FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

16 kwietnia 2024

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz pierwszy w XXI wieku szczytowy poziom FFR jest wyższy niż w cyklu poprzednim.

Wpływ stóp procentowych w USA na rynki

Mamy to wyjątkowe szczęście, że możemy dzień po dniu obserwować, jak ważne dla światowych trendów okazały się stopy procentowe w USA. Każde dane, które oddalają prawdopodobieństwo wejścia w cykl obniżania stopy procentowej powodują wzrost rentowności obligacji (spadek cen, w konsekwencji spadek cen funduszy inwestujących w obligacje) najpierw w USA a potem szeroko na świecie. Świetnym przykładem są polskie obligacje, które już od kilku miesięcy odwzorowują ruch cenowy obligacji amerykańskich. Dla akcji (zwłaszcza spółek bazujących na kredycie, spółek wzrostowych), oddalające się obniżki stopy to zła wiadomość. Dopóki jednak w realnej gospodarce nie widać wyraźnego wpływu wysokich stóp na wyniki finansowe, to sama nawet oddalająca się nadzieja na obniżki stóp na krótką metę wystarcza.

Stopy procentowe w USA - kurs USD, a sytuacja na rynku surowców

Sytuacja na rynku surowców

Oddzielną historią są surowce, zwłaszcza złoto, dla których wymarzonym otoczeniem makro jest spadająca stopa i wzrost gospodarczy. Tylko, że wzrost cen surowców powoduje wzrost inflacji a to oddala obecnie obniżki stóp…Trudno oprzeć się i nie zobrazować tej sytuacji psem goniącym własny ogon. Najprościej i najczytelniej zachowuje się w ostatnich miesiącach kurs USD. Przesuwanie się obniżki w czasie to nieuchronna aprecjacja USD.

Jakie dane obserwować?

Oprócz rudymentalnych (inflacja, PKB), ważne są wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce (PMI, ZEW) i ulubiony wskaźnik FED: „Payrollsy”. To rynkowy slang, ale naprawdę „payrollsy” są podawane pod nazwą NFP (Non Farm Payrolls). Stanowią one najważniejszy wyznacznik stanu rynku pracy w USA. Dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP) są publikowane w USA co miesiąc przez Amerykański Urząd Statystyczny ds. Rynku Pracy. Dane najczęściej są publikowane w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30 (CET). Raport ten dotyczy poprzedzającego go tygodnia i jest sporządzany na podstawie danych z ankietowanych przedsiębiorstw. Wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym i spadek bezrobocia, umacnia FED w przekonaniu o sile gospodarki a zarazem o zagrożeniu inflacyjnym. Konkluzja nasuwa się sama: FED ociąga się z obniżaniem stopy a aktywa finansowe stają pod presją opisaną akapit wyżej.

Powiązane artykuły

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja