EMERYTURA – 7 RZECZY, KTÓRE MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ!

17 maja 2022

Termin „emerytura” znamy wszyscy. Mało z nas ma jednak faktyczną wiedzę na ten temat, a temat emerytury, świadczeń emerytalnych jest dla Polaków niejasny i nieścisły. Co musimy wiedzieć?

Na jakie świadczenia możemy liczyć w okresie po 60 czy 65 roku życia? Kiedy jest dobry czas na to, żeby o emeryturze pomyśleć? Podpowiadamy! Uzbrojony w tą wiedzę, możesz zrewidować swoje emerytalne plany i zawczasu zadbać o poziom swojego życia w jego drugiej połowie. Pamiętaj! Nie warto tego tematu bagatelizować! Rozpoczynamy cykl edukacyjny Phinance! 

1.     Czym jest emerytura i czy każdy będzie miał do niej prawo? 

Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego.

Prawo do emerytury mają osoby, które przepracowały określony okres składkowy i osiągnęły tzw. wiek emerytalny. 

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

2.     Jak wygląda polski system emerytalny? 

Polski system emerytalny od lat boryka się z problemami, zmianami i niepewnością. Zapowiadana w ubiegłych latach likwidacja OFE nie doszła do skutku, ale już dziś trudno powiedzieć, jakie zmiany przyniosą kolejne lata.

Aktualnie emerytura jest wypłacana przez ZUS, ale środki na ten cel są gromadzone nie tylko w ZUS, ale też w OFE. Jest to tzw. pierwszy i drugi filar systemu emerytalnego.  Oprócz tego istnieje jeszcze tzw. trzeci filar. Mamy możliwość gromadzenie własnych dodatkowych oszczędności emerytalnych w IKE, IKZE, PPK i PPE. 

Trzeci filar emerytalny, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych jest absolutnie dobrowolny. Oznacza to, że to od Ciebie zależy, czy będziesz oszczędzał pieniądze na emeryturę w ramach tego rozwiązania. 

3.     Ile wyniesie moja emerytura? 

Najprościej powiedzieć: to zależy. Czynników jest wiele, między innymi wysokość odprowadzanych składek, ilość lat pracy, czy wreszcie fakt oszczędzania prywatnie – w tzw. trzecim filarze. 

Aktualnie minimalna emerytura wynosi nieco ponad 1338 zł. brutto. Zgodnie z danymi ZUS 36,9% kobiet pobiera świadczenia w wysokości do 1 800,00 zł. Warto także nadmienić, że sukcesywnie rośnie liczba osób pobierających świadczenia niższe niż emerytura minimalna. Jest ich ponad 300 tys. 

Do wysokich emerytur ma prawo niewielu Polaków, a prognozy emerytalne nie napawają optymizmem. 

Zgodnie z szacunkami, obecne pokolenie 20-30 latków, będzie otrzymywać emeryturę maksymalnie w wysokości 40-50 % ostatniej pensji- w negatywnym wariancie nawet poniżej 30 %!  Oznacza to, że emerytom ciężko będzie zabezpieczyć nawet podstawowe potrzeby. Szacowany bardzo niski stopień zastąpienia wskazuje, że składki do państwowych systemów ubezpieczeń są w zasadzie parapodatkami -  zauważa nasz ekspert. 

 Na sposobie w jaki ZUS wylicza emeryturę, która zależy od sumy składek na ubezpieczenie społeczne zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, waloryzacji oraz średniego dalszego trwania życia kobiety tracą najmocniej -  mówi Grzegorz Michalski z Phinance.

Do tego zgodnie z danymi GUS kobiety żyją dłużej – różnica jest znacząca i wynosi średnio 8 lat. Niestety w okresie wychowawczym również nie są odprowadzane składki na emeryturę. Połączenie niższego wieku przejścia na emeryturę oraz dłuższej średniej długości życia, niższych płac, powoduję ogromną różnicę w świadczeniach emerytalnych. Kobiety średnio otrzymują o 50% niższe emerytury niż mężczyźni.

4.     Co zrobić, żeby otrzymywać wyższą emeryturę? 

Przede wszystkim zadbać o wysokość składek i oszczędzać w każdym z trzech filarów. Warto pamiętać, że pieniądze odkładane w ramach produktów z III filara są prywatne. Nie podlegają więc w takim stopniu wahaniom i decyzjom politycznym – tak jak w przypadku ZUS i OFE. 

Myśląc o emeryturze, warto zacząć oszczędzać na nią jak najwcześniej i nie liczyć wyłącznie na system państwowych emerytur, ale przede wszystkim na środki zgromadzone prywatnie. 

Rosnąca długość życia oraz trendy demograficzne w przyszłości tylko powiększą problem emerytalny -  mówi Grzegorz Michalski.  Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoja przyszłość i zaopatrzenie się w program oszczędnościowy. Według najnowszych danych GUS, odsetek Polaków oszczędzających na emeryturę rośnie z roku na rok. Jak wynika z badania, już co czwarty ankietowany próbuje gromadzić środki finansowe na starość.”

5.     Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Jak najwcześniej! Warto pamiętać, że nawet niewielkie kwoty odkładane sukcesywnie przez okres 30 czy 40 lat, utworzą duży kapitał! Jeśli jesteś w wieku ponad 35 lat i dopiero zaczynasz myśleć o emeryturze, masz jeszcze spore szanse na zgromadzenie zadowalającego kapitału. 

Pamiętaj jednak, aby oszczędności i myślenia o tym temacie nie odkładać na wieczne „potem”. 

6.     Jaki produkt emerytalny wybrać? 

Opcji jest wiele i dlatego najlepiej porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Wybór rozwiązania emerytalnego zależy od Twojego wieku, charakteru pracy, formy zatrudnienia, zarobków, możliwości oszczędnościowych i wielu innych czynników. 

Pamiętaj, że wybierając produkt emerytalny, podejmujesz decyzję, która będzie miała długofalowe skutki, a firma, z którą się zwiążesz, będzie Ci towarzyszyła przez długie lata. Nie warto tak istotnej decyzji podejmować bez dokładnej wiedzy o rynku i pełnej przejrzystości w temacie możliwych opcji. 

7.     Czy warto martwić się emeryturą?

Martwić się nie warto – ale z pewnością warto o niej pomyśleć bardzo poważnie i to już na wcześniejszym etapie życia. Polski system emerytalny chwieje się od wielu lat, a prognozy, w tym te dotyczące dzietności, osób pobierających świadczenia, są z roku na rok coraz gorsze. 

Dziś, nawet zamożne kraje, którym zazdrościmy wysokich emerytur mówią o poważnych kłopotach systemu. W bogatych Niemczech, blisko 20 % kobiet i 11 % mężczyzn, otrzymuje co miesiąc ustawową emeryturę poniżej kwoty 300 euro! W latach 60- tych na jednego emeryta przypadało 6 aktywnie pracujących osób -  dziś są to zaledwie 2 osoby! 

Jeśli lektura tego artykułu otworzyła Ci oczy na problem Twojej przyszłej emerytury, pomyśl o tym już dziś i porozmawiaj z naszym Doradcą! 

Sprawdź, z jakich funduszy emerytalnych możesz skorzystać!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również