Najważniejsze informacje o rządowym Programie mieszkaniowym.

5 faktów o Programie Pierwsze Mieszkanie

22 września 2023

W lipcu 2023 roku ruszy rządowy Program Pierwsze Mieszkanie. To szansa dla osób, które od lat marzą o własnych czterech kątach, jednak powstrzymywała ich sytuacja na rynku – na przykład cena kredytu. Do czego upoważnia uczestnictwo w Programie? Na jakich zasadach rząd przyzna Premie Mieszkaniowe? Sprawdź 5 faktów o Programie Pierwsze Mieszkanie i rozwiej wątpliwości!

1. Program Pierwsze Mieszkanie – co to jest?

Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie Polaków w podjęciu decyzji o własnym lokum. W zależności od tego, czy są gotowi do zakupu, czy dopiero rozpoczynają proces oszczędzania środków – Ministerstwo Finansów, w ramach Programu, rekomenduje dwa osobne rozwiązania. Jedno dotyczy kredytów hipotecznych. Drugie – konta oszczędnościowego.

2. Czym jest Bezpieczny Kredyt 2%?

To kredyt hipoteczny, do którego Skarb Państwa - konkretnie BGK, jako przedstawiciel Skarbu - zobowiązuje się dopłacać przez okres 10 lat. Kwota dopłaty stanowić będzie różnicę między wartością oprocentowania stałego w banku kredytującym a 2 pkt. proc., wynikającymi z założeń Programu.

Kto skorzysta z Bezpiecznego Kredytu 2%?

· osoby do 45. r.ż.,

· osoby, które nie posiadają i nie posiadały żadnej nieruchomości ani spółdzielczych praw do innego mieszkania lub domu,

· single, małżeństwa lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka (w przypadku małżeństw i rodzin, warunki muszą być spełnione co najmniej przez jedną osobę).

Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione łącznie.

Jednym z kluczowych wymogów Programu Pierwsze Mieszkanie jest uzależnienie wysokości kredytu od ilości osób w gospodarstwie domowym. Zadłużenie zaciągane na zakup nieruchomości musi mieścić się w ramach:

· dla singli – kredyt o maks. wysokości 500 tys. zł,

· dla wieloosobowych gospodarstw domowych – kredyt o maks. wartości 600 tys. zł.

3. Konto Mieszkaniowe – co musisz wiedzieć?

To konto oferowane przez banki komercyjne, umożliwiające oszczędzanie środków w okresie od 3 do 10 lat. Według gov.pl rząd gwarantuje aktywnym partycypantom Programu Premię Mieszkaniową, wypłacaną na koniec okresu oszczędzania z budżetu państwa.

Warunkiem jej otrzymania są regularne wpłaty (co najmniej 11. rocznie – od 500 do 2000 zł). Odsetki na koncie mają być zwolnione z tzw. podatku Belki.

Kto skorzysta z Konta Mieszkaniowego?

Osoby nieposiadające własnego mieszkania ani domu, a także rodziny, które są właścicielami lokalu mieszkalnego, ale żyją w nim z własnymi lub przysposobionymi dziećmi na metrażu:

· do maks. 50 m² przy dwójce dzieci, 

· do maks. 75 m² przy trójce dzieci,

· do maks. 90 m² przy czwórce dzieci.

4. Ile środków zostanie ulokowane w Programie?

Nie dysponujemy konkretnymi informacji dot. środków, jakie Skarb Państwa ulokuje w Programie Pierwsze Mieszkanie. Doradcy jak na razie korzystnie oceniają ten rodzaj dofinansowania, Możliwe więc, że będzie cieszyć się popularnością, co wpłynie na wysokość funduszy przeznaczonych przez rząd.

5. Pierwsze Mieszkanie – czy warto?

Zdecydowaną zaletą rozwiązania jest brak limitu ceny za metr kwadratowy. To zagadnienie, które interesuje sporą część Klientów, ze względu na występowanie tego typu restrykcji w poprzednich rządowych programach wsparcia.

Warto śledzić informacje dot. funkcjonowania Programu Pierwsze Mieszkanie. To stosunkowo nowa inicjatywa, dlatego w każdej chwili w oficjalnych źródłach – np. na stronie rządu lub Ministerstwa Finansów – możemy spodziewać się aktualizacji. Niemniej, już dziś niezależni doradcy twierdzą, iż to korzystna opcja. Szczególnie dla tych, którzy jak dotąd wahali się z decyzją o własnym lokum. 

Masz pytania na temat Programu Pierwsze Mieszkanie? Szukasz eksperta, który pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię w drodze do równowagi finansowej.

Powiązane artykuły

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja