Kontrakty terminowe na złoto – handel i perspektywy.

Blog 3 min.
19 stycznia 2024
W perspektywie zbliżających się obniżek stóp procentowych w USA, coraz więcej aktywnie poszukujących możliwości inwestycyjnych osób, zwraca swoje zainteresowanie w kierunku złota. Jakie mamy w tym zakresie nowoczesne instrumenty finansowe i gdzie można je nabyć?

W 1974 roku po uwolnieniu w Stanach Zjednoczonych handlu złotem Nowojorska Giełda Towarowa (New York Commodity Exchange, “NYMEX”) wprowadziła na rynek pierwszy kontrakt terminowy na złoto, a w 1982 roku opcje na złoto. W 1994 roku New York Mercantile Exchange i COMEX połączyły się. Obecnie NYMEX jest własnością COMEX a obie giełdy należą do Chicago Mercantile Exchange Group (CME Group). Dział COMEX jest miejscem handlu instrumentami pochodnymi (kontraktami terminowymi i opcjami) na złoto i srebro. Inwestorzy mogą zawierać transakcje spekulacyjne, zabezpieczające i arbitrażowe.

Najbardziej znanym instrumentem finansowym na COMEX jest kontrakt terminowy na 100 uncji złota (symbol: GC). Na giełdzie są również notowane kontrakty na mniejsze ilości złota - 50 uncji oraz 10 uncji. Z łatwością można odnaleźć oferty brokerów, tak polskich jak i zagranicznych, umożliwiających dokonywanie transakcji tymi instrumentami. Mamy też kilkanaście funduszy inwestycyjnych w Polsce, które w procesie inwestycyjnym operują tymi instrumentami.

A co z perspektywami dla ceny złota? Złoto ustanowiło niedawno nowy rekord wszech czasów (27.12.2023 - 2077 USD za uncje w cenach zamknięcia), po czym nastąpiła realizacja zysków. W dłuższym terminie powinno ono drożeć wraz ze spadkiem realnych stóp procentowych, co zwiększa jego atrakcyjność względem innych aktywów. Realne stopy procentowe to stopy procentowe po odjęciu inflacji. Są miarą rzeczywistego kosztu pożyczania pieniędzy i stopy zwrotu z inwestycji. Gdy realne stopy procentowe są dodatnie, to nominalna stopa procentowa jest wyższa niż aktualna stopa inflacji. Jeśli kolejne dwa–trzy lata przyniosą spadek realnych stóp procentowych (co jest możliwe przy założeniu chłodzenia się gospodarki USA), to w ostatnich 20 latach nie było takiej sytuacji, aby wraz z ich spadkiem złoto nie drożało (!). Drugim argumentem za wzrostem ceny jest stały popyt ze strony banków centralnych. Według Światowej Rady Złota banki centralne rynków wschodzących kupowały średnio 473 ton rocznie w latach 2010–2021. W 2022 roku było to już 1100 ton tego cennego metalu, a rok 2023 to rekordowe 1200 ton.  Analitycy prognozują, że to wzmożenie może trwać jeszcze przez długie lata. W opublikowanej w maju ankiecie blisko jedna czwarta wszystkich banków centralnych stwierdziła, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planują zwiększyć swoje rezerwy złota. To dwa argumenty „za złotem” a pozostaje jeszcze zwykle najczęściej cytowany przy złocie - obawy związane z niestabilną sytuacją gospodarczą i polityczną na świecie.

Wydaje się, że złoto, a w szczególności kontrakty terminowe i opcje na złoto pozostaną długi czas w kręgu zainteresowania inwestujących na rynkach.

W Phinance wierzymy, że doświadczenie i wiedza naszych doradców pozwala skutecznie zarządzać inwestycjami, biorąc pod uwagę aktualne trendy tak na rynku złota jak i szerzej rozumianych inwestycji. Warto skonsultować się z nimi, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści płynące z inwestycji w złoto, zwłaszcza w kontekście obniżek stóp procentowych i globalnej sytuacji ekonomiczno-politycznej.

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja