Złota polska miedź

18 lipca 2025

Impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy została zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jak łatwo policzyć tegoroczna impreza będzie 57 (15-17 sierpnia).

Miedź znana jest od starożytności, kiedy to stała się podstawowym składnikiem brązu (czyli stopu z cyną). Bez miedzi nie ma współczesnej cywilizacji. Jest miękkim i plastycznym metalem o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym. Jest jednym z fundamentów funkcjonowania naszej cywilizacji. O ile ropa naftowa pozostaje surowcem strategicznym numer jeden, tak bez czerwonego metalu nie mielibyśmy urządzeń elektrycznych oraz elektroniki.

Współcześnie miedź wykorzystywana jest przede wszystkim do wytwarzania kabli energetycznych i to zarówno w liniach wysokiego napięcia jak i w domowych instalacjach elektrycznych oraz w sprzęcie agd i rtv czy urządzeniach przemysłowych oraz w samochodach. Natomiast coraz rzadziej stosuje się ją jako materiał pokryć dachowych czy instalacji sanitarnych.

W ostatnich latach rośnie rola miedzi w związku z wymuszoną przez władze promocją pojazdów elektrycznych oraz instalacji fotowoltaicznych. Analitycy McKinseya prognozują, że do roku 2031 światowe zapotrzebowanie na miedź wzrośnie do 36,6 mln ton rocznie. W 2023 roku na świecie wyprodukowano niespełna 26,5 mln ton rafinowanej miedzi. Z tego nowo wydobyty metal stanowił 22 mln ton, zaś niemal 4,5 tony pochodziło z recyklingu. Największym producentami miedzi są Chile (ok. 5 mln ton), Peru (2,6 mln t), Kongo (2,5 mln t), Chiny (1,7 mln t) oraz USA (1,1 mln t). Polska uplasowała się tu na 13. miejscu, będąc zarazem największym dostawcą miedzi w Europie. KGHM pozostaje topową polską spółką notowaną w WIG20.

Najważniejszym miejscem wyznaczania cen miedzi jest Londyńska Giełda Metali (LME). Notowane tam kontrakty terminowe na miedź są podstawą do wyznaczania cen w hurtowych transakcjach pomiędzy hutami a odbiorcami rafinowanego metalu. Kontrakty na czerwony metal są także przedmiotem obrotu na giełdzie nowojorskiej (w USD za funt). Natomiast na LME miedź kwotowana jest w USD za tonę. W latach 2010-2024 ceny miedzi wahały się w przedziale 4,3-11,1 tys. dolarów. Nominalny rekord padł w maju 2024, gdy notowania miedzi sięgnęły 11 101 USD/t. Sytuacja w notowaniach zmieniła się nie co po elekcji Trumpa. Obecna cena to 9 635 USD/t. Jeśli jednak hossa na surowcach będzie trwała nadal i gospodarka światowa nie zawróci w ekstremalny sposób z obranych torów zobaczymy jeszcze nowe rekordy cenowe dla tego metalu.

Powiązane artykuły

Złota polska miedź

Impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy została zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jak łatwo policzyć tegoroczna impreza będzie 57 (15-17 sierpnia). Miedź znana jest od starożytności, kiedy to stała się podstawowym składnikiem brązu (czyli…
Czytaj artykuł

Hossa na scenie, napięcia za kulisami – lipcowy obraz rynków

Lipiec rozpoczyna się w atmosferze wyraźnego optymizmu na rynkach finansowych – mimo geopolitycznych napięć. Inwestorzy zdają się dziś bardziej niż kiedykolwiek skupiać na scenie głównej: wzrostach indeksów, rekordach wszech czasów i euforii towarzyszącej sektorowi technologicznemu. Ten miesiąc może pokazać, czy inwestorzy grają jeszcze według klasycznych reguł makroekonomii, czy też jesteśmy już w pełni w piątej…
Czytaj artykuł
nieruchomosci-w-hiszpanii

Nowe rozwiązanie inwestycyjno – nieruchomościowe w Phinance

Nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii Odpowiadając na potrzeby naszych klientów, jednocześnie obserwując rynek nieruchomości Phinance przedstawia kompletnie nowe rozwiązanie o cechach inwestycyjnych, ale także bezpośrednio związanych z pośrednictwem nieruchomości, jakim są nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii. Produkt będzie dostępny w sprzedaży już od 3 lipca 2025 r. O szczegóły należy pytać doradców Phinance. Oferta, z których przychodzimy…
Czytaj artykuł
prognozy dla inwestorów w Polsce

Obligacyjna gorączka, stabilne złoto i niepewny dolar

Obecnie obserwujemy napięcia na rynku obligacji USA, wywołane rosnącym deficytem fiskalnym i niepewnością polityczną, które podnoszą rentowności i zmuszają administrację do reakcji. Złoto utrzymuje się powyżej 3000 USD za uncję, a jego długoterminowy trend wzrostowy wciąż wydaje się nienaruszony. Dolar traci na wartości w obliczu słabnącej inflacji i danych makroekonomicznych, co może przyspieszyć decyzję o…
Czytaj artykuł
Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł
Ghelamaco przyczyny upadku obligacji

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestowanie w obligacje korporacyjne może stanowić interesującą część portfela inwestycyjnego, jednak wiąże się z istotnym ryzykiem kredytowym. W niniejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest to ryzyko i jak wpływa na decyzje inwestycyjne. Analizujemy przypadek Ghelamco – znanego dewelopera, którego sytuacja finansowa stała się powodem gwałtownej przeceny obligacji. Ryzyko inwestowania w obligacje – stopy procentowe i…
Czytaj artykuł
Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Polska nadrabia zaległości dzięki historycznym wynikom WIG. Chaos w USA

Indeks WIG pobił historyczny rekord, przekraczając 100 tys. pkt! Inwestorzy nadrabiają lata niedowartościowania polskich akcji, choć nadchodzący maj budzi obawy o możliwą korektę – w przeszłości ten miesiąc często przynosił spadki. Polityka Donalda Trumpa obliczona na deprecjację dolara zaczyna być okupiona wielkimi ofiarami. Wśród wielu porażek amerykańskiej polityki przykuwa uwagę dramatyczny bilans handlowy. Spadł on…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja