PONAD 100 MILIONÓW W ZŁOCIE – FUNDUSZ GENERALI

25 listopada 2020

Jednym z najmłodszych subfunduszy w ofercie Generali Investments TFI jest Generali Złota. Zaledwie od 10 miesięcy stosuje on obecną politykę inwestycyjną, która została przyjęta w odpowiedzi na sprzyjające otoczenie makroekonomiczne dla cen złota. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Subfundusz pojawił się w idealnym momencie, aby pozwolić wielu naszym klientom dodać do swoich portfeli inwestycję w tę klasę aktywów. 

Przekroczenie granicy 100 milionów aktywów jest dobrą okazją do przyjrzenia się przyczynom sukcesu strategii inwestycyjnej tego subfunduszu i zastanowienia nad tym, czy będzie on równie dobrą inwestycją na przyszłość. 

*aktywa subfunduszu Generali złota, opracowanie własne

Czy warto dalej inwestować w złoto?

Z tym, że subfundusz Generali Złota okazał się bardzo dobrą inwestycją trudno dyskutować. Od przekształcenia wygenerował on stopę zwrotu równą 16,53% (dane na dzień 16.11.2020) i dlatego klienci mają powody do zadowolenia. Jest to jak na razie jedna z najlepszych klas aktywów w tym roku. Jednak taki wynik rodzi też pytania o dalsze perspektywy. Powszechne jest przekonania, że nic nie rośnie wiecznie. Skoro inwestycja przyniosła tak dobry zwrot, to czy jest jeszcze przestrzeń do dalszych wzrostów w przyszłości?

Na to pytanie zarządzający funduszem Marek Straszak odpowiada: „Pomimo już pokaźnej stopy zwrotu jaką wygenerowało w tym roku złoto, cały czas widzimy dla niego dobre perspektywy na przyszłość. Przemawia za nim środowisko niskich stop procentowych oraz kolejne działania zapowiadane przez narodowe banki centralne takie, jak FED czy EBC.” Doświadczenie rynkowe wskazuje także, że sytuacja gospodarcza sprzyja  inwestowaniu w kruszec. Niepewność na rynkach i nadmiar pieniądza skłaniają ludzi do szukania okazji inwestycyjnych, o które dla inwestorów nieakceptujących bardzo wysokiego ryzyka coraz trudniej. „Ceny złota są silnie i odwrotnie powiązane z rentownością 10-letnich obligacji amerykańskich, która naszym zdaniem, dzięki instrumentom wykorzystywanym przez FED, nie powinna znacząco wzrastać, co będzie pozytywne dla kształtowania się cen złota w przyszłości” – mówi zarządzający. 

Subfundusz przygotowany na zmienność

Czy 100 milionów aktywów to optymalny „rozmiar” subfunduszu z punktu widzenia zarządzania? W ofercie Generali Investments są subfundusze o porównywalnych aktywach, ale też subfundusze ze znacznie większymi aktywami, które od wielu lat są najlepszymi w swojej klasie. Generali Złota jest subfunduszem odpornym na fluktuacje poziomu aktywów. Marek Straszak mówi: „W krótkiej historii Generali Złota już zdarzało się, że obsługiwaliśmy wpłaty i wypłaty dziennie sięgające nawet ok. 30-35% poziomu aktywów netto. Te zmiany nie miały jednak wpływu na efektywność zarządzania funduszem  i  wynik. Co więcej, stopa zwrotu tego subfunduszu jest niezależna od ilości aktywów, fundusz jest idealnie skalowalny.”

Złoto zostaje w portfelach na dłużej

Wszystko wskazuje na to, że środowisko niskich stóp procentowych będzie nam towarzyszyć jeszcze przez kilka lat. Dodatkowo zanim gospodarki poradzą sobie z kryzysem wywołanym pandemią, a szczepionki realnie zmienią poczucie bezpieczeństwa zwykłych obywateli, można spodziewać się dalszych pakietów stymulacyjnych i spadku rentowności bezpiecznych obligacji. Dlatego inwestycja w kruszec wygląda obiecująco mimo wysokich tegorocznych wzrostów. Marek Straszak podsumowuje: „O inwestycyjnej atrakcyjności złota cały czas świadczą wysokie napływy do ETFów inwestujących złoto, które w ciągu 3 pierwszych kwartałów tego roku były rekordowe.” 

Więcej o inwestycjach znajdziesz na naszej stornie. Sprawdź!

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja