Kontrakty terminowe na złoto – handel i perspektywy.

Blog 3 min.
19 stycznia 2024
W perspektywie zbliżających się obniżek stóp procentowych w USA, coraz więcej aktywnie poszukujących możliwości inwestycyjnych osób, zwraca swoje zainteresowanie w kierunku złota. Jakie mamy w tym zakresie nowoczesne instrumenty finansowe i gdzie można je nabyć?

W 1974 roku po uwolnieniu w Stanach Zjednoczonych handlu złotem Nowojorska Giełda Towarowa (New York Commodity Exchange, “NYMEX”) wprowadziła na rynek pierwszy kontrakt terminowy na złoto, a w 1982 roku opcje na złoto. W 1994 roku New York Mercantile Exchange i COMEX połączyły się. Obecnie NYMEX jest własnością COMEX a obie giełdy należą do Chicago Mercantile Exchange Group (CME Group). Dział COMEX jest miejscem handlu instrumentami pochodnymi (kontraktami terminowymi i opcjami) na złoto i srebro. Inwestorzy mogą zawierać transakcje spekulacyjne, zabezpieczające i arbitrażowe.

Najbardziej znanym instrumentem finansowym na COMEX jest kontrakt terminowy na 100 uncji złota (symbol: GC). Na giełdzie są również notowane kontrakty na mniejsze ilości złota - 50 uncji oraz 10 uncji. Z łatwością można odnaleźć oferty brokerów, tak polskich jak i zagranicznych, umożliwiających dokonywanie transakcji tymi instrumentami. Mamy też kilkanaście funduszy inwestycyjnych w Polsce, które w procesie inwestycyjnym operują tymi instrumentami.

A co z perspektywami dla ceny złota? Złoto ustanowiło niedawno nowy rekord wszech czasów (27.12.2023 - 2077 USD za uncje w cenach zamknięcia), po czym nastąpiła realizacja zysków. W dłuższym terminie powinno ono drożeć wraz ze spadkiem realnych stóp procentowych, co zwiększa jego atrakcyjność względem innych aktywów. Realne stopy procentowe to stopy procentowe po odjęciu inflacji. Są miarą rzeczywistego kosztu pożyczania pieniędzy i stopy zwrotu z inwestycji. Gdy realne stopy procentowe są dodatnie, to nominalna stopa procentowa jest wyższa niż aktualna stopa inflacji. Jeśli kolejne dwa–trzy lata przyniosą spadek realnych stóp procentowych (co jest możliwe przy założeniu chłodzenia się gospodarki USA), to w ostatnich 20 latach nie było takiej sytuacji, aby wraz z ich spadkiem złoto nie drożało (!). Drugim argumentem za wzrostem ceny jest stały popyt ze strony banków centralnych. Według Światowej Rady Złota banki centralne rynków wschodzących kupowały średnio 473 ton rocznie w latach 2010–2021. W 2022 roku było to już 1100 ton tego cennego metalu, a rok 2023 to rekordowe 1200 ton.  Analitycy prognozują, że to wzmożenie może trwać jeszcze przez długie lata. W opublikowanej w maju ankiecie blisko jedna czwarta wszystkich banków centralnych stwierdziła, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planują zwiększyć swoje rezerwy złota. To dwa argumenty „za złotem” a pozostaje jeszcze zwykle najczęściej cytowany przy złocie - obawy związane z niestabilną sytuacją gospodarczą i polityczną na świecie.

Wydaje się, że złoto, a w szczególności kontrakty terminowe i opcje na złoto pozostaną długi czas w kręgu zainteresowania inwestujących na rynkach.

W Phinance wierzymy, że doświadczenie i wiedza naszych doradców pozwala skutecznie zarządzać inwestycjami, biorąc pod uwagę aktualne trendy tak na rynku złota jak i szerzej rozumianych inwestycji. Warto skonsultować się z nimi, aby lepiej zrozumieć potencjalne korzyści płynące z inwestycji w złoto, zwłaszcza w kontekście obniżek stóp procentowych i globalnej sytuacji ekonomiczno-politycznej.

Powiązane artykuły

Polska nadrabia zaległości dzięki historycznym wynikom WIG. Chaos w USA

Indeks WIG pobił historyczny rekord, przekraczając 100 tys. pkt! Inwestorzy nadrabiają lata niedowartościowania polskich akcji, choć nadchodzący maj budzi obawy o możliwą korektę – w przeszłości ten miesiąc często przynosił spadki. Polityka Donalda Trumpa obliczona na deprecjację dolara zaczyna być okupiona wielkimi ofiarami. Wśród wielu porażek amerykańskiej polityki przykuwa uwagę dramatyczny bilans handlowy. Spadł on…
Czytaj artykuł
Phinance z tytułem "Najlepszego pracodawcy" Forbes!

Phinance z tytułem “Najlepszego pracodawcy” Forbes!

”Wyróżnienie nas prestiżowym tytułem "Najlepszego Pracodawcy 2025" według magazynu Forbes to ogromne wyróżnienie, ale zarazem potwierdzenie, że nasze działania w zakresie budowania atrakcyjnego miejsca pracy przynoszą oczekiwane rezultaty.” – Paweł Kasica CEO Phinance. Regularnie przeprowadzamy wewnętrzne badania satysfakcji pracowników, a ostatnie wyniki pokazały, że aż 70% naszych doradców uważa Phinance za swoje docelowe miejsce pracy.…
Czytaj artykuł

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja