ESG – ODPOWIEDZIALNI PARTNERZY PHINANCE

26 października 2022

Z początkiem sierpnia wchodzą w życie przepisy kolejnego rozporządzenia UE nr 2021/1257 (ESG) dotyczące zrównoważonego rozwoju, zielonego ładu. W rozumieniu UE zrównoważony rozwój zakłada zaspokajanie potrzeb obecnie żyjących ludzi bez ograniczania możliwości zaspokajania potrzeb przez następne pokolenia, co jest powiązane z przyjętą strategią przekształcenia ludności Europy w społeczeństwo neutralne klimatycznie, sprawiedliwe i dostatnie, ale o zbalansowanej gospodarce.

Rozporządzenie ESG ma być kolejnym elementem wpływającym na ukierunkowanie przepływu kapitału na bardziej zrównoważoną gospodarkę w trzech tytułowych obszarach:

- E (environmental) – środowiskowym: ograniczenie zanieczyszczeń środowiska, zużycia energii, redukcja CO2, zmiana źródeł energii na OZE, działania na rzecz bioróżnorodności, działania na rzecz ograniczenia cierpienia zwierząt hodowlanych i doświadczalnych;

- S (social) – społeczne: uczciwe i przyjazne relacje z pracownikami, partnerami biznesowymi, zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, przestrzeganie praw klientów i dbanie o ich satysfakcję, wspieranie różnego rodzaju akcji społecznych, budowanie relacji z organizacjami pozarządowymi i lokalną społecznością;

- G [(corporate) governance] – ład korporacyjny: równość szans w zakresie zatrudnienia, awansów, stanowisk kierowniczych, brak dyskryminacji, przejrzystość i uczciwość polityki wynagrodzeń, ochrona praw akcjonariuszy mniejszościowych, polityka antykorupcyjna.

Tematyka ESG jest jedną z obecnie najważniejszych w dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju wspieranego przez instytucje finansowe. Phinance współpracuje z 11 Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych, które zobligowane zostały wymogami określanymi na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. (SFDR), do podejmowania decyzji inwestycyjnych z uwzględnianiem ryzyk dla zrównoważonego rozwoju.

Będąc świadomym istotności aspektów środowiskowych i społecznych w zrównoważonym rozwoju zapytaliśmy naszych partnerów o to jak wygląda wdrożenie ESG w ich działalności i w procesie inwestycyjnym. Analiza udzielonych odpowiedzi wskazuje, iż ESG staje się bardzo szybko istotnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na kluczowe wnioski przedstawione przez TFI w tym aspekcie, bowiem dają one dobre tło do dyskusji o przestrzeganiu zasad ESG w odniesieniu do specyfiki polskiego rynku:

  •   Zarządzający funduszami biorą pod uwagę głównie niekorzystne skutki decyzji inwestycyjnych - PAI (ang. Principal Adverse Impact)  dla czynników zrównoważonego rozwoju.
  • W przypadku zidentyfikowania przyczynnegatywnych decyzji inwestycyjnych stosowane są listy wykluczeń, które eliminacją spółki, w oczywisty sposób zaprzeczające działalności noszącej cechy dodatniego wkładu środowiskowy lub naruszających prawo międzynarodowe
  • TFI wykonuje swoje prawo głosu z instrumentów finansowych, stanowiących lokaty funduszu popierając wszelkie działania mające pozytywny wpływ na czynniki ESG
  • Ryzyka związane ze zrównoważonym rozwojem są uwzględnianie w procesie analizy planowanej inwestycji, pod warunkiem dostępu do takiej informacji u danego emitenta -> ograniczona dostępność tych danych bardzo mocno utrudnia użycie ich w procesie decyzyjnym w sposób kwantyfikowalny 
  • Standardem w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych ustanowionym dużo wcześniej przed erą „ESG” jest uwzględnianie takich czynników jak perspektywy rozwoju danej branży, jakość i stabilność kadry zarządzającej oraz polityka dywidendowa (dzielenia się z inwestorami zyskiem)
  • Działania TFI zakładają uwzględnianie ryzyka dla zrównoważonego rozwoju także w takich wewnętrznych regulacja jak regulaminy zarządzania konfliktem interesów lub regulamin polityki wynagrodzeń.

ESG - nowe wymogi także dla dystrybutora

Od 22 listopada 2022 roku również dystrybutorzy produktów finansowych otrzymają nowe obowiązki w kontekście ESG. Czynniki zrównoważonego rozwoju staną się bowiem elementem badania adekwatności produktów inwestycyjnych. Ta zmiana ma dać inwestorom możliwość wyboru instrumentów finansowych związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju. 

Przy przeprowadzaniu testu adekwatności, dystrybutorzy będą zobowiązani do pozyskania od klientów informacji dotyczących ich preferencji w odniesieniu do produktów inwestycyjnych uwzględniających czynniki ESG, w celu włączenia do jego inwestycji co najmniej jednego z instrumentów finansowych zgodnego z tymi preferencjami. Obowiązkiem dystrybutora będzie także wyjaśnienie klientom terminów i pojęć dotyczących zrównoważonego rozwoju oraz ESG.

Grzegorz Kaliszuk

Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Phinance

Powiązane artykuły

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja