​Odkryj opinie ​eksperta finansowego Phinance.

Gwarancja wkładu własnego BGK – co warto wiedzieć?

22 września 2023

Mieszkania drożeją regularnie od wielu lat, a sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawia się wolno. Mimo hossy, którą obserwowaliśmy przez ostatnie pięciolecie, znaczący jest ciągle deficyt mieszkań, ich niski standard lub metraż. Wiele osób jest niezadowolonych ze swojego lokum. Do tej pory barierą w zmianie mieszkania czy budowie domu, był między innymi brak wkładu własnego. W praktyce hipoteka bez wkładu własnego była praktycznie niemożliwa, a konieczność zebrania środków na poziomie 50-100 tys. złotych, mało realna dla wielu rodzin. Czy rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” pozwoli rozwiązać ten problem?

Mieszkanie, hipoteka bez wkładu własnego – co musisz wiedzieć? 

Program rządowy, o którym mowa, zapewnia gwarancję wkładu własnego, której udziela BGK. Jak to działa w praktyce? 

Większość banków wymagała wkładu własnego w wysokości 10-20 % ceny nieruchomości, a więc w przypadku dzisiejszych cen mieszkań od około 30 do kilkuset tysięcy złotych. 

Dotychczas – nawet jeśli posiadaliśmy zdolność kredytową, ale nie posiadaliśmy znaczących oszczędności, środki potrzebne na wkład własny, powstrzymywały nas przed podjęciem decyzji o zakupie, zmianie mieszkania czy budowie własnego domu. W myśl rządowego programu, problem ten będzie mógł zostać rozwiązany dzięki gwarancji. 

Na wstępie warto jeszcze raz podkreślić, że program rządowy kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wkład własny. 

Kredyt mieszkaniowy z gwarancją udzielaną przez BGK, nie jest rozwiązaniem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach, zwłaszcza w sytuacji bardzo znaczącego pogorszenia zdolności kredytowych, spowodowanego przez wzrost stóp procentowych i nowe wymagania związane z Rekomendacją S.

Daje więc możliwość uzyskania kredytu na 100% wartości mieszkania, domu, ale tylko pod warunkiem, że posiadamy zdolność do obsługi takiego zobowiązania. Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt, ale maksymalnie będzie to kwota 100 tys. złotych. Oznacza to, że będziemy mogli otrzymać np. gwarancję na 10 % wartości mieszkania w cenie 1 mln złotych, lub 20 % - dla nieruchomości wartej 500 tys. złotych -  o ile bank udzieli nam takiego kredytu. Program będzie miał również pewne ograniczenia. 

Gwarancja wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej – jak uzyskać, gdzie składać wnioski? 

Lista banków, które podpisały umowy z BGK umożliwiające zabezpieczanie kredytów gwarancją:

- Alior Bank S.A.,
- Bank Ochrony Środowiska S.A.,
- Bank Pekao S.A.,
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- BPS S.A.PKO Bank Polski S.A.,
- Santander Bank Polska S.A.

Obecnie BGK prowadzi rozmowy, z kolejnymi bankami, które zgłosiły zainteresowanie podpisaniem umowy pozwalającej na udzielanie kredytu z gwarancją i realizację spłaty rodzinnej. Lista jest aktualizowana na bieżąco.

Wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wraz z niezbędnymi oświadczeniami o spełnieniu warunków określonych w ustawie, należy złożyć do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Gwarancja wkładu własnego – ocena eksperta 

Program będzie z pewnością korzystny dla wielu rodzin, które nie posiadają oszczędności na wkład własny lub posiadają, ale w stopniu niewystarczającym. – mówi Senior Partner Phinance, Albert Opoka.  

W najbliższych miesiącach będziemy obserwować sytuację na rynku mieszkaniowym i mamy nadzieję, że program ten będzie modyfikowany, np. w zakresie limitów cen, aby lepiej przystawał do warunków rynkowych i umożliwiał zakup mieszkania większej grupie osób.  Czy warto będzie skorzystać z programu? Sytuacja rynkowa jest bardzo dynamiczna i nawet jeśli posiadamy część środków na wkład własny, a jednocześnie kwalifikujemy się do gwarancji z BGK, warto takie wsparcie w kredytowaniu rozważyć. Każdorazowo warto o tym porozmawiać z Doradcą Finansowym. 

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja