
Impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy została zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jak łatwo policzyć tegoroczna impreza będzie 57 (15-17 sierpnia).
Miedź znana jest od starożytności, kiedy to stała się podstawowym składnikiem brązu (czyli stopu z cyną). Bez miedzi nie ma współczesnej cywilizacji. Jest miękkim i plastycznym metalem o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym. Jest jednym z fundamentów funkcjonowania naszej cywilizacji. O ile ropa naftowa pozostaje surowcem strategicznym numer jeden, tak bez czerwonego metalu nie mielibyśmy urządzeń elektrycznych oraz elektroniki.
Współcześnie miedź wykorzystywana jest przede wszystkim do wytwarzania kabli energetycznych i to zarówno w liniach wysokiego napięcia jak i w domowych instalacjach elektrycznych oraz w sprzęcie agd i rtv czy urządzeniach przemysłowych oraz w samochodach. Natomiast coraz rzadziej stosuje się ją jako materiał pokryć dachowych czy instalacji sanitarnych.
W ostatnich latach rośnie rola miedzi w związku z wymuszoną przez władze promocją pojazdów elektrycznych oraz instalacji fotowoltaicznych. Analitycy McKinseya prognozują, że do roku 2031 światowe zapotrzebowanie na miedź wzrośnie do 36,6 mln ton rocznie. W 2023 roku na świecie wyprodukowano niespełna 26,5 mln ton rafinowanej miedzi. Z tego nowo wydobyty metal stanowił 22 mln ton, zaś niemal 4,5 tony pochodziło z recyklingu. Największym producentami miedzi są Chile (ok. 5 mln ton), Peru (2,6 mln t), Kongo (2,5 mln t), Chiny (1,7 mln t) oraz USA (1,1 mln t). Polska uplasowała się tu na 13. miejscu, będąc zarazem największym dostawcą miedzi w Europie. KGHM pozostaje topową polską spółką notowaną w WIG20.
Najważniejszym miejscem wyznaczania cen miedzi jest Londyńska Giełda Metali (LME). Notowane tam kontrakty terminowe na miedź są podstawą do wyznaczania cen w hurtowych transakcjach pomiędzy hutami a odbiorcami rafinowanego metalu. Kontrakty na czerwony metal są także przedmiotem obrotu na giełdzie nowojorskiej (w USD za funt). Natomiast na LME miedź kwotowana jest w USD za tonę. W latach 2010-2024 ceny miedzi wahały się w przedziale 4,3-11,1 tys. dolarów. Nominalny rekord padł w maju 2024, gdy notowania miedzi sięgnęły 11 101 USD/t. Sytuacja w notowaniach zmieniła się nie co po elekcji Trumpa. Obecna cena to 9 635 USD/t. Jeśli jednak hossa na surowcach będzie trwała nadal i gospodarka światowa nie zawróci w ekstremalny sposób z obranych torów zobaczymy jeszcze nowe rekordy cenowe dla tego metalu.