Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

28 marca 2024

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku?

Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy

W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Art. 38 stanowi, że w przypadku spłaty całości lub części zobowiązania przed terminem określonym w umowie kredytowej całkowity jego koszt ulega obniżeniu o odsetki i inne opłaty przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

Takie samo stanowisko znajdziemy w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 19 września 2019 r. Zgodnie z nim, kredytobiorca, który spłaca zobowiązanie przed terminem, koszty uzyskania kredytu powinny zostać zmniejszone proporcjonalnie do czasu spłaty.

Niestety powyższa ustawa obowiązuje dla kredytów zaciągniętych po wejściu jej w życie, czyli po 22 lipca 2017 r. Zwrot prowizji przy wcześniejszych zobowiązaniach jest możliwy wyłącznie, jeśli taki zapis widnieje w umowie.

Kredytobiorcy muszą pamiętać, że ustawa, dając im prawo do zwrotu prowizji, jednocześnie pozwala kredytodawcom żądać od nich rekompensaty za wcześniejszą spłatę. Zgodnie z przepisami bank ma prawo pobrać opłatę, jeśli:

  • jest to zapisane w umowie kredytowej;
  • spłata nastąpiła w terminie 3 lat od dnia obowiązywania umowy.

Zatem jeśli kredyt spłacimy np. 5 lat od uzyskania kredytu, to instytucja nie powinna obciążyć nas rekompensatą za wcześniejszą spłatę.

Ponadto ustawa określa wysokość rekompensaty:

  • Opłata nie może być większa niż wysokość odsetek, które byłyby naliczone od spłaconej przed terminem całości lub części kredytu hipotecznego w okresie roku od dnia faktycznej spłaty.
  • Jednocześnie nie może być większa niż 3% spłacanej kwoty kredytu hipotecznego.
  • Jeżeli do zakończenia obowiązywania umowy zgodnie z harmonogramem pozostało mniej niż rok, rekompensata nie może być wyższa niż odsetki, które przypadałyby za okres pozostały do zakończenia umowy kredytowej.

Co ważne, w przypadku kredytów ze stałym oprocentowanie bank może pobierać rekompensatę za nadpłatę albo wcześniejszą spłatę w całym okresie obowiązywania umowy. Przy czym nie może być ona wyższa niż koszty kredytodawcy bezpośrednio związane z przedterminową spłatą.

jak uzyskać zwrot prowizji po spłacie kredytu hipotecznego

Jak uzyskać zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego?

Obecnie większość banków rozlicza kredyt automatycznie po jego spłacie, co oznacza, że należy samodzielnie sprawdzić, jak wygląda procedura u naszego kredytodawcy. Zdarza się, że bank wypłaca zwrot dopiero po tym, jak otrzyma od kredytobiorcy odpowiedni wniosek reklamacyjny.

Wzór takiego wniosku jest dostępny na stronie UOKiK. Można go wydrukować, wypełnić i zanieść do banku, albo też na jego podstawie napisać pismo samodzielnie.

Wniosek o zwrot prowizji powinien zawierać:

  • pełne dane kredytobiorcy albo kredytobiorców, wraz z adresem i numerami PESEL;
  • miejscowość i datę sporządzenia dokumentu;
  • pełną nazwę banku i jego adres;
  • numer umowy kredytowej, datę jej zawarcia i okres obowiązywania, datę ostatniej raty wg harmonogramu oraz datę wcześniejszej spłaty zobowiązania;
  • numer rachunku bankowego, na jaki bank ma zwrócić prowizję;
  • numer telefonu, adres korespondencyjny lub email do kontaktu z bankiem.

W treści należy powołać się na ustawę o kredycie hipotecznym i zażądać zwrotu należnej kwoty z tytułu przedterminowej spłaty kredytu. Powinniśmy też poprosić o wskazanie sumy do zwrotu oraz sposobu jej wyliczenia.

Odpowiedź na wniosek dostaniemy w przeciągu 30 dni. Jeśli bank uzna reklamację, wypłata nastąpi w przeciągu 14 dni.

Ile możemy dostać zwrotu prowizji?

Przypomnijmy, że przy wcześniejszej spłacie, kredytobiorcy należy się proporcjonalny zwrot wszystkich pobranych prowizji, czyli np. za udzielenie kredytu, jego uruchomienie, a także za zapłacone z góry składki na ubezpieczenie.

Kwota zależy od wysokości zobowiązania oraz tego, jak szybko je spłaciliśmy. Przykładowo spłacając kredyt hipoteczny po 15 latach, czyli po 180 ratach, zaciągnięty na 20 lat (240 rat), możemy liczyć na zwrot w wysokości jednej czwartej wartości pobranych prowizji i opłat.

Najprościej jest wyliczyć zwrot za pomocą kalkulatora przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego dostępnego na stronach UOKiK albo Rzecznika Finansowego. Wystarczy wpisać: kwotę wszystkich kosztów pozaodsetkowych, datę uruchomienia kredytu, datę spłaty ostatniej raty wg harmonogramu oraz datę wcześniejszej spłaty zobowiązania. Na tej podstawie algorytm poda orientacyjną kwotę.

Zwrot prowizji bankowej po spłacie kredytu hipotecznego 2024

Co zrobić jak bank nie chce zwrócić prowizji?

Jeśli bank odmawia zwrotu prowizji albo źle ją wyliczył, kredytobiorca powinien interweniować.

Przede wszystkim trzeba złożyć wniosek reklamacyjny. Wzór jest dostępny na stronie internetowej Rzecznika Finansowego. Miejsce i forma złożenia reklamacji powinny być zawarte w umowie kredytowej. Na odpowiedź bank ma maksymalnie 30 dni.

W sytuacji, kiedy kredytodawca nie odpowie na reklamację albo jej nie uzna, możemy wnioskować u Rzecznika Finansowego o przeprowadzenie postępowania interwencyjnego. W tym celu wypełniamy formularz dostępny na stronie instytucji oraz dołączamy dokumenty dotyczące sprawy, czyli umowę kredytową i odpowiedź na reklamację, następnie podpisujemy odręcznie lub elektronicznie pismo i wysyłamy je na adres: biuro@rf.gov.pl.

Jeśli postępowanie interwencyjne nie rozstrzygnie sprawy, mamy jeszcze dwie możliwości:

  • złożenie wniosku do Rzecznika Finansowego o przeprowadzenie postępowania polubownego (płatnego 50 zł);
  • skierowanie sprawy do sądu.

Jeśli spłacimy wcześniej kredyt hipoteczny, to bank musi obniżyć nam koszty uzyskania kredytu proporcjonalnie do czasu spłaty. W koszty wlicza się wszystkie prowizje, odsetki, a także składki na ubezpieczenie opłacane z góry. Niestety nie zawsze bank rozlicza kredyt automatycznie. W wielu przypadkach trzeba samemu upomnieć się o zwrot. Jak to zrobić? Gdzie szukać pomocy, jak bank odmówi wypłaty zwrotu?

Powiązane artykuły

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja