Najważniejsze informacje o rządowym Programie mieszkaniowym.

5 faktów o Programie Pierwsze Mieszkanie

22 września 2023

W lipcu 2023 roku ruszy rządowy Program Pierwsze Mieszkanie. To szansa dla osób, które od lat marzą o własnych czterech kątach, jednak powstrzymywała ich sytuacja na rynku – na przykład cena kredytu. Do czego upoważnia uczestnictwo w Programie? Na jakich zasadach rząd przyzna Premie Mieszkaniowe? Sprawdź 5 faktów o Programie Pierwsze Mieszkanie i rozwiej wątpliwości!

1. Program Pierwsze Mieszkanie – co to jest?

Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie Polaków w podjęciu decyzji o własnym lokum. W zależności od tego, czy są gotowi do zakupu, czy dopiero rozpoczynają proces oszczędzania środków – Ministerstwo Finansów, w ramach Programu, rekomenduje dwa osobne rozwiązania. Jedno dotyczy kredytów hipotecznych. Drugie – konta oszczędnościowego.

2. Czym jest Bezpieczny Kredyt 2%?

To kredyt hipoteczny, do którego Skarb Państwa - konkretnie BGK, jako przedstawiciel Skarbu - zobowiązuje się dopłacać przez okres 10 lat. Kwota dopłaty stanowić będzie różnicę między wartością oprocentowania stałego w banku kredytującym a 2 pkt. proc., wynikającymi z założeń Programu.

Kto skorzysta z Bezpiecznego Kredytu 2%?

· osoby do 45. r.ż.,

· osoby, które nie posiadają i nie posiadały żadnej nieruchomości ani spółdzielczych praw do innego mieszkania lub domu,

· single, małżeństwa lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka (w przypadku małżeństw i rodzin, warunki muszą być spełnione co najmniej przez jedną osobę).

Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione łącznie.

Jednym z kluczowych wymogów Programu Pierwsze Mieszkanie jest uzależnienie wysokości kredytu od ilości osób w gospodarstwie domowym. Zadłużenie zaciągane na zakup nieruchomości musi mieścić się w ramach:

· dla singli – kredyt o maks. wysokości 500 tys. zł,

· dla wieloosobowych gospodarstw domowych – kredyt o maks. wartości 600 tys. zł.

3. Konto Mieszkaniowe – co musisz wiedzieć?

To konto oferowane przez banki komercyjne, umożliwiające oszczędzanie środków w okresie od 3 do 10 lat. Według gov.pl rząd gwarantuje aktywnym partycypantom Programu Premię Mieszkaniową, wypłacaną na koniec okresu oszczędzania z budżetu państwa.

Warunkiem jej otrzymania są regularne wpłaty (co najmniej 11. rocznie – od 500 do 2000 zł). Odsetki na koncie mają być zwolnione z tzw. podatku Belki.

Kto skorzysta z Konta Mieszkaniowego?

Osoby nieposiadające własnego mieszkania ani domu, a także rodziny, które są właścicielami lokalu mieszkalnego, ale żyją w nim z własnymi lub przysposobionymi dziećmi na metrażu:

· do maks. 50 m² przy dwójce dzieci, 

· do maks. 75 m² przy trójce dzieci,

· do maks. 90 m² przy czwórce dzieci.

4. Ile środków zostanie ulokowane w Programie?

Nie dysponujemy konkretnymi informacji dot. środków, jakie Skarb Państwa ulokuje w Programie Pierwsze Mieszkanie. Doradcy jak na razie korzystnie oceniają ten rodzaj dofinansowania, Możliwe więc, że będzie cieszyć się popularnością, co wpłynie na wysokość funduszy przeznaczonych przez rząd.

5. Pierwsze Mieszkanie – czy warto?

Zdecydowaną zaletą rozwiązania jest brak limitu ceny za metr kwadratowy. To zagadnienie, które interesuje sporą część Klientów, ze względu na występowanie tego typu restrykcji w poprzednich rządowych programach wsparcia.

Warto śledzić informacje dot. funkcjonowania Programu Pierwsze Mieszkanie. To stosunkowo nowa inicjatywa, dlatego w każdej chwili w oficjalnych źródłach – np. na stronie rządu lub Ministerstwa Finansów – możemy spodziewać się aktualizacji. Niemniej, już dziś niezależni doradcy twierdzą, iż to korzystna opcja. Szczególnie dla tych, którzy jak dotąd wahali się z decyzją o własnym lokum. 

Masz pytania na temat Programu Pierwsze Mieszkanie? Szukasz eksperta, który pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię w drodze do równowagi finansowej.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również