Hipoteka bez wkładu własnego – co musisz wiedzieć, opinie eksperta, czy warto skorzystać z programu?

22 września 2023

Mieszkania drożeją od kilku lat, a sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawia się zdecydowanie zbyt wolno. W Polsce znaczący jest ciągle deficyt mieszkań, ich niski standard lub metraż. Zaskoczyć może fakt, że 5 mln osób w Polsce mieszka poniżej podstawowego standardu, tj. w lokalu bez łazienki czy np. bieżącej wody. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozważa zakup nieruchomości. Do tej pory barierą w realizacji takiej transakcji był między innymi brak wkładu własnego. W praktyce hipoteka bez wkładu własnego była praktycznie niemożliwa. Czy rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” pozwoli rozwiązać ten problem?

Ostatnie lata przyniosły znaczące podwyżki na rynku nieruchomości. W niektórych lokalizacjach, wzrost cen wynosi już nawet 50-70 %. Mieszkania kupowano na cele własne jako lokatę kapitału lub aby uciec przed szybującą inflacją. Ciągle jednak wiele osób planujących zakup nieruchomości lub budowę domu, zwlekało z taką decyzją z powodu braku oszczędności, które mogłyby pokryć wkład własny, konieczny do otrzymania kredytu hipotecznego.

Większość banków wymagała wkładu własnego w wysokości 10-20 % ceny nieruchomości, a więc w przypadku dzisiejszych cen mieszkań od około 30 do 200 tys. złotych.

Konieczność zgromadzenia takich oszczędności, dla wielu osób była do tej pory przeszkodą nie do przeskoczenia. Co zmieni program „Mieszkanie bez wkładu własnego?”

Mieszkanie, hipoteka bez wkładu własnego – co warto wiedzieć?

Program rządowy kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny.

Jak podkreśla strona rządowa: gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie jest instrumentem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach. Daje możliwość uzyskania kredytu na 100% wartości mieszkania, domu, jeśli posiadamy zdolność do obsługi takiego zobowiązania. 

Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt, ale maksymalnie będzie to kwota 100 tys. złotych.

Oznacza to, że będziemy mogli otrzymać np. gwarancję na 10 % wartości mieszkania w cenie 1 mln złotych, lub 20 % - dla nieruchomości wartej 500 tys. złotych - o ile bank udzieli nam takiego kredytu.

Program będzie miał również pewne ograniczenia.

Warunkiem otrzymania wsparcia w postaci gwarancji, jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wyjątek przewidziany przez ustawodawcę stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Takie rodziny mogą posiadać inne mieszkanie, ale w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci mniejsze niż 50 m2, rodzin z trojgiem dzieci mniejsze niż 75 m2, rodzin z czworgiem dzieci mniejsze niż 90 m2; rodziny posiadające pięcioro lub więcej dzieci limit metrażowy nie obowiązuje.

Minimalny okres, na jaki będzie udzielany gwarantowany kredyt mieszkaniowy, wynosi 15 lat. Co istotne, wsparcie mogą uzyskać tak rodziny jak i osoby samotne lub co jest nowością, pozostające w związkach nieformalnych, ale wychowujące razem dzieci.

W przypadku osób będących w związku nieformalnym, ale bez dzieci, ustawodawca przewiduje możliwość przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Jakie banki przystąpią do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, gdzie składać wnioski?

Zgodnie z informacjami rządowymi, lista banków, które przystąpią do programu, będzie dostępna po 27 maja, czyli po dacie startu programu.

Lista będzie prowadzona i udostępniana na stronie internetowej BGK w zakładce dotyczącej programu.

Jak uzyskać wsparcie? Wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wraz z niezbędnymi oświadczeniami o spełnieniu warunków określonych w ustawie, należy złożyć do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Z formalnościami należy jednak zaczekać do końca maja. Aktualnie nie ma możliwości wcześniejszego wnioskowania o kredyt z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Mieszkanie bez wkładu własnego – ocena eksperta

Program daje szansę na zakup mieszkania osobom borykającym się z problemem braku oszczędności, które można przeznaczyć na wkład własny lub nie mogących z różnych względów takich oszczędności inwestować w zakup własnej nieruchomości – mówi Adam Kasperski, Dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych w Phinance.

Trudno dziś oszacować jaki procent kredytobiorców zalicza się do tej grupy. Warto podkreślić, że program nie jest skierowany do osób o niskich dochodach, ponieważ nie ma on związku z samą zdolnością kredytową. 

Adam Kasperski, Phinance

Rekomendacja S, która obowiązuje od kwietnia 2022 r. zmniejszyła zdolność kredytową wielu klientów w sposób znaczący. W praktyce osoba, która jeszcze w lutym 2022 r. mogła otrzymać 500 tys. złotych kredytu, od kwietnia może liczyć na pożyczkę w wysokości od 350 -400 tys. złotych. Po zmianach, będzie mogła ona wnioskować o kredyt z wkładem własnym, jednak musi posiadać zdolność do jego spłaty. Jeśli takiej zdolności zdaniem banku nie posiada- kredytu nie będzie mogła otrzymać, nawet jeśli przysługuje jej gwarancja z BGK.

Program będzie z pewnością wsparciem dla rodzin z mniejszych ośrodków miejskich, gdzie ceny nieruchomości pozostają niższe niż w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście – mówi Adam Kasperski. Tak jak w przypadku wcześniejszych programów, problemem mogą być warunki określone przez ustawodawcę, które nie przystają do realiów największych miast i cen, obowiązujących na tych rynkach.

Czy warto będzie skorzystać z programu?

Zdaniem naszego eksperta – tak.

Nawet jeśli posiadamy część środków na wkład własny, a mamy możliwość uzyskania gwarancji z BGK, warto takie rozwiązanie rozważyć. Do tej pory wielu kredytobiorców z niskimi oszczędnościami inwestowało wszystkie swoje środki finansowe w wymagany wkład własny, pozbawiając się w ten sposób np. poduszki finansowej na wypadek trudności, utraty pracy czy zapożyczając u rodziny, a nawet zaciągając kredyty konsumenckie na ten cel. Ta grupa z pewnością ma szansę skorzystać na programie. Ocenę rozwiązania na pewno jednak warto odłożyć w czasie, a o pierwszych wynikach będziemy mogli rozmawiać zapewne po wakacjach.

Adam Kasperski, Phinance

Masz pytania, potrzebujesz dodatkowej wypowiedzi? Skontaktuj się z nami! 

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również