Konflikt zbrojny, a rynek funduszy – co warto wiedzieć?

22 września 2023

Konflikt zbrojny trwa, a złoto wraca do łask. Czy można już po 3 tygodniach szukać analogii do sytuacji na rynku funduszy inwestycyjnych do tej sprzed dwóch lat, kiedy wybuchła pandemia COVID-19?

Wielu ekspertów zastanawia się już dziś, czy długofalowe skutki epidemii koronawirusa będą miały dla rynków gospodarczych podobny skutek, jak działania militarne Rosji podczas inwazji na Ukrainę. Na początku pandemii wartość rynku w ciągu 30 dni cofnęła się do poziomu z grudnia 2015 roku i w ciągu tylko jednego miesiąca z rynku ubyło 29,6 miliarda złotych. Był to więc spadek o 11%

W przypadku pandemii koronawirusa rynek zdołał odrobić stratę w ciągu 6 miesięcy. We wrześniu osiągnął szczytową wartość 314 miliardów, ale też stracił w ciągu 5 miesięcy 24,5 miliarda złotego, co stanowi spadek o 70%. Zatem, na koniec lutego osiągnął poziom 289,6 miliarda złotych. Bardzo ważnym elementem tych spadków był wzrost rentowności obligacji oraz inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu 30 dni wartość rynku zmniejszyła się o 6,9 miliarda złotych. Grzegorz Kaliszuk, dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Phinance S.A., zauważa, że możemy zobaczyć już pewną analogię co do wartości pomiędzy tąpnięciem covidowym oraz tym związanym z rentownościami obligacji, choć skutki wybuchu wojny za wschodnią granicą Polski mogą te spadki w najbliższych miesiącach jeszcze pogłębić.

Wykres: Struktura salda wpłat i umorzeń w zdefiniowanych okresach (w mln zł)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostępnych w serwisie FundOnline

Grzegorz Kaliszuk podkreśla, że w marcu 2020 roku, czyli w ramach pierwszego spadku oraz w ramach zakresu dat październik 2021- luty 2022, czyli drugiego spadku, aktywa odpłynęły w większości z funduszy dłużnych. Należy jednak podkreślić, że - w przypadku spadku covidowego - odpływ dotyczył znakomitej większości funduszy obligacji korporacyjnych, a aktualny, którego dołek zapewne jest jeszcze przed nami, dotyczyć będzie przede wszystkim obligacji skarbowych.

Nasz ekspert podkreślił, że odporne na kryzys  okazały się fundusze zdefiniowanej daty PPK. W związku z tym, widać skokowe zainteresowanie funduszami surowców, w tym głównie złota. Zazwyczaj podczas konfliktów zbrojnych wartość złota zdecydowanie rośnie. Grzegorz Kaliszuk nadmienił również, że dopiero w najbliższym kwartale zobaczymy czy mamy do czynienia z pogłębioną korektą na rynku funduszy, czy też będziemy w trendzie bocznym.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również