KLIENTOCENTRYZM – CO DLA NAS ZNACZY I DLACZEGO W CENTRUM NASZYCH DZIAŁAŃ JEST ZAWSZE KLIENT?

12 sierpnia 2022

Podejście do obsługi klienta w doradztwie finansowym ewoluowało przez lata. W Phinance jednak zawsze w centrum naszych starań stawialiśmy klienta. Ta postawa nie zmieniła się w ciągu 20 lat naszej historii i jest gwarantem nie tylko pełnego zadowolenia naszych klientów, ale także rozwoju firmy. Dlaczego to takie ważne?

Doradztwo finansowe, potocznie kojarzone jest z oferowaniem i sprzedażą konkretnych produktów. Jeśli klient zgłasza zapotrzebowanie na kredyt lub ubezpieczenie nieruchomości, uważa się, że tylko takie produkty powinien otrzymać. W bardzo wąsko pojętym doradztwie, które na dojrzałych ekonomicznie rynkach już praktycznie nie funkcjonuje, takie podejście jest przeżytkiem. 

Klient zwracając się do eksperta powinien oczekiwać kompleksowej opieki, wsparcia w podjęciu decyzji, przyjrzenia się swoim faktycznym potrzebom, analizie swoich możliwości finansowych, odwołaniu się swojej świadomości i wiedzy finansowej, a nie wyłącznie zaoferowania wyboru pomiędzy jednym czy drugim produktem. 

Klientocentryzm -  co oznacza w Phinance? 

 Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest. Klientocentryzm (z ang. customer centricity) to  podejście biznesowe zorientowane na zaspokajanie potrzeb klienta i możliwie jak największe ułatwianie mu podejmowania właściwych decyzji. Zasadniczo, klientocentryzm opiera się na maksymalnym dostosowaniu propozycji firmy do oczekiwań i potrzeb klientów. Oferta powinna być szyta na miarę, w żadnym razie nie powinna być sztampowa i ogólna- w końcu każdy z nas ma inne potrzeby i w inny sposób chce je realizować. Klient powinien mieć poczucie, że doradca, do którego się zwraca, traktuje go z uwagą, indywidualnie, a nie jako jednego z wielu „petentów”. 

Klientocentryzm to także skupianie się na potrzebach Klienta w trakcie obsługi już nabytego produktu, zawartych umów. Obsługa ta ma być niezauważalna, sprowadzona do wymaganych formalności, jednocześnie dająca poczucie ciągłej asysty i śledzenia zmian rynkowych przez Doradcę.

Klientocentryzm w Phinance oznacza dokładnie takie podejście i przede wszystkim bazuje na przekonaniu, że klient, który wie, że jest w centrum starań doradcy, firmy, jest w stanie takiej firmie i doradcy właśnie zaufać na dłużej, dzięki czemu relacja ta nie jest wyłącznie jednorazową przygodą, a wspólną podróżą, która obu stronom może dać satysfakcję. 

Klientocentryzm w praktyce -  czyli przychodzi klient do doradcy i …

Oczywiście wiele można mówić o ideałach, ale finalnie liczy się to, jak wygląda praktyka. 

W Phinance, klientocentryzm nie jest tylko teorią, ale bazą do wszystkich działań szkoleniowych, wypracowanych procesów i obsługi klienta. 

Klient zwracając się do doradcy, może liczyć na analizę potrzeb oraz wsparcie w procesie jej opracowywania. Taka analiza pomaga lepiej poznać klienta, a samemu klientowi umożliwia przyjrzenie się temu jak wygląda jego sytuacja finansowo- ubezpieczeniowa, oraz rozeznanie szans i zagrożeń. 

Taki „audyt” sytuacji jest świetnym punktem wyjścia do określenia tego czego nam naprawdę potrzeba. Często zdarzy się, że klient od doradcy wyjdzie z kompletnie innym produktem niż ten o którym pierwotnie myślał. Ważne jednak, aby wyszedł po prostu zadowolony. 

Zadowolenie klienta i jego poczucie bycia naprawdę dobrze zaopiekowanym przed doradcę, tworzy relację na lata -  mówi Grzegosz Kaliszuk z Phinance.  Przede wszystkim pomaga budować zaufanie, które w tej branży jest kluczowe dla podejmowania właściwych decyzji. Klient, pracując z jednym doradcą uczy się zwracać do niego przy podejmowaniu decyzji przez co minimalizuje ryzyko podejmowania niewłaściwych finansowych ruchów, a doradca ma szansę poznać klienta i jego podejście do ryzyka, inwestowania czy oszczędzania. 

Klientocentryzm niemożliwy bez wieloproduktowości

Mówią o tym nasi klienci, którzy korzystają z naszych usług przez wiele lat, niejednokrotnie podejmując z nami decyzje o zakupie pierwszego mieszkania, kredytach, oszczędnościach emerytalnych, zabezpieczeniu dzieci czy inwestycjach.

W klientocentrycznym podejściu pomaga także wieloproduktowość. Phinance po 20 latach działalności oferuje ogromny przekrój produktów i z dumą możemy powiedzieć, że jest to oferta najbardziej kompleksowa spośród dostępnych na rynku. 

Świadczą o tym setki zadowolonych klientów.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również