EMERYTURA – 7 RZECZY, KTÓRE MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ!

17 maja 2022

Termin „emerytura” znamy wszyscy. Mało z nas ma jednak faktyczną wiedzę na ten temat, a temat emerytury, świadczeń emerytalnych jest dla Polaków niejasny i nieścisły. Co musimy wiedzieć?

Na jakie świadczenia możemy liczyć w okresie po 60 czy 65 roku życia? Kiedy jest dobry czas na to, żeby o emeryturze pomyśleć? Podpowiadamy! Uzbrojony w tą wiedzę, możesz zrewidować swoje emerytalne plany i zawczasu zadbać o poziom swojego życia w jego drugiej połowie. Pamiętaj! Nie warto tego tematu bagatelizować! Rozpoczynamy cykl edukacyjny Phinance! 

1.     Czym jest emerytura i czy każdy będzie miał do niej prawo? 

Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego.

Prawo do emerytury mają osoby, które przepracowały określony okres składkowy i osiągnęły tzw. wiek emerytalny. 

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

2.     Jak wygląda polski system emerytalny? 

Polski system emerytalny od lat boryka się z problemami, zmianami i niepewnością. Zapowiadana w ubiegłych latach likwidacja OFE nie doszła do skutku, ale już dziś trudno powiedzieć, jakie zmiany przyniosą kolejne lata.

Aktualnie emerytura jest wypłacana przez ZUS, ale środki na ten cel są gromadzone nie tylko w ZUS, ale też w OFE. Jest to tzw. pierwszy i drugi filar systemu emerytalnego.  Oprócz tego istnieje jeszcze tzw. trzeci filar. Mamy możliwość gromadzenie własnych dodatkowych oszczędności emerytalnych w IKE, IKZE, PPK i PPE. 

Trzeci filar emerytalny, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych jest absolutnie dobrowolny. Oznacza to, że to od Ciebie zależy, czy będziesz oszczędzał pieniądze na emeryturę w ramach tego rozwiązania. 

3.     Ile wyniesie moja emerytura? 

Najprościej powiedzieć: to zależy. Czynników jest wiele, między innymi wysokość odprowadzanych składek, ilość lat pracy, czy wreszcie fakt oszczędzania prywatnie – w tzw. trzecim filarze. 

Aktualnie minimalna emerytura wynosi nieco ponad 1338 zł. brutto. Zgodnie z danymi ZUS 36,9% kobiet pobiera świadczenia w wysokości do 1 800,00 zł. Warto także nadmienić, że sukcesywnie rośnie liczba osób pobierających świadczenia niższe niż emerytura minimalna. Jest ich ponad 300 tys. 

Do wysokich emerytur ma prawo niewielu Polaków, a prognozy emerytalne nie napawają optymizmem. 

Zgodnie z szacunkami, obecne pokolenie 20-30 latków, będzie otrzymywać emeryturę maksymalnie w wysokości 40-50 % ostatniej pensji- w negatywnym wariancie nawet poniżej 30 %!  Oznacza to, że emerytom ciężko będzie zabezpieczyć nawet podstawowe potrzeby. Szacowany bardzo niski stopień zastąpienia wskazuje, że składki do państwowych systemów ubezpieczeń są w zasadzie parapodatkami -  zauważa nasz ekspert. 

 Na sposobie w jaki ZUS wylicza emeryturę, która zależy od sumy składek na ubezpieczenie społeczne zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, waloryzacji oraz średniego dalszego trwania życia kobiety tracą najmocniej -  mówi Grzegorz Michalski z Phinance.

Do tego zgodnie z danymi GUS kobiety żyją dłużej – różnica jest znacząca i wynosi średnio 8 lat. Niestety w okresie wychowawczym również nie są odprowadzane składki na emeryturę. Połączenie niższego wieku przejścia na emeryturę oraz dłuższej średniej długości życia, niższych płac, powoduję ogromną różnicę w świadczeniach emerytalnych. Kobiety średnio otrzymują o 50% niższe emerytury niż mężczyźni.

4.     Co zrobić, żeby otrzymywać wyższą emeryturę? 

Przede wszystkim zadbać o wysokość składek i oszczędzać w każdym z trzech filarów. Warto pamiętać, że pieniądze odkładane w ramach produktów z III filara są prywatne. Nie podlegają więc w takim stopniu wahaniom i decyzjom politycznym – tak jak w przypadku ZUS i OFE. 

Myśląc o emeryturze, warto zacząć oszczędzać na nią jak najwcześniej i nie liczyć wyłącznie na system państwowych emerytur, ale przede wszystkim na środki zgromadzone prywatnie. 

Rosnąca długość życia oraz trendy demograficzne w przyszłości tylko powiększą problem emerytalny -  mówi Grzegorz Michalski.  Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoja przyszłość i zaopatrzenie się w program oszczędnościowy. Według najnowszych danych GUS, odsetek Polaków oszczędzających na emeryturę rośnie z roku na rok. Jak wynika z badania, już co czwarty ankietowany próbuje gromadzić środki finansowe na starość.”

5.     Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Jak najwcześniej! Warto pamiętać, że nawet niewielkie kwoty odkładane sukcesywnie przez okres 30 czy 40 lat, utworzą duży kapitał! Jeśli jesteś w wieku ponad 35 lat i dopiero zaczynasz myśleć o emeryturze, masz jeszcze spore szanse na zgromadzenie zadowalającego kapitału. 

Pamiętaj jednak, aby oszczędności i myślenia o tym temacie nie odkładać na wieczne „potem”. 

6.     Jaki produkt emerytalny wybrać? 

Opcji jest wiele i dlatego najlepiej porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Wybór rozwiązania emerytalnego zależy od Twojego wieku, charakteru pracy, formy zatrudnienia, zarobków, możliwości oszczędnościowych i wielu innych czynników. 

Pamiętaj, że wybierając produkt emerytalny, podejmujesz decyzję, która będzie miała długofalowe skutki, a firma, z którą się zwiążesz, będzie Ci towarzyszyła przez długie lata. Nie warto tak istotnej decyzji podejmować bez dokładnej wiedzy o rynku i pełnej przejrzystości w temacie możliwych opcji. 

7.     Czy warto martwić się emeryturą?

Martwić się nie warto – ale z pewnością warto o niej pomyśleć bardzo poważnie i to już na wcześniejszym etapie życia. Polski system emerytalny chwieje się od wielu lat, a prognozy, w tym te dotyczące dzietności, osób pobierających świadczenia, są z roku na rok coraz gorsze. 

Dziś, nawet zamożne kraje, którym zazdrościmy wysokich emerytur mówią o poważnych kłopotach systemu. W bogatych Niemczech, blisko 20 % kobiet i 11 % mężczyzn, otrzymuje co miesiąc ustawową emeryturę poniżej kwoty 300 euro! W latach 60- tych na jednego emeryta przypadało 6 aktywnie pracujących osób -  dziś są to zaledwie 2 osoby! 

Jeśli lektura tego artykułu otworzyła Ci oczy na problem Twojej przyszłej emerytury, pomyśl o tym już dziś i porozmawiaj z naszym Doradcą! 

Sprawdź, z jakich funduszy emerytalnych możesz skorzystać!

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również