FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

16 kwietnia 2024

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz pierwszy w XXI wieku szczytowy poziom FFR jest wyższy niż w cyklu poprzednim.

Wpływ stóp procentowych w USA na rynki

Mamy to wyjątkowe szczęście, że możemy dzień po dniu obserwować, jak ważne dla światowych trendów okazały się stopy procentowe w USA. Każde dane, które oddalają prawdopodobieństwo wejścia w cykl obniżania stopy procentowej powodują wzrost rentowności obligacji (spadek cen, w konsekwencji spadek cen funduszy inwestujących w obligacje) najpierw w USA a potem szeroko na świecie. Świetnym przykładem są polskie obligacje, które już od kilku miesięcy odwzorowują ruch cenowy obligacji amerykańskich. Dla akcji (zwłaszcza spółek bazujących na kredycie, spółek wzrostowych), oddalające się obniżki stopy to zła wiadomość. Dopóki jednak w realnej gospodarce nie widać wyraźnego wpływu wysokich stóp na wyniki finansowe, to sama nawet oddalająca się nadzieja na obniżki stóp na krótką metę wystarcza.

Stopy procentowe w USA - kurs USD, a sytuacja na rynku surowców

Sytuacja na rynku surowców

Oddzielną historią są surowce, zwłaszcza złoto, dla których wymarzonym otoczeniem makro jest spadająca stopa i wzrost gospodarczy. Tylko, że wzrost cen surowców powoduje wzrost inflacji a to oddala obecnie obniżki stóp…Trudno oprzeć się i nie zobrazować tej sytuacji psem goniącym własny ogon. Najprościej i najczytelniej zachowuje się w ostatnich miesiącach kurs USD. Przesuwanie się obniżki w czasie to nieuchronna aprecjacja USD.

Jakie dane obserwować?

Oprócz rudymentalnych (inflacja, PKB), ważne są wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce (PMI, ZEW) i ulubiony wskaźnik FED: „Payrollsy”. To rynkowy slang, ale naprawdę „payrollsy” są podawane pod nazwą NFP (Non Farm Payrolls). Stanowią one najważniejszy wyznacznik stanu rynku pracy w USA. Dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP) są publikowane w USA co miesiąc przez Amerykański Urząd Statystyczny ds. Rynku Pracy. Dane najczęściej są publikowane w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30 (CET). Raport ten dotyczy poprzedzającego go tygodnia i jest sporządzany na podstawie danych z ankietowanych przedsiębiorstw. Wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym i spadek bezrobocia, umacnia FED w przekonaniu o sile gospodarki a zarazem o zagrożeniu inflacyjnym. Konkluzja nasuwa się sama: FED ociąga się z obniżaniem stopy a aktywa finansowe stają pod presją opisaną akapit wyżej.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również