PONAD 100 MILIONÓW W ZŁOCIE – FUNDUSZ GENERALI

25 listopada 2020

Jednym z najmłodszych subfunduszy w ofercie Generali Investments TFI jest Generali Złota. Zaledwie od 10 miesięcy stosuje on obecną politykę inwestycyjną, która została przyjęta w odpowiedzi na sprzyjające otoczenie makroekonomiczne dla cen złota. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Subfundusz pojawił się w idealnym momencie, aby pozwolić wielu naszym klientom dodać do swoich portfeli inwestycję w tę klasę aktywów. 

Przekroczenie granicy 100 milionów aktywów jest dobrą okazją do przyjrzenia się przyczynom sukcesu strategii inwestycyjnej tego subfunduszu i zastanowienia nad tym, czy będzie on równie dobrą inwestycją na przyszłość. 

*aktywa subfunduszu Generali złota, opracowanie własne

Czy warto dalej inwestować w złoto?

Z tym, że subfundusz Generali Złota okazał się bardzo dobrą inwestycją trudno dyskutować. Od przekształcenia wygenerował on stopę zwrotu równą 16,53% (dane na dzień 16.11.2020) i dlatego klienci mają powody do zadowolenia. Jest to jak na razie jedna z najlepszych klas aktywów w tym roku. Jednak taki wynik rodzi też pytania o dalsze perspektywy. Powszechne jest przekonania, że nic nie rośnie wiecznie. Skoro inwestycja przyniosła tak dobry zwrot, to czy jest jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów w przyszłości?

Na to pytanie zarządzający funduszem Marek Straszak odpowiada: „Pomimo już pokaźnej stopy zwrotu jaką wygenerowało w tym roku złoto, cały czas widzimy dla niego dobre perspektywy na przyszłość. Przemawia za nim środowisko niskich stop procentowych oraz kolejne działania zapowiadane przez narodowe banki centralne takie, jak FED czy EBC.” Doświadczenie rynkowe wskazuje także, że sytuacja gospodarcza sprzyja  inwestowaniu w kruszec. Niepewność na rynkach i nadmiar pieniądza skłaniają ludzi do szukania okazji inwestycyjnych, o które dla inwestorów nieakceptujących bardzo wysokiego ryzyka coraz trudniej. „Ceny złota są silnie i odwrotnie powiązane z rentownością 10-letnich obligacji amerykańskich, która naszym zdaniem, dzięki instrumentom wykorzystywanym przez FED, nie powinna znacząco wzrastać, co będzie pozytywne dla kształtowania się cen złota w przyszłości” – mówi zarządzający. 

Subfundusz przygotowany na zmienność

Czy 100 milionów aktywów to optymalny „rozmiar” subfunduszu z punktu widzenia zarządzania? W ofercie Generali Investments są subfundusze o porównywalnych aktywach, ale też subfundusze ze znacznie większymi aktywami, które od wielu lat są najlepszymi w swojej klasie. Generali Złota jest subfunduszem odpornym na fluktuacje poziomu aktywów. Marek Straszak mówi: „W krótkiej historii Generali Złota już zdarzało się, że obsługiwaliśmy wpłaty i wypłaty dziennie sięgające nawet ok. 30-35% poziomu aktywów netto. Te zmiany nie miały jednak wpływu na efektywność zarządzania funduszem  i  wynik. Co więcej, stopa zwrotu tego subfunduszu jest niezależna od ilości aktywów, fundusz jest idealnie skalowalny.”

Złoto zostaje w portfelach na dłużej

Wszystko wskazuje na to, że środowisko niskich stóp procentowych będzie nam towarzyszyć jeszcze przez kilka lat. Dodatkowo zanim gospodarki poradzą sobie z kryzysem wywołanym pandemią, a szczepionki realnie zmienią poczucie bezpieczeństwa zwykłych obywateli, można spodziewać się dalszych pakietów stymulacyjnych i spadku rentowności bezpiecznych obligacji. Dlatego inwestycja w kruszec wygląda obiecująco mimo wysokich tegorocznych wzrostów. Marek Straszak podsumowuje: „O inwestycyjnej atrakcyjności złota cały czas świadczą wysokie napływy do ETFów inwestujących złoto, które w ciągu 3 pierwszych kwartałów tego roku były rekordowe.” 

Więcej o inwestycjach znajdziesz na naszej stornie. Sprawdź!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również