phinance S.A., jako jedna z czołowych firm doradztwa finansowego w Polsce, oferuje swoim…
Czytaj artykuł
obligacje skarbu państwa największy zysk

Rekordowa sprzedaż, ale i zmiana preferencji na rynku obligacji detalicznych

Po siedmiu miesiącach 2024 r. sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła już 50,4 mld zł. To wynik wyższy niż w całym 2023 r, gdy Polacy kupili państwowe obligacje za 48,7 mld zł. W narodowej percepcji więc, oprócz tradycyjnej kawalerki na wynajem, jako „bezpieczna inwestycja” zakotwiczone zostały obligacje detaliczne. Bardzo wysoka sprzedaż oznacza, że pobity w całym 2024…
Czytaj artykuł
oszczędzanie na emeryturę

Najniższa dzietność od lat 50. zagrożeniem dla twojej emerytury!

Stoimy w obliczu ogromnych zmian społecznych. W najbliższych dekadach będziemy zmagać się z problemem zmniejszającej się liczby osób pracujących i pytaniami, jak wypłacać emerytury, jakie są prognozowane emerytury i jak dbać o starzejące się społeczeństwo. Liczne badania pokazują, że „dobrze już było”. Zatem, co przyniesie przyszłość? Utrzymanie współczynnika dzietności równego lub większego od 2,1 dziecka…
Czytaj artykuł
transformacja energetyczna jak inwestować w OZE czy warto

Rzecz o transformacji energetycznej, czyli nasze panele pracują aż furczy

Popyt na energię elektryczną, jest jednym ze wskaźników z którego analitycy prognozują wzrost gospodarczy. W I półroczu wzrósł on o ponad 3 proc. rok do roku. Warto przyjrzeć się zmianom (transformacji) na rynku energii. Polskie elektrownie wyprodukowały od stycznia do czerwca 2024 r. ponad 83 TWh. W pierwszych sześciu miesiącach roku poprzedniego wyprodukowały 80,7 TWh.…
Czytaj artykuł
komentarz rynkowy Phinance

Rynek zareagował na zmiany w amerykańskiej polityce

Nieoczekiwany zwrot akcji w wyścigu o Biały Dom oraz zbliżające się wyniki największych technologicznych gigantów wprowadzają niepewność na rynki. Jakie konsekwencje dla inwestorów niesie ze sobą rezygnacja Bidena i czy S&P500 utrzyma wzrostowy trend? Odpowiedzi na te pytania mogą mieć kluczowe znaczenie dla portfeli inwestorów. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komentarzem rynkowym. AKCJE Do…
Czytaj artykuł

Zobacz również