KOMENTARZ DO WYNIKU PORTFELI UFK ALFA ETF I UFK AEGON PIN

22 stycznia 2016

Pomimo, iż profil ryzyka poszczególnych portfeli UFK Alfa ETF (dalej: portfele ETF) i UFK Aegon PIN (dalej: portfele PIN) jest zbliżony (analogiczne benchmarki), wyniki za 2015 rok są zgoła odmienne.

Tak znacząca różnica wynikła przede wszystkim z dwóch elementów:

  • Większa ekspozycja portfeli ETF na spółki z indeksu WIG20 vs. większa eskpozycji portfeli PIN na spółki z indeksu mWIG40 i sWIG80.
  • Mniejsze zaangażowanie portfeli ETF w indeksy zagraniczne, a tym samym ograniczenie ryzyka walutowego.

Na poniższym wykresie widać stopy zwrotu z polskich indeksów giełdowych w 2015 roku: WIG20, mWIG40 i sWIG80.

WIG20 stracił prawie 20% co wypada bardzo słabo na tle mniejszych spółek – mWIG40: +2,4%; sWIG80: +9,1%.

Większa ekspozycja portfeli ETF na indeks WIG20 wynikała przede wszystkim z konstrukcji jedynego posiadanego instrumentu odwzorowującego polski rynek akcyjny (nie uwzględniając niepłynnego ETF na WIG20), a mianowicie funduszu „Aegon Polish Equity Fund”. Odwzorowuje on swoim zachowaniem w 80% indeks WIG20, w 15% mWIG40 i 5% WIBOR 3-miesięczny. W portfelach PIN wyselekcjonowane zostały natomiast fundusze z ekspozycją na mniejsze spółki (jak np. Noble Akcji Małych i Średnich Spółek czy Investor Top 25 Małych Spółek) co przyniosło wymierne korzyści. To właśnie te spółki okazały się „siłą” polskiej giełdy w 2015 roku.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że oba portfele miały średnioroczne podobne zaangażowanie w polskie akcje – portfel PIN K1 miał przez cały okres około 40% polskich akcji, natomiast portfel ETF1 średnio około 45% (przy czym udział ten był zmienny i wahał się od 30% do 67%). Zostało to przedstawione na poniższym wykresie.

Wzrost zaangażowania portfeli ETF na polskim rynku kapitałowym wynikał przede wszystkim z przyjętego założenia, że rynek wraz z rosnącym prawdopodobieństwem zmiany władzy politycznej w Polsce, będzie to uwzględniał w cenach, a tym samym wyniki wyborów parlamentarnych zostaną zdyskontowane w cenach przed 25 października 2015 roku.

O ile negatywne dla wycen giełdowych elementy programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, jak podatek bankowy, podatek od powierzchni handlowych czy przejmowanie nierentownych kopalń przez firmy energetyczne zostały w znacznej mierze uwzględnione w wycenach o tyle po wyborach pojawiło się wiele elementów zaskakujących negatywnie, zarówno o podłożu krajowym, jak i zagranicznym. Wśród najważniejszych negatywnych zaskoczeń na krajowym rynku należy wymienić:

  • Rosnąca niepewność polityczna związana z szeroko rozumianymi zmianami w trybunale konstytucyjnym.
  • Wyższy podatek bankowy dla ubezpieczycieli.
  • Niepewność odnośnie kształtu ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych.
  • Bankructwo Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oznaczający większe wpłaty pozostałych banków do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jednak wydaje się, że równie mocne negatywne piętno odcisnęły na polskim rynku wydarzenia zagraniczne, takie jak:

  • Rosnące obawy o znaczne spowolnienie chińskiej gospodarki, co przełożyło się przede wszystkim na mocną wyprzedaż rynków wschodzących (emerging markets).
  • Obawy o skutki finansowe dla krajów rynków wschodzących po pierwszej od 9 lat podwyżce stóp procentowych w USA.
  • Rosnąca niepewność na rynkach finansowych związana z napływem uchodźców do Europy, zamachami terrorystycznymi, atakami zbrojnymi koalicjantów na wojska Państwa Islamskiego czy wzrostem napięcia na linii Turcja-Rosja po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu wojskowego.

Tym samym, niedoszacowane przez nas czynniki ryzyka, których materializacja przebiegła stosunkowo dynamicznie i często miała charakter losowy (jak zamachy terrorystyczne), przy większym zaangażowaniu w polskie akcje w portfelu ETF względem PIN w tym okresie, przełożyła się na znaczne różnice w całorocznym wyniku. Warto przy tym podkreślić, że sytuacja fundamentalna naszego kraju nie uległa pogorszeniu. Analizując „twarde” dane makroekonomiczne, jak dynamika sprzedaży detaliczne, produkcji przemysłowej, stopa bezrobocia, wzrost gospodarczy czy indeks PMI sytuacja pozostaje stabilna (kilkuletnie wykresy poniżej). Słychać też coraz więcej głosów, że program „rodzina 500+” czy ograniczenie ciężaru kredytowego dla „frankowiczów”, będą wpierać wzrost gospodarczy w średnim terminie i trudno się z tym nie zgodzić. Jednak w krótkim terminie rynki zdominowane zostały przez negatywny sentyment, wzrost niepewności co do dalszych działań nowego rządu czy globalne obawy o wzrost gospodarczy. To jednak nie powinno zaszkodzić naszej gospodarce w dłuższej perspektywie i po krótkoterminowych zawirowaniach rynek ma szanse pokazać swoją siłę (analogicznie jak na Węgrzech).

Również nie bez znaczenia pozostała ekspozycja na rynki zagraniczne. O ile nominalne stopy zwrotów z indeksów były w okolicy zera (S&P500 czy MSCI India) to samo osłabienie złotego względem dolara wyniosło nieco ponad 10% (co oczywiście poprawiało stopę zwrotu z zagranicznych inwestycji). W przypadku notowań EURPLN rok zakończył się w okolicy zera (-1,2%).

Tym samym, lepsza selekcja na krajowym „podwórku” (przeważenie małych i średnich spółek kosztem dużych), jak również większa ekspozycja zagraniczna (pozytywne zachowanie kursu walutowego względem neutralnego zachowania indeksów) pozwoliła portfelom PIN osiągnąć znacznie lepsze wyniki aniżeli portfelom ETF.

Łukasz Wosch, Doradca Inwestycyjny DM Alfa.

Skontaktuj się z nami, aby zasięgnąć rady doradcy inwestycyjnego!

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja