FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

16 kwietnia 2024

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz pierwszy w XXI wieku szczytowy poziom FFR jest wyższy niż w cyklu poprzednim.

Wpływ stóp procentowych w USA na rynki

Mamy to wyjątkowe szczęście, że możemy dzień po dniu obserwować, jak ważne dla światowych trendów okazały się stopy procentowe w USA. Każde dane, które oddalają prawdopodobieństwo wejścia w cykl obniżania stopy procentowej powodują wzrost rentowności obligacji (spadek cen, w konsekwencji spadek cen funduszy inwestujących w obligacje) najpierw w USA a potem szeroko na świecie. Świetnym przykładem są polskie obligacje, które już od kilku miesięcy odwzorowują ruch cenowy obligacji amerykańskich. Dla akcji (zwłaszcza spółek bazujących na kredycie, spółek wzrostowych), oddalające się obniżki stopy to zła wiadomość. Dopóki jednak w realnej gospodarce nie widać wyraźnego wpływu wysokich stóp na wyniki finansowe, to sama nawet oddalająca się nadzieja na obniżki stóp na krótką metę wystarcza.

Stopy procentowe w USA - kurs USD, a sytuacja na rynku surowców

Sytuacja na rynku surowców

Oddzielną historią są surowce, zwłaszcza złoto, dla których wymarzonym otoczeniem makro jest spadająca stopa i wzrost gospodarczy. Tylko, że wzrost cen surowców powoduje wzrost inflacji a to oddala obecnie obniżki stóp…Trudno oprzeć się i nie zobrazować tej sytuacji psem goniącym własny ogon. Najprościej i najczytelniej zachowuje się w ostatnich miesiącach kurs USD. Przesuwanie się obniżki w czasie to nieuchronna aprecjacja USD.

Jakie dane obserwować?

Oprócz rudymentalnych (inflacja, PKB), ważne są wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce (PMI, ZEW) i ulubiony wskaźnik FED: „Payrollsy”. To rynkowy slang, ale naprawdę „payrollsy” są podawane pod nazwą NFP (Non Farm Payrolls). Stanowią one najważniejszy wyznacznik stanu rynku pracy w USA. Dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP) są publikowane w USA co miesiąc przez Amerykański Urząd Statystyczny ds. Rynku Pracy. Dane najczęściej są publikowane w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30 (CET). Raport ten dotyczy poprzedzającego go tygodnia i jest sporządzany na podstawie danych z ankietowanych przedsiębiorstw. Wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym i spadek bezrobocia, umacnia FED w przekonaniu o sile gospodarki a zarazem o zagrożeniu inflacyjnym. Konkluzja nasuwa się sama: FED ociąga się z obniżaniem stopy a aktywa finansowe stają pod presją opisaną akapit wyżej.

Powiązane artykuły

budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł
jak mądrze inwestować w grunty

Ziemia jako narzędzie dywersyfikacji inwestycji. Dlaczego warto?

Dywersyfikacja naszego kapitału poprzez odpowiedni dobór inwestycji i aktywów jest jednym z najważniejszych elementów w zarządzaniu ryzykiem finansowym. Polega ona na alokacji kapitału w różne klasy aktywów, aby zminimalizować ryzyko, zmaksymalizować zyski oraz być przygotowanym na wahania koniunkturalne. Jednym z kluczowych, choć często niedocenianych składników zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego jest ziemia. Inwestowanie w grunty, zarówno rolne,…
Czytaj artykuł
inwestowanie w USA co się opłaca

Ekspozycja na amerykański rynek akcji a oferta Phinance S. A.

Amerykański rynek akcji jest jednym z najbardziej rozwiniętych i dynamicznych rynków na świecie, przyciągając inwestorów z różnych części globu, w tym również z Polski. Jego ogromna kapitalizacja, płynność oraz innowacyjność sprawiają, że jest on atrakcyjnym celem dla inwestorów poszukujących wysokich stóp zwrotu. Phinance S.A., jako jedna z czołowych firm doradztwa finansowego w Polsce, oferuje swoim…
Czytaj artykuł
obligacje skarbu państwa największy zysk

Rekordowa sprzedaż, ale i zmiana preferencji na rynku obligacji detalicznych

Po siedmiu miesiącach 2024 r. sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła już 50,4 mld zł. To wynik wyższy niż w całym 2023 r, gdy Polacy kupili państwowe obligacje za 48,7 mld zł. W narodowej percepcji więc, oprócz tradycyjnej kawalerki na wynajem, jako „bezpieczna inwestycja” zakotwiczone zostały obligacje detaliczne. Bardzo wysoka sprzedaż oznacza, że pobity w całym 2024…
Czytaj artykuł
oszczędzanie na emeryturę

Najniższa dzietność od lat 50. zagrożeniem dla twojej emerytury!

Stoimy w obliczu ogromnych zmian społecznych. W najbliższych dekadach będziemy zmagać się z problemem zmniejszającej się liczby osób pracujących i pytaniami, jak wypłacać emerytury, jakie są prognozowane emerytury i jak dbać o starzejące się społeczeństwo. Liczne badania pokazują, że „dobrze już było”. Zatem, co przyniesie przyszłość? Utrzymanie współczynnika dzietności równego lub większego od 2,1 dziecka…
Czytaj artykuł
transformacja energetyczna jak inwestować w OZE czy warto

Rzecz o transformacji energetycznej, czyli nasze panele pracują aż furczy

Popyt na energię elektryczną, jest jednym ze wskaźników z którego analitycy prognozują wzrost gospodarczy. W I półroczu wzrósł on o ponad 3 proc. rok do roku. Warto przyjrzeć się zmianom (transformacji) na rynku energii. Polskie elektrownie wyprodukowały od stycznia do czerwca 2024 r. ponad 83 TWh. W pierwszych sześciu miesiącach roku poprzedniego wyprodukowały 80,7 TWh.…
Czytaj artykuł
komentarz rynkowy Phinance

Rynek zareagował na zmiany w amerykańskiej polityce

Nieoczekiwany zwrot akcji w wyścigu o Biały Dom oraz zbliżające się wyniki największych technologicznych gigantów wprowadzają niepewność na rynki. Jakie konsekwencje dla inwestorów niesie ze sobą rezygnacja Bidena i czy S&P500 utrzyma wzrostowy trend? Odpowiedzi na te pytania mogą mieć kluczowe znaczenie dla portfeli inwestorów. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komentarzem rynkowym. AKCJE Do…
Czytaj artykuł

Zobacz również