ZAMIANA OBLIGACJI NA AKCJE

26 maja 2021

Po 11 miesiącach bezwzględnej dominacji funduszy dłużnych w dodatnim saldzie wpłat i umorzeń, rolę lidera przejęły fundusze akcyjne (800 mln zł; z czego ¾ trafiło do funduszy akcji zagranicznych). Bestseller ostatniego roku, czyli fundusze obligacji obniżyły istotnie swoje loty w kwietniu - do 200 mln netto. Warto podkreślić, że wśród 10 funduszy z największą sprzedażą netto w kwietniu znalazł się dostępny w ofercie Phinance fundusz Generali Korona Dochodowy.

W ostatnim miesiącu nadwyżka nabyć nad umorzeniami wyniosła 2,3 mld zł. Z jednej strony to kolejny już 12 miesiąc z dodatnim saldem, z drugiej zaś strony to miesiąc z najniższym  saldem od maja 2020 roku.

Wciąż dodatnie saldo sprzedaży, a za nim… ponad 4,2 mln Klientów

Utrzymująca się od roku fala dodatniej sprzedaży netto jest między innymi powodem gwałtownego wzrostu liczby Klientów funduszy inwestycyjnych. Wpływ na to miały między innymi PPK. W ciągu ostatnich 4 lat liczba uczestników funduszy podwoiła się osiągając poziom 4,25 mln Klientów. Pierwszą trójkę pod względem liczby otwartych rejestrów niezmiennie okupują PKO TFI, TFI PZU oraz NN Investment Partners TFI.

Inflacja nas szybko nie opuści 

Bez względu na rodzaj funduszu można się spodziewać, że zainteresowanie tą formą inwestycji pozostanie nadal duże. W obliczu prawie zerowych nominalnych stóp procentowych oraz wciąż silnej presji inflacyjnej, nie może być inaczej.  Warto wspomnieć, że  odczyt inflacji bazowej w kwietniu br. wzrósł do 3,9% względem oczekiwanego 3,7%.

Jednym z czynników proinflacyjnych, na które ekonomiści zwracają uwagę są coraz niższe marże przedsiębiorstw, niedające przestrzeni do pokrycia rosnących kosztów produkcji, które pchają ceny w górę. Wskaźnik CPI wzrósł w kwietniu w ujęciu rocznym o 4,3%.

Rosnąca rzesza uczestników funduszy oraz silna i wciąż wzrastająca presja inflacyjna są prognostykiem dalszego wzrostu wartości aktywów funduszy w Polsce, która na koniec kwietnia osiągnęła pułap 302,1 mld zł.

Grzegorz Kaliszuk

Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Phinance S.A.

Powiązane artykuły

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja