Zoptymalizuj domowy budżet z Phinance.

Alternatywne formy oszczędzania – czy taniej wyjechać na okres zimowy do Tajlandii?

22 września 2023

Bardzo wysokie koszty ogrzewania, prądu, stale rosnące ceny jedzenia, skłaniają nas do poszukiwania alternatywnych form oszczędzania. Okazuje się, że życie w Polsce może być nawet o 50 % droższe, niż w innym miejscu. Jednocześnie pandemia zmieniła warunki pracy wielu osób i dziś opcja zdalnego wykonywania zadań, właściwie z dowolnego miejsca na świecie, nie jest wyłącznie przywilejem rentierów czy freelancerów. W tym modelu pracują choćby programiści, specjaliści od social mediów czy reklamy.

Czy wyjazd za granicę, do miejsca, gdzie pogoda jest lepsza, koszty życia niższe, ma sens? Z pewnością tak, chociaż nie dla wszystkich. Najczęściej wymienianą w tym kontekście lokalizacją jest Tajlandia. Nie brakuje jednak również fanów wyjazdów na Bali, do Indii czy na Filipiny. Dobrze wypadają także kraje Ameryki Południowej, np. Argentyna czy Kostaryka. Z mniej egzotycznych kierunków, w grę wchodzi choćby Gruzja, gdzie koszty życia są dużo niższe niż w Polsce, a pogoda, nawet zimą, bardziej przyjazna niż w Warszawie czy Wrocławiu.

Geoarbitraż - o co chodzi?

Geoarbitraż to najprościej rzecz ujmując zarabianie w kraju o wyższym standardzie, a mieszkanie w kraju o niższym. Nawet jeśli odbywa się to sezonowo, ma sens, bo możemy sporo oszczędzić, a jednocześnie żyć i pracować w często bajecznym miejscu, zdobywać nowe doświadczenia i znajomości.

Wiele osób wybiera tą opcję, aby po prostu uciec przed polską zimą, a w związku z bardzo znacznym wzrostem kosztów życia, ma to coraz większy sens.

Dla kogo jest geoarbitraż? Fani mówią, że praktycznie dla każdej osoby, która ma pracę zdalną, prowadzi własny biznes, którym można się zajmować on line lub po prostu posiada środki, które pozwalają jej na życie poza granicą Polski bez szkody dla swojego portfela (mowa tu np. o emerytach czy osobach posiadających inne źródła dochodów).

W praktyce, geoarbitraż najlepiej i najprościej zorganizować, jeśli nie posiadamy zbyt wielu zobowiązań i spraw, które trzymają nas w Polsce. Dzieci w wieku szkolnym, zwierzęta, którymi należy się zająć, czy rodzice wymagający opieki w podeszłym wieku, mogą nam uniemożliwiać wyjazd na kilka miesięcy.

Ile kosztuje życie w Tajlandii?

Możliwe oszczędności na życiu za granicą przez okres połowy roku, policzymy na przykładzie Tajlandii.

Zacznijmy od kosztów. Bilety do tego kraju, w zależności od wybranej przez nas opcji i determinacji w poszukiwaniach, będą kosztowały od około 2300 do 3500 zł w opcji w tą i z powrotem. Oczywiście można lecieć dużo drożej, niemniej zakładamy, że szukający oszczędności niekoniecznie podróżują klasą biznes!

Ile kosztuje życie w Tajlandii w 2022 r.? Najsensowniejszą opcją jest podróżowanie w parze lub z małym dzieckiem. W takim wariancie koszty życia w tym kraju nie powinny miesięcznie przekroczyć kwoty 5000-6000 zł za wszystkich członków rodziny.

Jak podkreślają podróżnicy i osoby, które taka opcja skusiła, jest to wersja zakładająca średni standard życia i rezygnację z pewnych niepotrzebnych kosztów. Można oczywiście żyć dużo taniej jak i dużo drożej. Duży udział w całkowitym koszcie będzie miało samo mieszkanie, które można wynająć za 2-3 tys. złotych, ale i za 10 tys.

Koszty jedzenia, zakupów spożywczych, są dużo niższe niż w Polsce, a dla fanów egzotycznych smaków, owoców, jest to z pewnością kulinarny raj.

W budżecie należy także zaplanować koszty związane np. z Internetem mobilnym, korzystaniem z telefonu - jednak są to koszty, które nie powinny przekroczyć 100 zł miesięcznie. Warto także pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, które pokrywa koszty leczenia za granicą. Bez niego, ewentualny wypadek czy choroba, mogą być naprawdę rujnujące dla budżetu.

Ile można oszczędzić, żyjąc w Tajlandii?

Załóżmy, że jesteśmy parą, która posiada niewielkie własne mieszkanie w Warszawie – koszty utrzymania mieszkania z czynszem i opłatami wynoszą w tym sezonie minimum 1300 zł. Takie mieszkanie można na czas naszej nieobecności wynająć. Nawet jeśli nie jest to lokal w bardzo wysokim standardzie, przy aktualnych cenach najmu, uzyskanie kwoty około 2500 zł + rachunki za wynajem, nie powinno stanowić wyzwania.

Daje to nam zamiast kosztu, pewien zastrzyk gotówki do budżetu.

Nasza para, żyjąc w Warszawie, wydaje na jedzenie, rozrywki, karnet sportowy, media i kulturę dodatkowe 6000 zł. Dodatkowo, przynajmniej raz na kwartał stara się wyjeżdżać na minimum tydzień, wydając na ten cel około 3500 zł na osobę. Opcja to zupełnie odpadnie w przypadku życia za granicą, ponieważ sam pobyt i mieszkanie w miejscu, które jest wybierane na wakacyjną destynację niejako zawiera tę potrzebę.

Dodatkowo, żyjąc w Polsce, para korzysta z transportu zbiorowego i własnego auta, które nawet przy ekonomicznym użytkowaniu generuje koszty na poziomie minimum 600 zł miesięcznie ( paliwo 300 zł, ubezpieczenie, naprawy ryczałtowo, kolejne 300 zł )

Po wliczeniu kosztów biletów lotniczych oraz biorąc pod uwagę relatywnie niższe koszty życia za granicą niż w Polsce, możemy bez wielkich wyrzeczeń uzyskać w zależności od naszej determinacji i potrzeb, zmniejszenie kosztów utrzymania i wydatków o około 2000 zł miesięcznie. Przy półrocznym pobycie daje nam to kwotę ponad 12 tys. złotych.

Te oszczędności mogą być dużo wyższe, jeśli np. wynajmujemy mieszkanie w Polsce, sporo kosztują nad dojazdy do pracy czy dużo wydajemy na rozrywki i jedzenie na mieście.

Geoarbitraż - podsumowanie - czy warto?

Z pewnością jest to opcja dla osób mobilnych, otwartych i skłonnych do przygody. Standard życia, który możemy uzyskać w tym samym budżecie co żyjąc w Europie, będzie dużo wyższy, a i o oszczędności wcale nie jest tak trudno.

Tajlandia jest dobrym kierunkiem, ponieważ ma dobrą sieć połączeń z Europą, dobrą opiekę medyczną, oraz jest stosunkowo bezpieczna. Pewnym problemem może być różnica czasu, która wynosi 5 godzin. Jest to jednak przeszkoda, z którą można sobie poradzić.

Wyjazd na zimę jest też po prostu przygodą, daje możliwość podszlifowania języka czy zdobycia nowych kompetencji zawodowych, nie mówiąc już o poznawaniu nowych ludzi.

Jeśli ta opcja jest dla Was kusząca, warto ją rozważyć!

O innych opcjach optymalizacji domowego budżetu przeczytasz już wkrótce!

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również