Odkryj kluczowe wyróżniki najczęstszych form finansowania.

To różni leasing od kredytu samochodowego!

Blog Leasing 2 min.
13 lutego 2023

13 lutego 2023

Kredyt samochodowy to zobowiązanie przeznaczone na zakup pojazdu osobowego, ciężarowego, motocykla, quada czy łodzi. W odróżnieniu od leasingu wśród kredytobiorców panuje przeświadczenie, iż są właścicielami pojazdu w trakcie, jak i po zakończeniu umowy. Okazuje się, że nie zawsze jest to prawdą. Dlaczego? Które rozwiązanie cechuje prostsza procedura? Kiedy spodziewać się zmian oprocentowania? Odkryj tajniki kredytu i leasingu!

Czy kredytobiorca jest właścicielem pojazdu?

Nie zawsze. Banki w celu redukcji ryzyka stosują dodatkowe, dedykowane zabezpieczenia, bezpośrednio związane z przedmiotem finansowania. Doskonałymi przykładami są zastawy rejestrowe, umowy przewłaszczenia części pojazdu (49/100) czy konieczność wykupu polisy AC wraz ze scedowaniem jej na bank.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z Doradcą Finansowym. Niezależny ekspert przedłoży szanse, nieścisłości lub rozwiązania.

Kredyt samochodowy – zalety

  • możliwość zakupu wybranego auta (także używanego),
  • możliwość odliczenia VAT,
  • opcja wcześniejszej spłaty pozostałego kapitału lub zawieszenia kredytu,
  • dowolność w decyzjach o losach pojazdu, jego potencjalnej sprzedaży lub zakupie nowego,
  • zaliczenie w koszty odpisów amortyzacyjnych.

Kredyt samochodowy – wady

  • obowiązek zaprezentowania odpowiedniego zabezpieczenia,
  • oprocentowanie z tendencją do zmian,
  • konieczność zgromadzenia dokumentów dochodowych,
  • ograniczenia w zaliczeniu wartości samochodu osobowego względem kosztów uzyskania przychodów.

Leasing konsumencki

Trudno jednoznacznie określić dobre i złe strony leasingu z racji jego podziału. Umowna forma stosunków cywilnoprawnych dzieli się na leasing operacyjny, zwrotny, finansowy i konsumencki zwany także prywatnym. Istotę leasingu bez względu na jego rodzaj można zatem porównać do najmu o charakterze długoterminowym.

Leasing – zalety

  • uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów,
  • niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
  • w przypadku leasingu operacyjnego – z góry określone i niezmienne opłaty
  • w przypadku leasingu operacyjnego – możliwość regularnego odliczania VAT,
  • w przypadku leasingu finansowego – możliwość zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych,
  • profity prawno-podatkowe.

Leasing – wady

  • brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
  • fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury,
  • ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
  • brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych części raty leasingowej (w określonych przypadkach – np. pojazdy o wartości powyżej 150 tys.).

Leasing czy kredyt – co się opłaca?

Pojazd w zależności od formy finansowania pozostaje własnością leasingodawcy lub staje się własnością leasingobiorcy. Jeśli chodzi o kredyt, warto przyjrzeć się umowie z podmiotem udzielającym kredytu. Może wystąpić tam zapis dot. zabezpieczeń, wskutek których prawa własności przejdą na stronę kredytodawcy.

Każde z rozwiązań ma więc swoje wady i zalety. Wybór finansowania zależy od indywidualnych preferencji, płynności finansowej czy innych planów biznesowych (oraz ich krótko- i długoterminowości).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma finansowania pojazdu jest lepsza. Każda ma plusy i minusy, stąd należy dobrać rozwiązanie, które precyzyjnie odpowie na potrzeby oraz możliwości. Zawsze zalecam rozmowę z doświadczonym doradcą. To dzięki niemu dobór odpowiedniego rozwiązania będzie formalnością.

mówi Jarosław Leszkowicz, Dyrektor ds. Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance.

Powiązane artykuły

akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Zobacz również